şükela:  tümü | bugün
 • aklıma takılan soru. vikipedi'nin kapatılma gerekçesi olarak: "içeriklerin 5651 sayılı kanun’un 8/a maddesi kapsamında terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit eden, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriklere erişimin engellenmesi nedeniyle internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellemesine dair tedbir kararının, aynı maddenin 2. fıkrası uyarınca onaylanmasına, belirtilen internet adresindeki içeriklere erişimin engellenmesi halinde hedeflenen amaç gerçekleşmiş olacağından www.wikipedia.org adlı internet sitesine tümden erişimin kaldırılmasına dair hüküm konulmuştur." ibareleri kullanılmıştı. şimdi, ekşi sözlük'te yukarıda zikredilen şeyler ne kadar vardır-yoktur soruşturmasını yapmayacağım. fakat başka bir yere kafam takıldı, orayı biraz kurcalamak istiyorum.

  vikipedi bir kavram haritası/lügati olarak adlandırılabilir. kavramları belli kabuller üzerinde odaklayarak, dallanıp budaklanan yönlerini merkeze doğru toplayıp, ortak paydalı bir anlam bulup, insanların bu anlam ile anlaşabilmelerini sağlıyordu. sadece yukarıda geçen gerekçeler değil, bu anlam birliğini ortadan kaldırmak için de vikipedi kapatılmış olabilir mi? (vikipedi türkçe'nin metin kontrolleri-doğruluk oranları mevzuu bahis değil şu an)

  evet, bu sebeple kapatılmış olabilir mi vikipedi? ve tabii, ekşi sözlük neden kapatılmıyor?
  herkesin kavramlar üzerinde savurganlık gösterebilmesinin rahatlığı yüzünden mi?
  karışıklığın iyi bir şey olması hasebiyle mi?
  ortak kavramların yok olmasının yararları sebebiyle mi?
  her kafadan bir sesin çıkmasının yapılacak olanlar üzerinde baskı oluşturmaması nedeniyle mi?
  devlet ekşi sözlüğü neden yasaklamıyor?
 • birak o da devletin ayibi olarak kalsin *
 • sanırım kulak arkası dediğimiz yer kutsal bilgi kaynağımız oluyor. kapatacak bir neden yok.*
 • "ekşisözlüğü yasaklayalım da millet birbirini mi siksin?" olarak soruyla cevap verilebilecek bir soru.
  girişte her erkeğe 31 kadın yazar düştüğünü henüz öğrenememiş suser'lar tarafından sorulması normaldir.
  oğluuumm eşkiide gızlar tehlif ediyomuş.
 • durumcu kesin corba parasi veriyor. kesin bilgi yayalim.
 • cevabı çok açık bir sorudur.

  wikipedia'nın kullanıcılar tarafından yazıldığı bilmeyen pek çok kişi orada yazan her şeyi doğru kabul ediyor (genelde doğru da oluyor gerçi).

  ekşi sözlük ise okuduğunuz şeyin hemen altında kullanıcı adının yazdığı bir platform insanlar burada okudukları bilgi değil yorum olarak nitelendiriyor. bir de bunun üzerine akpli ve troll yazarların entryleri olunca başlıklarda, pek de hükümete zarar veren bir oluşum olduğu söylenemez.
 • çünkü eksi sözlük tam rte'nin istedigi gibi ayriştirici bir platform. adamin tek istedigi sey toplumsal catişma ortami her açiklamasinda bunu görebilirsiniz zaten.

  burada reisci kitleye edilen hakaretler de hepimizin malumu. sadece eksi sozlugun secim donemlerinde akp'ye kemiksiz 3,4 puan oy getirisi var. adam bindigi essegi keser mi ?

  adam toplumu söylemleriyle ayriştirip nefreti körüklemek istiyor. ama sadece kendi kitlesi ile toplumu ayristiramaz, bir de karsit nefret olmasi lazim eksi sozluk onun icin tam da bu amaca hizmet ediyor. özgürlükçü olmasiyla falan alakasi yok yani.
 • sen hangisini ciddiye alırsın?

  wikipedia'yı mı?
  yoksa aleksandır siksallandır isimli yazarın yazdığı yorumu mu?