şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
24921 entry daha
 • evlenme aşamasında fazla para harcanan evliliklerin boşanmayla sonuçlanma ihtimalinin az para haranan evliliklere göre daha yüksek olduğu.

  3000'den fazla kişiyle yapılan bir bilimsel çalışmaya göre evlilik yüzüğüne 2000 ile 4000 dolar arasında para harcanmış olan evlilikler 500 ile 2000 dolar arasında harcanmış olanlara göre 1.3 kat daha fazla boşanmayla sonuçlanmış.

  ayrıca düğün törenleri için 20 bin dolar ve üstü para harcanan evlilikler sadece 1000 dolar ve altında harcanan evliliklere göre 1.6 kat daha fazla boşanmayla sonuçlanmış.

  buna ek olarak eşinin dış görünüşünü kişiliğe göre daha önde tutan kişilerin evliliklerinin daha yüksek oranda boşanma ile sonuçlandığı ortaya çıkmış.

  balayına daha fazla para harcamanın ise evlilik süresini olumlu yönde etkilediği anlaşılmış. yani pahalı ve uzun bir balayı yapan çiftler, balayı yapmayan ya da balayına az para harcayan çiftlere göre daha uzun evliliklere sahipler.

  aslında bu araştırma maddiyata bağlı evliliklerin maddiyat dışındaki şeylere bağlı olanlara göre daha güçsüz olduğunu da gösteriyor.

  kaynak: https://www.independent.co.uk/…-study-a8435646.html
1757 entry daha