şükela:  tümü | bugün
 • çok merak ettiğim süreç, kesinlikle bu araştırma konusu yapılması gereken bir şeydir. acaba birileri çıkıp gelin lan böyle bir şey yapıp milleti kekleyelim, bakalım onlar da aynısını yapacak mı dedi?

  yoksa biri çıkıp "x hanım gelin sizinle bir anlaşma yapalım ve bundan sonra sadece ikimiz sevişelim, ben sizin karnınızı doyururum siz de ev işlerini yaparsınız" deyip evlilik akımını mı başlattı? (bunu günümüzde diğer türlü de uyarlayabilirsiniz ama ben ilk zamanlara göre düşünüyorum:d)
 • erkeklerin kendi mallarını/eşyalarını rakiplerinden korumak/saklamak amacıyla gelen sahiplenme isteğinin bugün ki haline evrilmesiyle ortaya çıkmış olabilecek durum.
 • devletlerle birlikte ortaya çıkmıştır.

  evlenmek resmi bir işlemdir, kağıt üzerinde olan bir prosedürdür. birine evlenelim dediğiniz zaman aslında resmi prosedürleri halledelim demiş oluyorsunuz.

  tüm çağlarda eşler birbirlerini koruyup kollamıştır. evlilik sadece bu durumu yasalara bağlamıştır.
 • hadi ciddi bir cevap vereyim size.

  stadlarda meşalenin yasaklanmasının sebebi insanların o meşaleyi bir silah olarak kullanmasıydı. yani sahaya atılıyor rakip taraftara atılıyor vs. bu yüzden de yasaklandı.

  bu örneği baz alırsak , aslında yasaklanma kelimesi ne kadar uygun bilmiyorum ama bir düzene bindirilmesi gerekmiş demek. sen demişler sağda solda zamparalık yapıyorsun, sonra tutup eşini, hadi allaha ısmarladık diyip çekip gidiyorsun bu olmaz demişlerdir. bu işin bir resmiyeti olması gerekir gibi bir şeyler olmuştur.

  bu iki örnekte de görüldüğü üzre, insanoğlunun yaptığı, yapmış olduğu şeylerden doğan sonuçlardır bunlar.

  ciddi bir cevap dedim ama komik oldu biraz.
 • çocuk yetiştirmek için ortaya çıkmıştır. evlilik ortaya çıkışı itibari ile çocuk yetiştiren bir kurumdur. baba sadece yiyecek sağlamak bile olsa anne ve çocuk yanında kalarak çocuğun büyümesinde ve hayatta kalmasına rol oynaması ile gelişen bir kavramdır. çoğu toplulukta erkekler çok eşli olmaya çalışmıştır fakat bunu erkeklerin büyük kısmı başaramamışlardır. kadınlar kendi ve çocuklarının bakımı için gereken yiyecek miktarını başka bir kadın ve onun çocukları ile paylaşmayı tercih etmeyerek, kendi çocuklarının hayatta kalmalarını sağlamak için çocuksuz ve evli olmayan erkekleri tercih etmiş ve zamanla sistem tek eşli evlilik şeklinde oturmuştur.
 • veraset ve miras kavramları sonucu ortaya çıkmıştır.
  ilk insanların böyle dertleri yoktu. hatta grubun dişisi bütün komunitenin en güçlü erkekleri ile sırayla birlikte olurdu.
  bu şekilde daha güçlü nesiller yetişeceği düşünülürdü.
  hatta sonraki çağlarda insanların gruplara ayrılması da yine bu sebeple olmuştur.
  grubun güçlü liderini öldürüp kadına sahip olan adam yüzünden ex liderin oğlu gruptan ayrılır. farklı şekilde yaşamaya ve evrimleşmeye başlar.
 • aile arasında yapılan ve eski zamanlarda yalnız başına yapıldığını düşündüğüm söz olayının yerleşik hayat ve devletleşmenin etkisiyle mal ve haklarını birleştirmek isteyen çiftlerin bu birlikteliği devlete bildirilmeleriyle söz merasimini resmileştirmesi ve bu sayede devlette kayıt altına alınması ve zamanla bu söz merasiminin evlilik ismine bölünmesi sonucu ortaya çıkmış olabilecek durumdur.
 • aşkın yasalar önünde güvence altına alınması aşka bir hakarettir. gerçek aşk kesinlikle sınır tanımaz. aşkıma güveniyorsam neden evleneyim? yasalar önünde "bakın ben bu kadını ya da adamı seviyorum. aha işte bu da kanıtı" demek tümüyle saçmalık.

  ama işte tüm bunlara rağmen "çocuğun meşru olması" başta olmak üzere bu resmiyete gerek duyulan bazı durumlar var. keşke olmasaydı. keşke herkes daha özgür ve sevgi dolu bir bakış açısına sahip olabilseydi.

  ama maalesef günümüzde evliliğe ihtiyaç duyuluyor. bu tıpkı adam öldürmenin ya da hırsızlığın görünürde saçma olup bunu önlemek için polise ihtiyaç duyulması gibi bir şey. polisi ortadan kaldırmanız için önce ona olan ihtiyacı ortadan kaldırmak gerekiyor. ve bu örnekten hareketle, önce evliliğe gereksinim duyulan bilinç her neyse, o bilinci değiştirmek gerekiyor. herkes sevgi dolu, kıskançlıktan, nefretten uzak bir dünyada yaşasaydı, bu mümkün olabilirdi evet. ama şu an için ne yazık ki evlilik kurumuna ihtiyaç var. tıpkı devletlere ihtiyaç olduğu gibi.
 • kesin düğün paketçilerinin işi