1095 entry daha
 • disney'i, black widow filmini hem sinemalara hem disney+'a aynı anda çıkardığı için dava etmiş, zira sözleşmesi uyarınca filmin gişe geliri üzerinden pay alıyor ve haliyle disney+'ta filmin gösterilmesiyle düşen gişe geliri, kendisinin de gelirini etkiliyor.

  fakat bana sorarsanız buradaki mevzu bir kişinin alacak-verecek mevzusu değil; hollywood'da çetin bir savaş süregeliyor ve bu dava da onun bir yansısı. bu savaş, eski hollywood düzeni ve yeni stream düzeni arasında oluyor.
  hatırlayanlar olacaktır, ara ara kimi yönetmenler stream servislerinden olumsuz ifadelerle bahsetti, benim ilk aklıma gelen nolan; "endüstrimizin bazı en iyi film yapımcıları ve starları bir gece evvel yatağa en büyük film stüdyoları için çalıştıklarını düşünerek gittiler ve uyanıp en kötü streaming servisi için çalıştıklarını keşfettiler". [kaynak: hollywood reporter]

  hollwood'daki yerleşik yapıların yöneticilerinin, yeni düzenden hazzetmedikleri malum, sebebi tam olarak ne, kestirmek güç ama teknoloji firmalarının ve sektörün dışından gelenlerin işleri bulandırmasını sevmedikleri belli.
  malum hollywood'un büyük beşlisi; colombia, paramount, disney, warner bros. ve universal. en son warner bros. at&t çatısı altına girdi. film stüdyoları ile amerikan televizyonu göbekten birbirine bağlıydı -film stüdyolarının aile şirketleri, aynı zamanda kablolu televizyon kanallarının da sahibiler- bu yüzden iki sektör de hiçbir zaman doğrudan birbirine tehdit olmadı. kuklacı aynı olunca, kavga çıkmadı! ancak düzeni, özellikle netflix feci bir şekilde bozdu ve takip eden trend bizi bugüne, stream çağına getirdi. bugün belki tarihte ilk kez hollywood tehdit altında.

  hollywood'daki kurt yöneticiler bu durumla nasıl baş edecek bilmiyorum, böyle davaların sayısı artar mı -olabilir! günün sonunda oyuncular parasına bakar gibi geliyor bana, stream'den daha çok para kazandıklarını keşfettikleri an "sinema" anlayışımız tamamen değişmiş olacak.

  yine de beni asıl endişelendiren hollywood'un iç çekişmeleri değil; zira en nihayetinde bir şekilde anlaşacaklar... beni asıl meraklandıran çin'in önümüzdeki 10 yıl içinde hollwood'da nasıl bir etkinliğe sahip olacağı! amerikan propaganda makinesi, bir çin propaganda makinesine dönüşecek mi, çinli teknoloji firmaları yeşil dolarlarıyla film stüdyolarını almak için los angeles'a uçtuğunda neler olacak?

  bir devrin sonuna şahit oluyoruz, bu kesin!
177 entry daha
hesabın var mı? giriş yap