şükela:  tümü | bugün
 • kendisi mardin'de yaşayan 22 yaşındaki hasan kızıl'dır. hasan, yürüyemeyen kedi ve köpekler için karşılık beklemeden elindeki malzemeleri kullanarak yürüteç ve protez yapmaya başlamış. yürüteç fikri de aklına şu minnoşun ezilen ayaklarını görünce gelmiş. şu ana kadar 200’den fazla yürüteç yapıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırmış. dahası elindeki imkanlarla protez bacak yapmayı da başarmış.

  hasan bu hizmeti herhangi bir karşılık beklemeden veriyormuş ancak son zamanlarda maddi olarak zorlandığı içi ekonomik gücü olan kişilerden sadece kullandığı malzemelerin ücretini talep etmeye başlamış. malzeme parasını karşılayacak gücü olmayanlardan ise para almıyormuş.

  kendisi veteriner olmak istiyormuş. ayrıca dört bacağını da kaybetmiş hayvanlar için beyin dalgalarını komut olarak algılayan yürüteçler tasarlamak gibi bir hayali varmış. umarım hayallerini gerçekleştirirsin güzel kardeşim.

  takip etmek isteyenler için ınstagram hesabı

  http://kirmizitilki.com/…protez-ve-yurutec-yapiyor/

  http://listelist.com/…social&utm_campaign=listelist
 • hayvandan o yetilerini almaya çalışan da var, tekrar o yetiyi vermeye çalışan da var.
 • yürüyemeyen hayvanlara özgürlük hediye eden mardinli genç

  --- spoiler ---

  hasan kızıl mardin derik'te yaşıyor ve iki buçuk yıldır çevresindeki sakat, yürüyemeyen hayvanlara hayat veriyor.

  kızıl'ın yolculuğu 2 buçuk yıl önce soğuk bir kış gecesi, misafirlerinin aracının motoruna sıkışan bir kediyle başlamış. kızıl o gece acil müdahale yapılamaması nedeniyle hayatını kaybeden kediden çok etkilenince, ihtiyacı olan hayvanlara yardım etmeyi kafasına koymuş.

  daha önce de askerler için ısıtmalı ayakkabı, görme engelliler için de sensörlü baston icat etmiş olan kızıl, bu yeteneğini hayvanlar için yürüteç tasarlamakta kullanıyor.

  kızıl çevresinde bulduğu basit malzemelerle yaptığı yürüteçler için para talep etmiyor.

  --- spoiler ---
 • gülümsetti be ya.
 • bbc de görüntülü röportaj yapmış.
 • adamın hammaddesi. allah ömrünü uzun etsin, yolun hep düz olsun. bir gün bile üzüntü görme. hep böyle kal. seninle aynı havayı solumak bir şereftir, aslan kardeşim. (bkz: ağlaya ağlaya entry girmek)
 • adamın, eşeğin yüzünü öptüğü fotoğrafı var olm, böyle mutluluk kaç kişiye hediye gelir? yaşattığı da dahil..