şükela:  tümü | bugün
36 entry daha
 • grafoloji, el yazısının grafik yönlerinin yorumlanması yoluyla, bireylerin kişilik özelliklerinin incelenmesini amaçlayan projektif bir tekniktir. daha bilinen adıyla “yazma psikolojisi” demektir.

  tarihi:

  bologna üniversitesi italyan felsefe profesörü camilo baldo (1622) paris graphology school'u kurdu ve “trattato gel de una lettera misiva si cognoscano la natura e qualitá dello scrittore” yazdı. bu, "el yazısı mektup, yazarın kişiliği ve doğası" yazmayı kişiliğe bağlayan ilk kitaptır. ancak jean-charles gille-maisani, 1991 yılında juan huarte de san juan'ın 1575 examen de ingenios para las ciencias'ın el yazısı analizi üzerine ilk kitap olduğunu belirtir.

  modern grafolojinin temsilcisi jules crépieux-jamin (1859-1940), özellik analizi yoluyla, bireyin tekilliğinin kişilik, karakter ve bilinçdışı düşünme süreçlerini içeren bir bütün olarak belirlendiğini söyleyen teoriyi tanıttı.

  avantajları:

  el yazısı cinsiyete, ırka, renge veya inanca karşı ayrımcılık yapmayan evrensel bir beceridir. grafoloji, bireyin kendine özgü kişiliği ve davranışının tarafsız bir taslağını verir, hatta kişi uzakta olsa bile.

  sınırlılıkları:

  grafolojinin yirminci yüzyılın ortalarından önce bilim camiasında bir miktar desteği olmasına rağmen, daha yakın tarihli araştırmalar, grafolojinin kişiliği ve iş performansını değerlendirmek için bir araç olarak geçerliliğini reddetmektedir. bugün ise sahte bir bilim olarak kabul edilmektedir. kişilik ve iş performansını tahmin etme konusundaki etkinliğini değerlendirmek için birçok çalışma yapılmıştır. kişilik özelliklerinin ve iş performansının tahmin edilmesi için el yazısı kullanımının geçerliliğini test eden son çalışmalar sürekli negatif olmuştur.

  grafoloji nasıl çalışır?

  yazma üç şeyden oluşur: hareket, boşluk ve biçim. bir grafolog bu varyasyonları, yazının bu yönlerinin her biri için inceler ve onlara psikolojik yorumlar ekler. uzman grafologlar çok yüksek bir doğruluk derecesi elde edebilir. (aşağıdaki not bölümünde nasıl analiz edildiğine dair bilgilerin geçtiği adresleri paylaşacağım)

  grafolojinin kullanım alanları

  grafoloji;

  -işe alım için en uygun adayları seçmede,
  -psikometrik testlerle birlikte ticaret ve endüstride yönetim seçimi yapmada,
  -güvenlik kontrolü, dürüstlüğün değerlendirilmesinde,
  -istihdam veya yönlendirme isteyenler için kariyer rehberliğinde,
  -iş ve kişisel ilişkiler için uyumluluk değerlendirmelerinde,
  -kişisel gelişim için kişisel farkındalık isteyen bireylere kişilik profili oluşturmada,
  -hassas sorunların çözülmesine yardımcı olmak için çocuk ve aile rehberliğinde,
  -ölen insanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen biyografçılar için tarihsel profil oluşturmada,
  -adli analizlerde,

  kullanım alanı bulmaktadır.

  not: yazının analiz edilerek kişilik hakkında nasıl bilgi elde edildiğine dair kapsamlı incelemelere wikihow ve handwriting-graphology sitelerinden ulaşılabilir. ayrıca ingiliz grafologlar enstitü'sü eski başkanı elaine quigley'in çalışmalarına ve makalelerine bakılabilir.

  kaynaklar: en.wikipedia, britishgraphology, handwriting-graphology, britannica ve signaturehandwriting websiteleri.
5 entry daha

hesabın var mı? giriş yap