• dün gece bir barda yapmaya çalıştığım şey. yapmadığım maymunluk kalmadı ama başaramadım. bir şey değil peperuhi uzaktan gözlüyordu, onun müstehzi gülüşlerininin hedefi oldum. anlatayım:

önce cool takılayım dedim. elime bir efes şişesi alıp, pistin kıyısında işaret parmağımla bira şişesine vururak tempo tuttum. baktım işe yaramıyor, biraz sonra ayağımla tempo tutmaya karar verdim, o da olmayınca kafamı sallamaya, gederek pistin kıyısında kıvırtmaya başladım, ama nafile. kimsenin dikkatini çekemediğimi anlayınca birayı değiştirdim, miller, carlsberg bütün markalarla bütün hareketleri denedim, ama tık yok.

bunun üzerine biradan rakıya döndüm, olmadı; rakıdan şaraba, ııhh. viskiye başladıktan bir süre sonra pistin ortasına atladığımı hayal meyal hatırlıyorum, sanırım o sırada garsonların dikkatini çekmişim ki, beni yaka paça dışarı attılar.
  • en güzel tanımı şudur : (bkz: attention whore)
  • hedefteki insanın yaşantısına, beğenilerine bol bol referans içeren eylem ve söylemlerle desteklenen, itici hareketler bütünü.

gorki sana bir gor ki!
  • genelde etraftan destek toplama isteğiyle yapılan yüksek sesle konuşma ve gülme eylemi olarak gözlemlenir. yolda ya da toplum içinde tartışanlarda özellikle görülen ise, o an savunulan tez, söylenenler ve karşı tarafın savunması gibi şeylerden ziyade etraftakilerden onay almaya çalışan, sempati kazanmaya yönelik sözler sarf etmek ve hareketler sergilemektir. bunları yaparken neyi savunduğundan bihaber halde şov yapmaktadır bu kişiler. çünkü olay, konu değil; kendisi ve egosudur o an onun için önem teşkil eden. ne kadar itici göründüklerinin farkında bile değillerdir. sokak ortasında çocuğunu döven anneden tutun, sevgilisini yermekten ibaret tartışma yaratan, salt bağıran adam, kantinde ya da kafede kendini göstermeye çalışan çok sesli ve de süslü ablalar bu gruba dahildir. bu eylemi bir nevi tribünlere oynamak olarak da nitelendirebiliriz.
  • bazen komik olabilen davranış modeli.
    az önce facebook hesabımda bir kızımızı birtakım çırpınışlar içindeyken gördüm. gerçekten çok komik duruyordu. "heyoo ben burdayım ve biraz ilgiye ihtiyacım var" desen gelip sana ilgi göstermekten çekinmeyebilirdim ama şu an senden daha da soğudum be güzelim.
    belki sözlük takipçisisindir ve solda bunu görünce kendinden birşeyler bulabilirsin diye düşünüyorum.
  • bir diğer deyişle “dikkate alınmaya ihtiyacı olmak”
  • insanın doğumundan itibaren yaptığı şey. küçükken kolaydır, salak salak şeyler yapsanız bile dikkat çekersiniz. ancak bünye büyüdükçe dikkat çekmek zorlaşır. işte o zaman bazı dallamalar ne yapacağını bilemez. sözlükte de sıkça karşılaşılır bu durumla. sözlükte dikkat çekmek için en çok kullanılan yöntem birine hakaret etmek, bok atmaktır.
    örnek: (bkz: en mal sözlük yazarı ssg)
  • "zavallıyım ben" demenin en etkili, en kısa ve en açık yoludur*.
hesabın var mı? giriş yap