• --- spoiler ---
    tüm girişler kilitliyken dayının bodrumdaki kapak açıldığında dışarıda "surprise motherfucker" dercesine ortaya çıkması ya da üst kattaki pencereler demirli olduğu için dışarı çıkamıyorlarken kapı açıldığında esas oğlanın gizemli bir pencereden camı kırarak aşağı düşmesi gibi mantık hataları hadi neyse de, kızın tüm bu olaylar silsilesinden nasıl kurtulduğunu anlamadığım film. evde boş duran açık bir kasa var ve para kayıp. ölen kişilerden biri sevgilisi, diğeri yakın arkadaşı. cep telefonlarında mesajlaşmaları falan var. evin altı yüz bin yerine parmak izi ve kanı bulaşmış. botları bile evin içinde kalmış. ve bu kız elini kolunu sallaya sallaya kızıyla eyalet değiştiriyor. öyle ki dert ettiği tek şey dayının ölmemiş olması. dayı ölmüş olsa hiçbir sorun kalmayacak. dingonun ahırı mı lan burası? abd polis teşkilatı hiç bu kadar aşağılanmamıştı.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

hırsızlarımızın nasıl bir ayak kokusu varsa artık...

--- spoiler ---
  • küçüklüğümüzde sınıftaki öğretmenin "parmaklarınızı indirin; tahtaya listeden rastgele birini kaldıracağım" cümlesine eşit bir gerilim filmi.
  • ortalamanın üzerinde bir gerilim filmi. *

--- spoiler ---

tek sıçtığı yer; kötü adamın, "ateyiz oldum, her şeyi o yüzden yapıyorum" diyerek kötülük çizgisini inançsızlığın öte tarafına çekmesi ve filmin o noktada din propagandası yapması.

--- spoiler ---

onun dışında, ortalamanın üzerinde başarılı bir gerilim filmi.
  • genel olarak güzel film ama, bir kaç hayatın olağan akışına ters sahnenin ve ufak tefek mantık hatalarının yanında çok sağlam bir de mantık hatası barındırıyor. şöyle ki;

--- spoiler ---

gençler kör amca ile kovalamaca oynayıp bodruma iniyorlar, eve girmeden evvel gördükleri kapaktan çıkabilmek için. burası iyi, hoş. anahtar yardımıyla kilidi açıp tam kapağı kaldırdıklarında gazi bey bunları mermi yağmuruna tutuyor. meğersem oradan kaçacaklarını tahmin edip evin dışına çıkmış ve kapağın önünde dikilip beklemiş. akabinde açık kapaktan bodruma giriyor ve kilidi yerine takıp içinde de çivi kırarak açılmaz hale getiriyor. çok güzel.

http://www.etonline.com/…t_breathe_stephen_lang.jpg

peki bizimkiler bodrum kovalamacasından sonra kendilerini yukarı atıp kapıdaki 3 kilidi de açmak zorunda kalıyorlar ya; hani mavi anahtarla üst kilidi, sonra diğer anahtarlarla orta ve alt kilitler. bu sayko amca bodrum kapağında dikilmek için o kapıdan çıktı madem ve sonra da bir daha o kapıdan dönmeyip direkt bodruma girdiyse bu kapının 3 kilidini kim kilitledi?

--- spoiler ---

gerilimli güzel film. o kadar da ahım şahım değil ama iyi vakit geçirtir.
  • vakit geçirmek için fena olmayan bir film. fakat gereksiz tekrarlar barındırıyor.

--- spoiler ---

en takıldığım nokta ise rocky denen hatunun ertesi gün yüzünün o kadar hasarsız görünmesiydi. haberlerde olayı dün gece diye verdiklerinde epey şaşırdım. açıkçası yaraları iyileşene kadar bir yerlerde gizlenmiştir diye düşünmüştüm.
    --- spoiler ---
  • ateyizlerin ağzına cumshot yapan gergin film.
  • en takdir edilesi şahsiyet ve oyunculuğun köpeğe ait olduğu film. diğer karakterlerde birtakım arızalar var.

--- lüzumsuz spoiler ---

o değil de, görmeyen dayı, ayakkap kokusu alıyor ama sıfatının dibinden geçtiği insanları niye koklayamıyor? en çok gerildiğim mesele bu oldu.

--- lüzumsuz spoiler ---
  • 2016'nın ele avuca gelir korku filmlerinden.

filmle ilgili önemsiz ayrıntılar:

- ihtiyarın yaşadığı sokağın adı: buena vista. güzel manzara gibisinden. ama adam kör. afacan kelime oyunları.

- görme engelli adamın, fragmanda geçen ''şimdi benim gördüğüm şeyi göreceksiniz'' dediği sahne filmde kullanılmamış.

- filmdeki köpek üç farklı köpek tarafından oynanmış.

- 10 milyon bütçelik film iki haftada 140 milyon dolares sakal yapmış. mayışlar yatmıştır bol kepçe.

- damlalığın yanında geçen saç mevzusunu yönetmen asistanın kafasından kesmiş. ulan nelere katlanıyor garibim.
  • filmin içinde bir miktar klişenin olması iyidir. bir miktar klişe, filmin ait olduğu yeri göstermesi, seyircide var olan o türe ait benzerlik duygusunu beslemesi açısından yol göstericidir. tadında klişe, iyidir.

bu film de klişeleri tadında bırakıyor bence. şahsen filmin vaad ettiği gerilim düzeyinden de fazlasıyla memnunum. özellikle köpekli sahnelerde ürpermeyen var mıdır bilemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap