şükela:  tümü | bugün
 • kendileri ilk defa alfa & beta i$imalarini altin bir folyo uzerine yansitarak tespit etmi$tir.
 • yeni zellandalı fizikçi, matematikçi, bilim adamı. cavendish'in başkanlığını yapmış, kimya alanında nobel almış büyük bir zeka. çekirdek fiziğine en büyük katkıyı yapanlardandır. geiger ile beraber alfa parçacıklarını saymaya ilişkin metod geliştirmiş, meşhur altın folyo üzerine helyum çekirdeği gönderme deneyi ile çekirdeğin varlığını ve yaklaşık boyutlarını tespit etmiş, notronun varlığını öngörmüş - ama kendi söylediğine kendisi de pek inanmamıştır.

  enteresan başka şey de çevresindeki insanların adları. mesela annesinin kızlık soyadı thompson, karısının soyadı ise newton.
 • 1919 senesinde, azot elementini nötron bombardımanına tutarak oksijen elde etmeyi başaran bilim adamı. dünya üzerinde bir elementi diğerine çeviren ilk insan olma özelliğini taşır. (bkz: simya)
 • "bütün bilim ikiye ayrılır: birincisi fizik; geri kalanı ise pul koleksiyonculuğu" lafını etmiştir.
 • hakkında yazılanları okuyunca aklıma hulusi kentmen'i getiren fizik profesörü. yaptığı iş ve dış görünümü arasında büyük bir tezatlıktan bahsedilir. irikıyım yapısı, gür sesi ve pos bıyığıyla heybetli, kükreyen sesiyle ortalığı sarsan, kızgınlığı gelip geçici olan, yapmacıklıktan uzak, sert davranışlarının ardında sıcak, sevecen yaradılışı olan önemli kişilik olarak anlatılır.

  ilk olarak radyo dalgaları üzerine çalışmış, sonrasında x ışınları üzerinde çalışmalarına devam etmiştir. en son olarak da radyoaktivite üzerinde yoğunlaşarak, radyoaktif atomların kendiliğinden değişik nitelikte atomlara dönüştüğünü ispat ederek bilindiği üzere nobel ödülü almıştır.
 • "we haven't the money, so we've got to think" lafini etmis bilim insani.

  isvec, stockholm nobel muzesinde, bu lafin yazili oldugu magnetlardan edinmek mumkundur.
 • nobel kimya ödülünü 1908 yılında tek başına almış kişi.
 • radyoaktivite üzerindeki önemli çalışmalarıyla bilinen bir bilim adamıdır.buna bağlı ilk önemli buluşu "alfa" ve "beta" dediği iki değişik ışının varlığını belirlemesidir.ayrıca,asistanı soddy ile birlikte bir elementin bir başka elemente dönüşümünde radyoaktivitenin rolünü deneysel olarak kanıtlamıştır.

  bunun gibi birbirini izleyen başarılarına değinen bir meslektaşı, "sen gerçekten çok şanslı birisin:hep dalgaların tepesinde seyrediyorsun," diye takıldığında,rutherford 'un yanıtı kısa ve çarpıcı olmuştur:"unutma,o dalgayı ben kendim yarattım."bu sözünden de anlaşılacağı üzere alçakgönüllülük bir yana insanları küçümseyen bir yapısı olduğu da söylenir.
 • kayaların, kendi varlıklarını sürdürdüğü zaman boyunca yaşadığı radyo-aktif bozulmalar sayesinde, yaşlarının belirlenebileceğini keşfetmiştir. bu keşifle, kendisinden yıllar sonra dünya'ya gelen clair cameron patterson, dünya'nın 4.5 milyar yıllık yaşını hesaplayabilmiştir.

  bu keşif ayrıca, keşfedilen fosillerin çevresini kaplayan yapıların yaşlarını hesaplayarak, fosilleşmiş organizmanın, kaç yıl önce yaşadığını öğrenmemize de fayda sağlıyor.