• ayakta durmak ama boş boş durmak, gereksiz yere beklemek, bekletilmek.

örneklendir:
    - lan oğlum ne diğneliyon öyle zibidik gibi, bi işin ucundan dut yav, bi işe yara yav.
    - getirdiler bizi buraya dinğeliyoz, deseler şu gün gel deye, o gün gelirik, yanlış mıyım?
  • doğrulmak, ayağa kalkmak.

"adam, arkadaşının bdsm'ci olduğunu öğrenince şöyle bir dineldi."
  • dikilmek, ayakta dikilmek.
    (bkz: bond james bond)
  • ağır parasetamollü grip ilacı içtikten sonra tam kafayı bulmak üzereyken sevgilinin "iç şu c vitaminini de dinel" şeklinde dillendirdiği..
  • muge anli’nin programinda adanali bir şahitin anlattigi olayda dinelmek sozcugunu muge anlinin dinlenmeye yormasi seklinde yanlis anlasilan kelime.

dinelmek
  • ben de deyiverem gari o zaman: ödemiş, bozdağ, aydın civarında duranadam eylemi yapılırsa ona 'dinelenadam' denilebilir.
  • ısparta kullanmı "ayakta dineliyorum" şeklinde. anlatım bozukluğu mu yapıyorlar acep?
  • geçtiğimiz günlerde kim milyoner olmak ister yarışmasında sivas’a atfedilerek anlamı sorulan fiildir.
  • ödemiş ağzı'nda "ayakta durmak, dik durmak, dikelmek" anlamlarında kullanılan sözcüktür.
  • ağlemek ve ağleşmek gibi irili ufaklı ünlü uyumlarına karşıt bir versiyonu da vardır. kesinlikle eğlemek eğleşmek değildir. direkt olarak ağlemek ağleşmek dir.

"ne ağleşiyon orda oğlum, tut şunun ucundan da bir işe yara"
    "cok yorulduydum, şurdaki bankta biraz ağledim, kendime geldim" falan gibi kullanım alanları vardır.

diğnelmek ile neredeyse eş anlamladır.
hesabın var mı? giriş yap