şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: doğu timor)
 • "doğu timor resmî adıyla doğu timor demokratik cumhuriyeti, güneydoğu asya'da timor adasının doğusu, atauro ve jaco adaları ile oecussi-ambeno bölgesini kaplayan devlet. tek komşusu endonezya'ya bağlı batı timor'dur. 14,609 km² yüz ölçümüne sahip olan doğu timor'un başkenti dili'dir.

  16. yüzyıl'da portekiz kolonisi olan doğu timor asırlarca portekiz timoru adıyla portekiz'e bağlı kaldı. endonezya tarafından işgal edilen doğu timor 1975 yılında kesin olarak endonezya'nın 27. vilayeti oldu. 1999 yılında endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarından vazgeçti ve 20 mayıs 2002'de bağımsız oldu. doğu timor güneydoğu asya'nın katolik çoğunluklu nüfusuna sahip 2 devletinden biridir.

  kişi başına 800 $ milli geliri ile doğu timor gayri safi yurtiçi hasıla ve satın alma gücü paritesi bakımından asya'nın ve dünya'nın en fakir ülkelerinden biridir. insani gelişme endeksine göre orta gelimiş bir ülke olan doğu timor, dünya devletleri arasında gelişmişlik bakımından 142. gelmektedir."

  http://tr.wikipedia.org/wiki/doğu_timor

  katolik doğu timor, 1975 yılında kendi dindaşlarının yaşadığı hıristiyan amerika, ingiltere ve avustralya tarafından desteklenen müslüman endonezya tarafından işgal edilmiş ve halkının yaklaşık üçte biri katliama uğraşmış. herkes tarafından unutulmuş ve yalnız bırakılmış. o yıllarda kamboçya'da komünist kızıl khmerleriktidarı ele geçirmiş ve katliam yapmışlar, 5 sene iktidarda kalmışlar. amerika ve tüm batı dünyası bu komünist tehlikeye karşı mücadele etmişler, dünya basını bunu gündeme getirmiştir. batı'nın bu iki yüzlülüğüne bir çok yayında yer verilir, norman finkelstein, soykırım endüstrisi adlı çalışmasında bundan az da olsa bahseder diğer üstü örtülen işgallere değindiği gibi.

  (bkz: doğu timor)
  (bkz: balibo)

  http://www.radikal.com.tr/…da_katliam_yaptik-888591
 • para birimi amerikan doları olan çok küçük bir ülke. gelişmiş bir ülke değiller ve haliyle çok fakirler.
 • doğu timor'un resmi adıdır.

hesabın var mı? giriş yap