• arnavutluk a komunizm i getiren kisi. ikinci dunya savasinda ulkesinde kahraman olduktan sonra devlet baskani olmustur. 1940 larin sonunda yugoslavya ve sovyetler birligi ile iliskilerinin bozulmasindan sonra icine kapanik, dis borc almayan, kendi kendine yeten, dunyayla iliskisiz bir ulke haline getirmistir arnavutluku. hatta 1970 lerde turkiye'de sol fraksiyonlardan bazilari arnavutluk modelini savunmuslardir. arnavutlar adini enver hoxha diye yazarlar. 1985'de olmus, yerini ramiz alia'ya birakmistir.
 • dünyada kanunla dinleri yasaklayan tek adam. onun devrinde arnavutluk'ta kilise ve camiler kapatılmıştır. hatta ilkokul çocukları buralara okul gezilerine götürülüp, samandan yapılmış hoca ve rahip kuklaları karşısında "bunlar yalancıdır, sizi sömürürler" diye propagandaya maruz kalırmış.

  bir de enver hoca devrinde suç oranı çok düşmüştür. çünkü katiller öldürdükleri adamla beraber mezara atılıyormuş. hırsızlar içinse nerdeyse şeriat hükümleri varmış.

  "avrupa komünizmi kapitalisttir" deyip hatta sscb ile de ilişkileri koparıp çin ile takılmıştır. halkın milyonlarca dolarını bunkerlere gömmüştür.

  http://upload.wikimedia.org/…e1/albania_bunkers.jpg
 • taa 19 yaşıma geldiğimde öğrenmiştim; eğer bir gün yolum arnavutluk'a düşerse, mezarını bir ziyaret etmem gerekiyor olduğunu...
 • rahmetli nin turkiye ile ilişkileri pek iyi idi. ulkesi birlesmis milletlerdeki kibris oylamalarinda bize olumlu oy veren 6 ulkeden biri oldugu icin cok severdik onu.
 • uzun yıllar arnavutluk'u müslüman ve şeriatla yönetilen bir ülke sanmama sebep olmuş insan. sovyetlerin çökmesinden birkaç yıl sonra bir gazetede "balkanlarda türklere yapılanlar" dizisini okurken çözmüştüm adamı.
 • döneminde arnavutluk'ta yaşamış insanların, 3 kişi konuşuyorsa biri mutlaka partinin adamı olduğundan, sisteme eleştiri getiremediğimiz, en iyi dostumuza bile şüphe ile bakıyorduk diyenlerin gördüğü, dışarıdan bakan körlerin ise şakşakladığı bir dönemin lideri.
 • en son the inside manda herkese fake atılmasına vesile olmuştur.
 • arnavutluğun ikinci dünya savaşından sonra en iddialı tahminle bir isviçre, en muhafazakar tahminle bir slovenya olma fırsatını heba etmesine sebep olmuş bir aslan parçası ... yaşadığı malikhane şu anda devlet konukevi olarak kullanılıyor. hiç bir yerde adı geçmiyor. ne liderler gördük ki kimse adını anmazmış
 • (bkz: enver hoca)
 • kimileri için din düşmanı diktatör,kimileri içinse gerçek devrimci lider olarak görülen arnavutluğu 40 küsür yıl yönetmiş olan kişi.
  özellikle hitler zamanındaki işgal sırasında arnavutluk un bağımsızlığına kavuşmasında büyük rol oynamıştır.ancak din üzerine belkide fazla baskı uygulaması,stalin e yakınlığı,stalin sonrası bir dönem mao'ya daha sonrada tüm dünyaya ülkesini kapatması da dikkat çeken başka konulardır.
hesabın var mı? giriş yap