• sivil savcılara değersiz bir fotokopi için (bakın belge demedim) ifade vermemesi gereken kurmay albay.
    gerekirse askeri savcılara ifade verebilir, ama değersiz bir fotokopi için (bakın yine belge demedim) değmez.
  • an itibariyle tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmiş kişi.
  • saba tümer'i izlerken dan dan dan diyerek son dakika haberinin girmesiyle yerimden hoplayarak tutuklandığını öğrendiğim kişi.
  • sayesinde askeri mahkemenin ne kadar bağımsız olduğunu bir kez daha anlamış olduk. "kovuşturmaya gerek yok" demişlerdi değil mi?

bir başkası için (bkz: şemdinli)
  • aslı ortada olmayan bir kağıtla tutuklanabilmiş adam.

düşünsenize, suç delilinin aslı ortada yok. fotokopisi var. bu fotokopiden imzanın kişiye ait olup olmadığı anlaşılamıyor (tübitak kararı ile). bu kişinin imza sirküleri ile kağıttaki imzanın alakası yok. bu kağıdın hazırlandığı bilgisayarı denetleyebilecek kurum yok böyle birşey diyor, diğer kurum denetlemiyor.

sonra da bu adam suçlu bulunuyor. nasıl iş anlamadım.

bu arada, elimdeki bilgisayarda recep tayyip erdoğan tarafından hazırlanmış ve imzalanmış, chp yi ve fizbozu bitirme planı belgesi var. yalnız aslı yok ortada, fotokopisi var. imzayı da recep tayyip erdoğan şeklinde değil de mahmutrecaiatantutan şeklinde atmış. evet alalım arkadaşı.
  • tutuklanmasında kafa karıştırıcı bir şey olmayan kişidir.

eğer askeri konular alanında değilse sivil mahkemeler tabii ki askerleri tutuklayabiliyor. gerek ergenekon'da ki muvazzaf tutuklamalarında gerekse farklı davalarda bunun onlarca örneği görülebilir.
  • "sayesinde askeri mahkemelerin ne kadar bagimsiz oldugunu anladik, bak hemen tutukladi sivil mahkeme nirimiriri" deniyor, acaba gercekten oyle mi?
    yoksa sivil mahkemelerin ne kadar bagimsiz oldugu konusunda mi fikir sahibi olduk biz bu sayede?
    askeri tirnagimin ucu kadar sevmiyorum ama turk yargisindan kapuskadan igrendigim kadar igreniyorum artik.
    tutuklanmasi gerekiyorsa elbet tutuklanacak ama askeri mahkeme bu sucsuzdur deyip dosyayi kaldirmamis ki, sivil mahkemeye sevketmis; yani bu mantikla aslinda ortbas etmek gibi bir niyeti olmayan askeri mahkeme bu adamin sucluluguna dair bir delil bulamadigi icin bu adami tevkif edememis ama sen 3 gunde sak diye tutuklayabildin. bu ne hiz pasam?
    yarginin yeni bir mottosu oldu artik;
    (bkz: guilty until proven innocent)
    vatana millete hayirli olsun, tepe tepe kullanilin.
  • - annee, öğretmenimin ödev olarak verdiği delil testini bulamıyoruuum
    -- kızım masanın üstündedir.
    - yok annee.
    -- geliyorum canım...
    -...
    -- bak, masanın üstünde duruyor işte.
    - ya yoktu ama..
    -- bulmak istemezsen tabi olmaz.
    - yaaa... ama anne...
    -- o delil testi tek tek incelenecek!
    - offf...
  • yargının yeni mottosuyla, "guilty until proven innocent"la falan ilgili olmayan adamdır. tutuklama kavramı tedbirle ilgili bir kavramdır. (bkz: #5652334)
  • dangalak testerı olmuştur bir yerde.
    askeri yargı ne yaptı?
    biz bu adamla ilgili soruşturmamızı yaptık. adam genel kurmayın kabiliyetlerini kullanarak, emir komuta içinde ya da dışında bir suç işlememiş bunu ispat edemedik bu yüzden hakkında bir kovuşturmaya gerek görmedik. "alın size dava dosyası" işin sizi ilgilendiren kısmında ne gerekiyorsa onu yapın demiştir.
hesabın var mı? giriş yap