• (bkz: expo 2020)
  • antalya bu expo'yu hangi arada yapacak merakla bekliyorum zira:http://www.bie-paris.org/site/en/expos.html böyle bir takvim var resmi sitede..

bir de bildiğim kadarıyla, sadece botanik sektörünü kapsayacak bir fuar olmalı bu, genel expo değildi-yani tüm sektörleri kapsayan-.. yamuluyorsam düzeltirim.
  • 2016 yılında antalya'da düzenlenecek olan botanik exposudur.

botanik expolarının ev sahipleri, world expo'lardan farklı olarak oylamayla değil, başvuruyla belirlenir. bie'ye başvurup, şartları yerine getiren veya getirmeyi taahhüd eden her şehir botanik expo'su düzenleyebilir.
  • antalya'da "çocuk ve çiçek" temasıyla düzenlenecek olan botanik exposudur. gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığının koordinasyonunda bir kanunla expo 2016 ajansı kurulmuştur. ajans, yönetim kurulu, konsey ve genel sekreterlik olmak üzere 3 ana birimden oluşmaktadır. konsey danışma organı, yönetim kurulu karar organı ve genel sekreterlik de yürütme organı olarak tasarlanmıştır.

genel sekreter olarak tarım bakanı mehmet mehdi eker'in eski özel kalem müdürü selami gülay atanmıştır (evet ampül abi haklısın yok böyle bir şey). kanuna göre (madde 7) ajansta istihdam edilecek genel sekretere, 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı devlet memurları kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre istihdam edilenlerin sözleşme tavanının beş katını geçmemek üzere aylık ücret ödenir. bu da brüt yaklaşık 18.779 liraya tekabül etmektedir (netini hesaplayamadım). bu büyüklükte bir organizasyonun yönetiminin başında olan kişi için çok büyük bir meblağ olarak görülmemekle birlikte, atanan kişi hakkında eski özel kalem müdürü olması dışında bir bilgi bulunamaması ve açıklanmaması soru işaretleri uyandırmaktadır.

türkiye için önemli bir itibar meselesi olan fuarın, amca dayı ilişkileri ve makam kaygıları yüzünden yüze göze bulaştırılmaması ümidiyle.

edit: resmi sitesi şu olup henüz faal hale getirilememiştir. ancak şuradan hakkında bilgi edinilebilir.
    2,5 sene sonra edit: selami gülay görevden alınmış yok yok istifa etmiş. yerine de haşmet suiçmez atanmış.
  • antalyaspor sayesinde haberim olan fuar.

bu civarlarda bir expoyu biz izmire aldırmıyor muyduk derken botanik exposu olduğunu da öğrenmiş oldum. güzel geçmesini ümit ediyoruz ki sonraki organizasyonlar için elimizde referans olabilsin.

darısı expo 2020 için izmir'in başına.
  • antalya'da mart'tan bu yana faaliyette olan, izmir'e örnek olmak için çabalayan ve başarılar dileyen organizasyon.

beş yılda bir olanlar world expo'dur. dolayısiyle bu beş yıllık dönemlerin arasında tematik expolar da düzenlenir.
  • expo 2016 antalya botanik fuarı'nın sembolünü belirlemek için uzun araştırmalar, anketler yapıldı halk 'karanfil' dedi ama tarım bakanlığı 'şakayık' diye ortaya çıkıverdi. oysa şakayık çin'in sembolü olarak biliniyor. kısa lafın özü anket araştırma bilim kurulu bahane a-ka-be zihniyeti şahane. inanmayan yılmaz özdil'i okusun
  • expo 2016 antalya ajansi adresinden bilgi alinabilecek organizasyon
  • yayınladığı jingle bu ve maskotlar şöyle olan operasyon. o kadar kaynakla bunu yapmayaydınız iyiydi.

türkiye'nin ilk exposu imiş, bu gidişle son olacak. bir daha da expo'nun e'sini bile vermeyecekler korkarım.
  • inşaatını kimin yaptığını bir türlü bulamadım organizasyonun binalarının, adamlar resmen saklamış. bilen varsa yeşillendirsin.

kaza meydana gelmiş bu arada inşaatında, 4 yaralı var.
hesabın var mı? giriş yap