şükela:  tümü | bugün
 • taşınması için harcanan emeğin benzeri geçtiğimiz aylardaki boat show'da harcanan emeğe benzeyen araç.

  ne biçim tanım yazdım lan? kendimden tiksindim. anca bu kadar yazabiliyorum şu an. valla.
 • yıllar sonra emekliye ayrılan 80' kuşağına kendini ezberleten seramik kaplamaların dayanıklılığını bize öğreten uzay mekiği
 • "ingiliz, kötü polisiye yapmaz." sözünü duvarlara yazmak lâzım. şu heriflerin elinden çıkıp da vasat olan bir polisiye dizi izlemedim ben daha. bu da onlardan biri. 5 bölümlük, her bölümü takribi 1,5 saat süren bu itv dizisi, ingilizlerin meşhur polisiyelerinden inspector morse'un "prequel"i... morse'un polisliğe başladığı yılları, dolayısıyla gençliğini, karakterinin evrimini anlatıyor. 1965 yılında, oxford'da geçiyor. hayattan beklentileri konusunda kararsız, iç çekişmeler yaşayan, kafası karışık bir genç olan endeavour morse, oxford üniversitesinden eğitimini tamamlamadan ayrılır, bi müddet orduda kriptograf olarak çalışır ama orada da tutunamaz ve soluğu polis teşkilâtında alır. fakat burada da aradığını bulamaz. polislikten de istifa etmek üzereyken, oxford emniyetine kısa süreli tayini çıkar ve burada komiser fred thursday ile tanışır. böylece olaylar gelişir.

  şimdiye değin üç bölümü yayınlandı. geriye iki bölüm kaldı. her bölümde farklı bir olay çözülüyor. bunlar olurken de morse'un karakteri şekilleniyor. morse'u shaun evans, thursday'i roger allam canlandırıyor. atmosferi, senaryosu, olay örgüsüyle polisiye sevenleri tatmin edecek bi yapım. bence izlenebilir şansal...
 • 2. sezonunun ilk bölümünü forbrydelsen'in ilk iki sezonunda 12 bölüm yönetmiş olan kristoffer nyholm yönetmiş.
 • ingiliz donanması tarafından 1775'de 615 sterlin karşılığında satılmış kaptan cook' un gemisi.
 • son yolculuğunu tamamlayan emekli uzay mekiği.

  https://youtu.be/iauzxgeaqc0
 • güzel bir polisiye dönem dizisidir. 2 sezonu var, 3. sezonu 2016 da başlayacak ona göre seyretmeye başlayın.
 • izledikten sonra underrated kavramını ruhunuzun derinliklerinde hissedeceğiniz şahane dizi.

  öncelikle, dizinin vakalar anlamında sherlock'tan veya diğer muadillerinden aşağı kalır hiçbir yanı yok. bildiğin taş gibi dizi. fakat sunumda sherlock'la kıyas kabul etmez elbette. sherlock'ta bilhassa benedict cumberbatch ve martin freeman diziyi götüren adamlar. sherlock'un zekası ve watson'un enteresan kişiliği diziyi izlenir kılıyor. müthiş bir ikililer. endeavour ise bu yola hiç girmeden derdini anlatıyor. dedektif morse'un da zeka bakımından sherlock'tan aşağı kalır yanı yok işin aslı. dediğim gibi dizilerin sunum farklılıklarıyla ilgili. hangi sunumun beğenileceği elbette seyirciyle alakalı fakat hangisinin daha çok izlendiğiyle gayet kolayca anlayabiliyoruz bunu. işin içine biraz mizah, biraz da cazibe eklenince sherlock birkaç adım öne çıkıyor.

  mesela yine bir dönem/dedektiflik dizisi olan grantchester da bu açıdan bakınca sherlock ile benzerlikler gösteriyor. yakışıklı bir başrol, güzel müzikler, yerli yerinde mizah kullanımı. tabii olaylar daha az karmaşık grantchester'da. daha mütevazi bir dizi.

  endeavour'da ise bölüm başı bir cinayet ortaya çıkıyor, sonra o vaka çözülmeye başlandığı sırada bir başka cinayet daha ortaya çıkıyor ve parçalar birleştirilip cinayetler aydınlatılıyor. hiç lamı cimi yok. dizinin "izleyiciyi eğlendireyim, biraz da şundan katayım" derdi yok. neyse o. cinayet mi? öyleyse kanıt lazım, şahit lazım. araştırıyorlar, buluyorlar, birleştiriyorlar, çözüyorlar.

  bölümlerin 1,5 saat olması sadece ilk bölümde diziye girerken biraz sıkıntı yarattı bende. sonraki 8 bölüm ise aktı gitti. 4'er bölümden 2 sezon var şimdilik, 3. sezon 2016'da gelecekmiş.

  sonuç olarak ingilizler burada da kalitesini öne çıkartmış. dönem atmosferi ile dedektiflik birleşince muhteşem bir şey peyda olmuş. meraklılarına tavsiyemdir.

  not: dizinin çevirilerini yapan scissorshands'e de içtenlikle teşekkür ederim. diziyi izlenir kılan muazzam çevirilerdi. eline sağlık.
 • underrated'in allahidir.

  edit: dizi
 • 3.sezonu da diğer sezonlarındaki havasından hiçbir şey kaybetmeden başlamış olan harika ingiliz polisiyesi.

  3. sezonunun linklerinin kickass'ten şaşırtıcı bir şekilde uçurulmasının artından mvgroup'un çok da iyi olmayan bir görüntü kalitesindeki torrenti sayesinde başlayabildim 3.sezona...

  ama şu anda da 3.sezonun 2. bölümünü bulamıyorum torrent üzerinde. torrent linki barındıran var ise alırım bir dal.

  ha bir de sanırım torrent üzerinden linkinin "yayıncı kuruluşun başvurusu üzerine" benzeri kırmızı uyarı sonrası kaldırıldığına ilk defa bu dizi ile şahit oldum.