şükela:  tümü | bugün
 • sözlük anketlerini kişisel bazda legalleştirme girişimi gibi bir projedir. çok güzel harekettir.

  soran nesile de aşina değiliz...
 • tatmin edici bir katılımın olması halinde ortaya çok güzel bir eser çıkacağından emin olduğum proje. bir sayfasında aşkla ilgili bir soruya verilmiş melankolik bir cevabı okuyup hüzünlenirken, bir sonraki sayfada umut sarıkaya tadında bir cevapla şenlenmenin mümkün olduğu bir kitap olur bu. otobüste falan okursanız deli derler bir süre sonra.
 • düşünceli, amacına ulaşması halinde içi dolu bir proje. sözlüğün bir imgesi de denebilir. diyalektiğin anahtar deliğidir, fikirlerin limanı, cevapların yolüstüdür. gelişmeleri göreceğiz ne kadarı doğrudur. bir gsm operatörü sponsor olsa.. *
 • soru başlık altına cevap entry yazılacak olan projedir.

  bu entrynin yazılma gerekçesi: soruyu buluyorum cevaplayamıyorum, sürekli soruyu tanımlıyorum. önce cevabı buluyorum bu sefer de soru soramıyorum. sözlük bana ne yaptın sen?
 • üçüncü ekşi sözlük eseri olacak zannımca. şüphesiz ki hakkında daha fazla bilgi verilmesi hepimizi bahtiyar edecektir.
  ilk ikisini bilmeyen varsa ihtimaliyle şeyediyim:
  (bkz: ekşi sözlük kitabı)
  (bkz: ekşi öyküler)
  oha bu da var olacak:
  (bkz: ekşi öyküler 2)
 • 2,5 yıllık bekleme sonrasında artık bir şeyler deme hakkımı kullanıyorum:
  bu kadar süre bu kitap için bekledim kardeşim.
  üşenmedik mini bir soru ve mini bir cevap türettik, kitap olsun, katkımız olsun dedik. daha yeni hard diskimi karıştırırken bu kitap için yazdığım yazıyı buldum, ve o yazıyı –nasıl olsa bu kitap işi yalan oldu- içerikli zaman aşımı nedeniyle buraya yazıyorum, işte o kitap için yazmış olduğum yazı:

  “soru: eden bulur ya da bulmaz ama edilen niye hep aynı kişidir?

  cevap: toplumumuzda “manyak mıknatısı” “sorunlu insan paratoneri” ve özellikle de “günah keçisi” kavramlarıyla karıştırılıyor ve “el deliye ben akıllıya hasret” gibi cümlelerle ifade ediliyor olsa da “eden-edilen kompleksi” daha çok bir nötralizasyon şeklidir. “eden bulur” mantığı bile tam olarak doğru olamıyorken edilenler hep aynı kişilerdir yani edenler edilene dönüşmezler öyle. çünkü edenler, edenlerin nasıl edeceklerini içgüdüsel olarak bilirler ve kolay kolay oltaya düşmezler. peki ya edilenler? evet, onlar edecek insanın kalıplaşmış davranışları konusunda gerekli hissiyata vakıf değildirler. dolayısıyla iyice tecrübe kazanmadan eden insan vasıflarını kavrayamazlar. üstelik edilgen halleri yüzünden, edenler tarafından kolayca yerleri tespit edilir. bu belki biraz saflıktan, nadiren gerizekalılıktan ama çoğunlukla aşırı iyi niyetten ileri gelir. cehennemin iyi niyet taşlarından oluştuğu iddiasını da elimizdeki verilere dahil edersek bu ezikvari edilen kişilerin öbür tarafta bile ezilen olacakları gerçeğiyle karşı karşıya kalırız. sonuçta edenlerin kötü olmaları da edenlerin varlığı sayesinde mümkündür. ha eden hiç mi bulmaz? bulabilir arkadaşım. dinsizin hakkından imansız gelir teorisi başka bir nötralizasyon sebebidir, esasında tüm bu piramit evrenin artı ve eksilerinin birbirini nötrlemesi içindir. çünkü evren yoktur.

  yazar: arı maya”
 • eğer deneme kaydı beğenilirse; yeni bir radyo programı olacak.

  konsept olarak da sözlükteki yazarların aslında hep sormak istediği ve üzerine tartışılabilecek soruları seçmeye karar verdik. yani aklınıza takılan bir soru varsa alabiliriz?
 • benim bir sorum var.
  link
  şu klipte arada bir görünen teyze ile ne anlatılmak istenmiş? kim o teyze? ne amaca hizmet görüyor?
  baktım baktım çözemedim sözlük.
 • ekşi sözlükte takip ettiğimiz yazar ve çaylakları nasıl görebiliyoruz bilgisi olan yeşillendirebilir mi ?