• yazın eğitim yapabilmemiz için, sınıflara klima konulması gerekir. hemen atar yapmaya başlamadan önce, bu kendimiz için değil, öğrencilerin sağlıklı bir eğitim yapabilmesi için gereklidir. çocukları yaz sıcağında bir sınıfa tıkıp, eziyet çekmelerini istiyorsanız, o başka tabi.
  • öğrenciler sadece 15 yaşında değiller. ortam sıcaklığıyla öğrencilerin öğrenme kapasiteleri arasında ters orantı vardır. bir yetişkinin, iş yaşamının zorluğuyla mücadele etmesiyle bir öğrencinin öğrenim yaşamı aynı değildir. iş hayatında yeterlilik göstermezseniz, işten atılırsınız ama, bir öğrenci için aynı şey geçerli değil.
  • gençlerin yaz sıcağında telef olması ile sonuçlanacaktır.
  • türkiye için öncelik arz etmek bir yana gereği bile olmayan sistem. ülke olarak eğitimde çok daha büyük problemlerimiz var zira.
    ha bu arada, bazı yazarların bulunduğu ülkede aileler mini planlar yapıp 2 günlüğüne kampa filan gidiyormuş. çevresinde öğrenci yokmuş ama sistem böyle olursa çocuk daha motive oluyormuş.
    helal sana ekşici çağ atladın resmen.
  • bulundugum ulkede tam tarihlerini bilmemekle beraber yaz tatili 6 hafta olup, yil icinde zaman zaman 1 ve 2 haftalik tatiller ile öğrenciler dinlendirilmekte.

cok mantikli buluyorum bu uygulamayi. çocuk yaz tatili gibi uzun hir hedef degil kisa vadeli bir hedef belirliyor. aileler bu kisa tatillerde minik planlar yapiyorlar, 2 gunlugune kamp yapmak, buyuk bir parka gitmek gibi ya da tatil gibi buyuk planlari yil icine yayabiliyorlar. cocugu daha motive tuttugunu saniyorum. ama cevremde okula giden bir cocuk yok, o nedenle tam bilgili degilim.
  • bölgelere göre nasıl değişkenlik gösterecekmiş çok merak ettim. ülkenin kuzeyi daha serindir diyerek ordu'daki öğretmeni yazın çalıştırıp kışın tatil yapmaya, güneyi sıcak olur diyerek antalya'daki öğretmeni kışın çalıştırıp yazın tatil yapmaya mecbur mu bıraksınlar istiyorsunuz? ya da rotasyon gelsin her 2 yılda bir yer mi değiştirsin öğretmenler?

urfa geçen gün 50 dereceyi gördü bunlar hala öğretmen düşmanlığı peşinde. ben bir öğretmen olarak yılın 12 ayı çalışmaya razıyım yeter ki ülkede bilmediği konularda konuşmasın birileri artık. bıktık, tükendik saçmalamalarınızdan.

edit: kesin dangalağın biri sorar kaynak nerede diye urfa 50 derece

edit: boş konuşmayın biraz araştırın haziran başında 50 dereceyi bulmuş sıcaklık, önümüzdeki aylarda ne olacağı belli değil (ki bu bile çok fazla) adam diyor ki bazen suları bile kesilen okullarda çocuklar eğitime devam etsin. kafa yok onu anladık da utanma da kalmamış. bi kere daha söylüyorum bilmediğiniz konularda konuşmayın kendi işinize bakın
  • enerjilerinin en yüksek olduğu çağlarda gençler telef falan olmazlar. 18 yaşından sonra gayet de tüm sene çalışmak zorundasın da 15 yaşında mı telef olacaksın. bu yaz tatili meselesi bize nüfusun kırsalda yoğun olduğu günlerden kalma bir adet. ilkokul sonrası bölgelere göre değişkenlik de gösterebilecek şekilde düşünülmesi gereken bir olay bence. bizim milletin tembelliği biraz da bu uzun yaz tatillerinden gelmekte. çocukluktan sonra hep böyle bir ara olsun istiyor insanlar hayatında.

edit : merak ediyorum tüm çocuklar klimalı evlerinde tüm yaz boyu dinleniyor falan mı sanıyorsunuz ? urfa da 50 derecede dışarda çalışan çocuk sayısı kaç acaba bir zahmet aydınlatın bizi sayın öğretmen madem biz bilmiyoruz. 50 derece diye yaşam mı duruyor yani urfada. sen şuna ben yazın rahat edeyim tatili bol diye seçtim mesleği götüm yemiyor desene. bir de tayin meselesi var arkadaşım senin seçtiin mesleğin cilvesi de bu. her işin artısı da var eksisi de. hem ayranım dökülmesin hem bilmemne. oh iyi valla. bölgeden bölgeye değişebilir evet her yerin şartları farklı bunu bile anlayamayan adam çocuklara ne öğretiyor merak ettim doğrusu.
  • bütün dünyanın yanlış uyguladığı yaz tatili uygulamasını yine bizim eğitim üstadı, çocuk gelişim uzmanı herbokolog ekşicilerimiz çözmüş, gelin dünyada uygulanan yaz tatili sürelerine bakalım. yalnız bu öğrenciler için değil öğretmenler için olanı, malum öğretmenler 8 hafta yapıyor ülkemizde.

avusturya, belçika, fransa, irlanda, slovakya
    9 hafta

çekya, danimarka, lüksemburg, norveç , türkiye
    8 hafta

birleşik krallık 6 hafta

polonya 47 gün

isveç 10 hafta

finlandiya 10-11 hafta

italya, letonya, portekiz, slovenya 12 hafta

vs. vs.

gördüğünüz gibi yine dünya yazın da çalışsınlar, öğrenciler okuldan çıkmasın çünkü bizim yaz sıcağında götümüz kavruluyor diyen hölölöcü andavalları yendi.

kaynak
hesabın var mı? giriş yap