şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
23175 entry daha
 • korku ve gerilim sinemasının kendisi kadar filmlerin çekimleri sırasında yaşananlar da korkunç ve ilginç olabiliyor.

  1982 yapımı korku klasiği poltergeist filminin çamur dolu havuz sahnesinde kullanılan iskeletler gerçek insan iskeletleriydi. gerçek iskeletler, fabrika çıkışlı sahtelerine göre daha ucuzdu. çamurun içerisinde iskeletlere maruz kalan oyuncu jobeth williams'a çekim bitinceye kadar iskeletlerin geçrek olduğu söylenmedi.

  1979 yapımı alien şaheserinin meşhur yemek sahnesinde (alien ile ilk karşılaştığımız sahne) tam olarak neler yaşanacağı oyunculardan saklandı. oyuncuların yüzlerindeki şaşkınlık ve gözlerindeki korku yönetmenin de arzu ettiği gibi olabildiğince gerçekçiydi.

  2000'li yılların en iyilerinden the conjuring filminin çekimlerinde kullanılan tüyler ürpertici annabelle oyuncağı, ruhani varlıklar tarafından ele geçirildiğine inanılan raggedy ann adlı başka bir oyuncaktan esinlenerek yaratılmıştır. gerçek oyuncak hakkında youtube da pek çok videoya denk gelebilirsiniz. ayrıca gerçek raggedy ann oyuncağı filmin ana karakterlerine ilham veren ed ve lorraine warren çiftine ait korku müzesinde koruma altındadır.

  bir tuvaletin ve ardından sifon çekmenin beyaz perdede gösterildiği ilk amerikan filmi üstat alfred hitchcock’un psycho sudur.

  psycho dan devam edelim. filmin şok edici sonu, film gösterime girmeden önce hem variety hem de the hollywood reporter da yayınlanmıştır. sinema tarihinin en büyük süprizlerinden biri garip bir şekilde mahvedilmiş anlayacağınız.

  hepimizde denize girme fobisi yaratan jaws filminde köpek balığını tam anlamıyla görmemiz bir saat yirmi bir dakika sürmektedir. o zamana kadar köpek balığının bütünüyle gösterilmemesinin sebebi ise sette kullanılan mekanik köpek balığı maketinin bir türlü istenildiği gibi çalışmamasıymış.

  the exorcist korku klasiğinin yönetmeni william friedkin'i de bu ölümlü dünyada korkutmayı başaran bir korku filmi var. (bkz: the babadook)

  2000'lerde korku sinemasına can veren paranormal activity filmi harika bir korku filmi olmasının yanında müthiş de bir ticari başarı örneğidir. 15 bin dolarlık mütevazi bütçesine rağmen tüm dünyada 193 milyon dolar gibi korkunç bir hasılat elde etmiştir.

  paranormal activity üzerinden devam edelim. steven spielberg izlemesi için kendisine verilen filmden o kadar korkmuş ki filmin dvd sini çöp poşetine koyarak yanında taşımak zorunda kalmış. ayrıca filmin sonu spielberg tavsiyesi ile değiştirilmiş ve sinemalarda gördüğümüz haline dönüştürülmüştür.

  the silence of the lambs şaheserinin psikopatı buffola bill'e ait meşhur dans sahnesi senaryoda yer almayan doğaçlama bir sahnedir.

  the ring filminin korkunç çocuk karakteri samara'nın televizyondan çıktığı o tuhaf yürüyüş sahnesi aslında karakter geri geri yürütülerek çekilmiştir. daha sonra sahne tersten oynatılarak yürüyüş sahnesi daha tuhaf ve korkutucu hale getirilmiştir.

  modern zaman korku harikası get out filminin alternatif sonları yönetmen jordan peele tarafından paylaşıldı. alternatif sonlar orijinal sona göre karanlık ve iç karartıcı. alternatif sonlardan birini buradan izleyebilirsiniz.

  başka bir korku harikası it follows filminin geçtiği zaman dilimi tam olarak anlaşılmamaktadır. filmin seksenlerde geçtiği düşünülse de film boyunca zaman hakkında izleyiciye bir bilgi verilmez. yönetmen daha sonra bu belirsizliği, filmin sanki bir rüya ya da kabus havasında olması için tercih ettiğini belirtmiştir.
14779 entry daha
hesabın var mı? giriş yap