• markanın amblemleri bulunan kıyafetlerini giyen moda sever insanlara, en çok esenyurt ve yakın çevresinde rastlanabilir.
  • istanbul'a gelse ve kendi kreasyonlarını mahmutpa$a, eminönü, sirkeci ücgeninde eksiksiz görse orada müslüman olur. moda sektörüne tövbe eder..
    en fenası eminönü'nde bu d&g ürünlerinin ''gökhan&dogan'' olarak satılması. hem gökhan agabey sivas'lı dogan agabey'de gaziantep'li. bizden birileri.
  • ocak ayinda artik hayvan kurku kullanmayi birakacagini aciklayan marka. fur free alliance tarafindan belirlenen yonergelere bagli kalan diger luks markalarin arasina katiliyor. hayvan kurku giyenlerin yok olmasini da diledigim icin sevindigim haber.
  • çok taş modelleri olan marka. hatta bu modellerin tavlama hünerlerini sergiledikleri bir video da mevcut.
  • yurdum yağız delikanlılarının favorisi. beyaz gömlek sivri ayakkabının yerini aldı bu kıçında d&g yazan pantollar, gömlekler. sahibi gelse ağlar.
  • geçenlerde bir denim pantolona koyduğu fiyatla aklımı uçurmuş markadır.

ben bu tarz markalara denim üretimi yapıyorum. yaklasık 30 yıllık bir geçmişi olan bir firmamız var ve firma tarihi boyunca, hiç bir markaya 30 euro'nun üstünde bir fiyatla satış yapmadık. yani bu adamların bu ürünü üreticiden, maksimum 30 euroya satın aldıklarını varsayarsak, bu nasıl bir kar marjıdır kardeşim. ürünün etiket fiyatı 3.455 türk lirasıydı. şaka mısınız ya?

şimdi mantıklı düşünelim, türkiye'de bu tarz markaların imitasyonlarının çok rehabet görmesi, türk insanın ucuzculuğundan mı, zekasından mı kaynaklanıyor?

türkiye'de araştırırsanız hangi firmalara satış yaptığını çözebileceğinizden, ismini vermek istemediğim bir kumaş firması, hem bu markaya, hem bu markanın imitasyoncularına aynı kumaşı satıyor. (denim'den bahsediyorum) üretim de aynı kalitede olursa ki, d&g'nın üretimi aslında italya'da olmasına rağmen, denim üretimini genelde çin'de de yaptırdığından (ki buna kesin eminim, hepsi çin'de diyemem ama kaç sefer dikkat ettiysem hep çin üretimiydi) ve türkiye'de ki üretim çin'e oranla kat ve kat daha kaliteli olduğundan, bu insanlar imitasyon giymekte haklı değil midir?

kumaş aynı, üretim daha kaliteli ve maliyeti daha yüksek olmasına rağmen, fiyat 30/1i kadar. hatta çoğu zaman daha az. tek farkı etiketlerinin gerçekten dolce&gabbana'nın binasından çıkmamış olması mıdır?

ancak imitasyona gelince, o farklı bir hırsızlık yoludur. nasıl ki korsan satış bir hırsızlık örneğiyse, tekstilde imitasyonda aynı şekilde hırsızlıktır. bir insanın emek verdiği isminin altından, o isimle hiç bir alakan olamamasına rağmen rant yaratıp, para kazanıyorsun. peki bu o firmayı etkiliyor mu? dolce&gabbana gibi firmaları pek tabi ki etkilemiyor. onların potansiyel müşterileri zaten orjinalini bırakıp, gidip pazardan imitasyonunu almıyor ama dünyada imitasyonu yapılan tek marka da dolce&gabbana değil. imitasyon pazarı her zaman daha ucuza mal sattığı için, küçük markalardan da rant sağlayabiliyor. yani bugün, türkiye'de orta düzeyde bir firmanın da imitasyonları yapılıyor ise, dolce&gabbana'nın tersine, onlar bu durumdan çok büyük yaralar alabilir.

peki, türkiye'de bu konudaki yasal yaptırımlar ne kadar yeterli?
    gerçekten kalır not verilecek kadar yetersiz. deposu basılmış, imitasyon malları suçüstü yakalanmış, sorumluları hakkında tutanak tutulmuş ve 15 senedir tazminat için mahkemesi süren sözde kuruluşlar var. yani sonucunda hiçbir yaptırım uygulanamıyor. sadece o an yakalattıkları mallara el konuluyor ve eğer varsa işletme belgeleri iptal ediliyor. ancak bahsettiğimiz kuruluşlara, 'merdiven altı' diye tabir etmemizin en büyük sebebi, yasal olarak bir işletme olmamalarıdır. bu durumda tek zararları yakalattıkları malları kaybetmeleri oluyor. pek caydırıcı bulmadın değil mi?
  • zannediyorum ulkemizde en cok taklidi uretilen markalardan bir tanesi. ozellikle haftasonlari bakirkoy'un herbir noktasinda gorunen zeytinburnu, halkali, sefakoy ve bagcilar gencliginin vaz gecemedigi marka. bunlari giyenlerin saclarini hayvan gibi jolelemesi aldiklarin urunlerin kullanim kilavuzunda yazmakta midir bu konuda merak icindeyim.
  • ismini aldığı 2 insanın gay olduğunu bildiğim halde kazağını kullandığım marka. yeterince türk değilim sanırım.
  • (1958 dogumlu) domenico dolce ve (1962 dogumlu) stefano gabbana tarafindan kurulan modaevinin ismi. beyefendiler italyali ve 1985 yilindan beri beraber calisiyorlarmis. tasarimlari pek bir kadinsi, pek bir renkli ve hos. her ne kadar eskiden "kiyafetlerimiz cok acik ve sexy olabilir, ama defilelerimizde / reklamlarimizda hic bir zaman meme uclari veya ciplak bir popo görmeyeceksiniz" deyip, yeni reklam kampanyalariyla bu iddialarini cürütmüs olsalar da, hala harika, muhtesem ve yaraticilar. begeniyle izliyoruz, sasiriyoruz bir de.

http://www.dolcegabbana.com/
  • reklamlarını kim tasarlıyorsa içine sigmund freud kaçmış.
hesabın var mı? giriş yap