• 'amerika bir defa keşfedilmiş senin ikinciye keşfetmene gerek yok diye tarafımı g.t etmiş doktor davranışıdır. halbuki keşfetmeye çalışmadım vucudumun ilaçla etkileşimini tecrübeleyip dokunmayacak çözümü sundum buşekilde yapsam nasıl olur diye çok yanlış anladın beni doktor çok!!
  • tepeden bakan, seçkinci bir tavrın dışavurumudur.
    (bkz: #39947517)
  • olay bilinçli hastaya tahammül edememek değil aslında. kendini bilinçli sanan arkadaş ilk önce şikayetlerini google'a yazdığı için sürekli kanser olma potansiyeline sahip. elim şişmiş akciğer kanserinin belirtisiymiş, gözüm morarmış lösemiymişim. sen son çare doktora gelirsen bir de üstüne gelip benim haslalığımın ilacı şuydu niye bunu verdin falan dersen bilinçli değil geri zekalı olursun bence.

herkes kendi işini yaparsa kimse birbirine tahammül etmek zorunda kalmayacak.
  • bilincini sikeyim afedersin dediğim önerme. kim var lan bilinçli bu memlekette. doktor bile bilinçli değil ki lisede iken sınavda tıp tercihi yapıyor. siktiğimin memleketinde tıp mı okunur, doktorluk mu yapılır? en baştaki hata bu. hadi biz yaptık bir salaklık, bilinçli hastaya neden tahammül edilmesinki. bizdeki sıkıntı hastalar o kadar bilinçsiz ki kendini bilinçli sanıyor.

ilacını kullanmadan, bitirmeden, poliklinik kontrolüne gidersin denildiği halde ertesi gün daha ilaçlar vücutta belli bir seviyeye çıkmadan, etki gösteremeden soluğu tekrar acilde alan adam mı bilinçli?

muayeneniz normal, filminiz temiz, kan tahliliniz temiz, herşey normal, basit bir soğuk algınlığı, dinlenerek geçer, ilaca bile gerek yok denilmesine rağmen ama ben neden öksürüyorum diyen mi bilinçli? kim var bilinçli bu memlekette? soğuk algınlığında öksürük olmayacağını hangi mal söyledi bu bilinçli mala? hangi internette nerde yazıyor? insanlara kansersin ya da zatüresin desem daha çok sevinecekler. bak gördün mü boşuna öksürmüyor muşum diyecekler. bilince bak.

gözü önünde kanser hastaları ile yoğun bakım hastaları ile uğraşırken ben daha ne kadar bekleyeceğim diyen basit bir grip hastası olan ama grip olduğunu dahi bilemeyecek kadar mal olan adam mı bilinçli?

mesela hasta olduğumda iştahım olmaz benim. ne kadar hasta adam gördüysem de hasta iken yemek yiyemezler, iştahları kapanır. doktor olmadan önceden bildiğim kendi kendime keşfettiğim birşey, hasta isem iştahım kaçıyor. bu kadar basit. adama hasta olmuşsun enfeksiyon var diyorum, hiç iştahım yok diyor. hasta olduğundan diyorum, ama boğazımdan hiçbirşey geçmiyor diyor. hastalık geçince iştahın açılır diyorum ama aç kaldım diyor, bu ara kilo 120 filan. hayatında hiç mi hasta olmadın sen diyorum, ilk defa mı doktora geliyorsun ya da evde grip filan atlatmadın mı diyorum, yoo çok hasta oldum diyor. peki o zaman iştahın var mıydı diyorum, o zaman da iştahım olmazdı diyor. e o zaman neden iştahım yok diyip duruyorsun diyorum, cevap yok. şimdi bu adam mı bilinçli? zorlayacaksın çorba filan iç birşeyler diyorum, sanki varmış gibi iştah açıcı şurup yazsana diyor. hangi doktor yazıyor bu şurubu bilmiyorum. öyle bir şurup yok. bazı şuruplar var yan etki olarak iştah açıyor, şimdi yan etkisinden faydalanacağız diye gereksiz bir ilaç mı verelim? iki kaşık zorlayacaksın çorba içeceksin, ama olmaz, beyefendiler hanımefendiler herşey hazır olsun, bir ilaç olsun tek ilaç, şıp diye geçirsin herşeyi istiyor.

tuz yemeyeceksin sana demediler mi? tansiyon hastasısın, ciğerlerin su topluyor, kendi tükrüğünde boğulacaksın sonra acillere taşınıyorsun denildiğinde, ne yapayım ama tuzsuz da yemek yenmiyor diyen mi bilinçli?

sigara içip hala ben neden öksürüyorum diyen mi bilinçli?

yüz küsür kilo olup ben neden horluyorum diyen mi bilinçli?

ayağım kokuyor karım beni gece yatağa almıyor diye sabahın üçünde acile gelen adam mı bilinçli?

karısını sevgilisini döven, azarlayan, ilgi göstermeyen sonra eşi sinir krizleri geçirince acile paldır küldür taşıyıp neden böyle oldu bu diye soran mı bilinçli?

yukarıda saydığım örnekler ve benzerleri hastaların %99,99'unu içeriyor. ondan sonra bilinçli hastaya tahammül edemiyor muşuz. yav bir siktirin gidin bilinçli hasta mı var?
  • sağlıksız çalışma şartlarının bu gale getirdiğini düşündüğüm durum. 1 ocak günü, resmi tatil nöbetinde, 600 hasta ve yakınıyla ilgilenmek zorunda kalan doktordan ne bekleyebilirsiniz ki
  • insanların kendisi veya yakınlarının sağlığı hakkında bilgi almak isteme gereksiniminin doktor tarafından karşılanmadığında bilgiyi internetten okuyarak toplamak zorunda kalındıktan sonra hekime kişisel deneyim aktarılarak kişiye özel soru sorulduğunda karşılaşılabilen durumdur.

bir özel üniversite hastanesinde yaşanmıştır:
    - dr. hanım, ben x adlı hastanın kızıyım. babama daha tanı konulamadı, ama bizim evde brucella hastası biri var.
    - ama o hastalık hastadan bulaşmaz kiiiiii!
    - biliyorum, ama hastanın yanında getirdiği peynirden babama yedirmiş olabilirler. belirtiler uyuyor.
    - aaa, bakın olabiliiiir. o zaman test yaptıralııım. ama sonuç çıkması uzun sürer.

baba ertesi gün tahlil sonucu gelmeden yüksek ateşten kaybedilir.
  • yarım bilgin olacağına hiç bilgin olmasın tezine inanan doktorların yaptığı haklı eylemdir.
    google'dan araştırıp gelmiş tırnak içinde bilinçli hasta mevzuyu yarım yamalak bilen biridir, etraflıca düşünmeden ama şöyle yazıyordu ama böyle yazıyordu der, şuna da bakılsın vs. gibi isteklerle doktorları çileden çıkarır.
    olay google'da yarım saat gezip birşeyler okuyunca halledilecek bir iş olsaydı, doktorlar olur muydu sence bilinçli hastacım?
    gelirdin hastaneye sıra numaranı alırdın, sıran gelince bilgisayarın başına gelip, ekrandan şikayetlerini seçerdin, istediğin tahliller yapılırdı, reçeten yazılırdı. arada makineye sinirlenip ekranı kırardın bu sefer değil mi?
  • -gecmis olsun
    *sagolun
    -ne sikayetiniz vardi
    *benim burnum kanamaya basladi ben de bu igneyi vurdum kendime

(bkz: clexane)

-ama teyze
  • bilinçli hastaların bilinçsiz doktorlara tahammül edememesi kadar normal değildir.
hesabın var mı? giriş yap