şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "ey iman edenler, allah'a, peygamberine, peygamberine indirdiği kitaba, daha önce indirdiği kitaba da iman edin! kim allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine ve ahiret gününe inanmazsa, pek derin bir sapıklığa saplanıp gitmiştir."

  yukarıda alıntıladığım elmalılı hamdi yazır çevirisinden de anlaşılacağı üzere ayette iman edenlerin düşeceği bir tehlikeye işaret edilmekte ve imanın bir bütün olması gerektiği, bazı şeylere inanıp bazılarına inanmamak türünden bir imanın sahih olamayacağı vurgulanmış.

  özetle, evet içinde allaha inanıp da ahirete veya kadere inanmayan ahir zaman müslümanları için nice nice altmetinler barındırmaktadır.
  anlayana.

  bir de ayetin baş kısmını alıp nesnesini, tümlecini almayan bektaşi fikirli müslümanlar da uyarılmış olabilir.
 • bir de ayetin baş kısmını alıp nesnesini, tümlecini almayan bektaşi fikirli müslümanların kuracağı bir cümle.

  dezenformasyon. yani başını ortasını ve sonunu bir araya getirince çok mantıklı olan bir cümle böyle kurulunca mantıksız olmuş öyle mi, sesli güldüm, sandalyeden kayarak düştüm, şu anda masanın altındayım.

  dezenforme edilmiş temenni: ey iman edenler iman ediniz

  orijinal temenni: ey iman edenler, allah'a, peygamberine, peygamberine indirdiği kitaba, daha önce indirdiği kitaba da iman edin.

  hmm, bu sonuncusu inan ki, acaip mantıklı geldi hea.
 • "ben müslümanım" diyen herkesin, üzerinde uzun uzun düşünmesi gereken bir ayettir. bir kısa ironik cümleyle, insanlığın hali ancak bu kadar güzel özetlenebilir.
 • birinci kademede "müslim-islam olan" ve "mümin-iman eden" ayrımı vardır. müslim olanlar zahiren ve şeklen islam dairesine girenlerdir. eğer kalben ve ruhen de o daireye girerlerse o zaman "mümin" mertebesine yükselirler.

  peki bizler müslim miyiz, yoksa mümin mi?

  elbetteki bizler "müslim"iz ve henüz "mümin" olmak mertebesine eremedik. iman kalplerimize işlemedi. insanların %99,9 da böyledir. mümin olmayı başaranlar binde birdir; belki de daha azdır.

  islamcı(!) camia hayaller içinde yaşamaktadır. egolarının şişkinliğinden kendilerini olmadıkları mertebelerde görmektedirler. halbuki sıhhat bulmanın birinci şartı hastalığının farkında olmaktır. hasta olduğunu dahi bilmeyen elbette derdine çare aramayacaktır.

  müslim olmaktan mümin olmaya terakki etmek, çok büyük bir nitelik sıçramasıdır. peki ondan sonra iş bitiyor mu?

  hayır.

  o noktada da " ey iman edenler, iman ediniz" denmiş. yani iman mertebeleri sonsuzdur; o mertebelerde hiç durmadan ilerleyiniz ve yükseliniz emri verilmiştir. misal: zenginliğin sonu yoktur. milyon dolarları olan da zengindir, milyar dolarları olan da; ancak ilk bir milyon doları kazanmak en zor aşamadır. ondan sonrası çorap söküğü...
 • "..
  ekvân, insan koşup giderler, tutulmaz kapılmaz hayâle doğru..
  insan isen gel matlûbu anla, yorulma, gitme celâle doğru..
  .."
 • ey iman edenler!

  mallarınız, canlarınız aileleriniz ile imtihan olmadan cennete girebileceğinizi zannediyor musunuz?

  coğrafyanın helaka açık açık sürüklendiği bu günlerde allah yolunda bu coğrafyanın hakkı için yardımcılar kimlerdir? vereceğiniz cevaba allah şahittir ve bu saatten sonra yok benim malım yok benim canım, çocuğum vs yoktur, allahı kandıramazsınız. yapacaklarınıza allah ve tüm müminler şahit olacaktır. siz de şahitsiniz. kendini kandıran bilirsiniz ki kalbinde hastalık olan, tam iman etmemiş, şüpheleri olandır, münafıktır, allahı zaten kandıramazsınız.

  imansız, bu da hoca mı dediğiniz adamlar çoğunuzdan adam çıkıyorsa bence ben ne yapıyorum diye bir kendinize sorun. acizane tavsiyem bu yöndedir.

  adam değil dediğiniz adamlar taşın altına elini koyuyor siz ise kurnazlarda görülecek hareketler yapıyor, aman suya sabuna dokunmayalım, lafla savunuyoruz yeter mi diyorsunuz.

  zaten böyle yaparak pasif kalmanızı isteyen, bu şekilde de hesap günü aleyhinize delil olacak şeylere bir bir imza atmanızı isteyen kafirleri arkanızdan kahkahalarla güldürüyorsunuz, farkında değilsiniz. hiç beklenmeyen kişilerin hamleleri olayı değiştirir, o kişiler kendini kurtarır olan size olur, rezil olursunuz. bir müslüman kardeşiniz olarak rezil olmanız bir yana size en ufak kötülüğün gelmesini istemem. bu yüzdendir tavsiyem.

  iyi düşünün ve artık karar verin. allah yardımcınız olsun.