• http://www.elestiri.org/…igi-ve-hoparlorlu-camiler/

rahatsız olunmayacak gibi değil. evin 150 metre ilersindeki camiden (şu an minarelerini görebiliyorum oturduğum yerden-2 minaresi var) 8 tane hoparlör seçebildim.

bebeğim var, küçük. her ezan vakti uyanıyor. camlar zangırdıyor sesten desem yeri... bugün sabah ezanında korku içinde sıçradı çocuk ve bi daha uyuyamadı tüm sabah.
    müftülüğe bildirdim, umarım önlem alırlar.
    sadece oturduğum apartmanda 1 bebek daha var. onun da ağlamasını duyduk bu sabah, ezana müteakip.. o da sıçramış yavrum..

eziyet ya, yemin ederim eziyet!

edit: ispiyonlanmış "zarar verici nitelikte dezenformasyon" içerdiğinden dolayı... linkteki makale mi rahatsız edici oldu bilmiyorum ama herhangi dezenformasyon içermiyor bu makale... yazdıklarım ise kendi deneyimim zaten.
    illa tanım: evde küçük bebeği olup da evi 8 hoparlörlü bir camiye yakın olanların içine düşecekleri durum.

ayrıca muhafazakar çizgisiyle bilinen yeni şafak gazetesinden de bir yazı eklemek isterim konuya dair. belki "enformasyon" olur

http://yenisafak.com.tr/…-sesine-suc-duyurusu/32424
  • bu rahatsızlığı duyan adamlar ''genelde'' evlerinde bangır bangır müzik dinle(t)mekten rahatsız olmazlar. gece yarısı maç izlerken höykürmektende rahatsız olmazlar. mevzu ezan olunca 150 metreden camların zangırdadığını iddia ederler. dostum bence sen eve bir usta çağır çünkü dediğin şartlarda evin önünde korna çalsalar camlar patlayacak...
  • :uzun zaman sonra gelen ekleme ==> bahsi geçen müezzin kalp krizi geçirip rahmetli oldu. yazdıklarımdan pişmanım :(

evimizin 200 metre yakınında bir cami var. her ezana başladığında camlara kapılara saldırıyoruz kapatmak için. bu kadar yüksek desibel olmamalı kardeşim. üstüne üstlük müezzin güzel de okumuyor, okuyamıyor. çünkü burnunda et var. hayrına gidip bir tane çakıcam burnuna ciddi ciddi düşünüyorum.

bu adamın okuduğu ezandan rahatsız olmak en doğal hakkım. bu şekilde okunması insanları maalesef ezandan soğutuyor. (bkz: nefs)

not : elhamdülillah müslümanım.
  • tersi de olabilir. ezan sesi bağımlılık yaratırsa eksikliğinde sabahın köründe uyanma durumu olabilir.
  • bu kadar insancıl bir duyguyu savunduğunuzda dahi sapkınca "din düşmanı" gösterilmeye çalışıldığınız muz cumhuriyeti var(mış). herkeşler müslümanlık yarışına girmiş(miş).

tanım: herkesin dönem dönem ya da her zaman hissedebileceği, saygı duyulması gereken insancıl bir histir.
  • kişisel tercihtir, inançlı olmayan biri için ezan süper mukaddes bir tını olmak durumunda değildir. zorla günde 5 kere üstelik sabahın körü dahil dinletilmek zorunda bırakılması karşısında en azından rahatsız olma hakkının olması gerekir. senin her boka alınganlığın, her boka saygı beklemen kadar doğaldır.

(bkz: #30614951)
  • evin camiye olan yakınlığı ve caminin hoparlörünün arızası, rahatsız olmaktan öte hisler yaşatıyor inceden.
    bizim burda ezan okunmaya başlamadan 3 dakika önce çat çut sesleriyle başlangıcı veriyor hoparlör. ve sonrasında tam 3 dakika boyunca iğrenç bir cızırtı.. sinirden kalkıp bi sigara yakıyoruz evcek. meşgul olduğun işe devam etmek mümkün değil. uyuyorsan uyanmamak mümkün değil. oturup o cızırtıyı dinleyeceksin yumruklarını sıka sıka. sonrasında gelen hoca sesi ise kulaklarda tam bir haykırış. nihat doğan gibi ezan sesine hasret bir tip değilseniz, bu haykırış 3 dakikalık cızırtıdan da beter geliyor. hatta sanırım o cızırtıyı, ezan öncesi sinirlere ayar vermek için dinletiyorlar. hocanın haykırışına hazırlık yapıyor olmalılar. sabır yoklaması. inançla inançsızlıkla alakası yok bunun. inançlı insana illallah ettirir vallahi. bir şeyi bu kadar da beter hale sokmaya da gerek yok. zaten yeterince cehennemliğiz, her ezan öncesi ağızdan şuursuzca çıkan şeyler eklenmesin bir de deftere.
  • ev ile cami arasında sadece bir yol geçiyorsa. hoparlör yatak odasının camına bakıyorsa. ses sonuna kadar açılmış hoparlörler patlayacak dereceye gelmişse. hocanın sesindede iş yoksa. üstüne üstlük birde bu ezan sabah ezanıysa olunur arkadaş ne dersen de olunur işte.
  • ezana bayilirim.
    bizim muezzin kendini zeki muren saniyor ona bayilmiyorum iste. adam ne makamlari biliyor (her ezanin makami ayridir) ne de sesi guzel. sirf bagirti sirf uzata uzata, nefesi yettigi kadar "ellahuekber". solugu kesilmek uzereyken ses catallasiyor, iyice kaciyor.. ve evet, ellah diyor.
    nefes alip sonraki cumleye geciyor, uzuuuuuuuuuuuuuuuuun uzuuuuuuuuuuuun bagiriyor gene. bitmiyor...off.
    sultanahmet muezzini mp3 yapsa, bizim camiye yollasa, bes vakit dinlesek.
  • inançla zerre kadar alakası olmayan durum. cami minare hoparlörleri burnunuzun dibinde konuşlanmışsa ve daha da vahimi ezan okuyan müezzin sürekli detone oluyor, ezanı katlederek okuyorsa gayet olunacak durum.

arkadaş seni hiç dinleyen olmadı mı? seni oraya atayan kimse allah bildiği gibi yapsın. geçen 20 gün izinliydi, ezan dinlemenin keyfine vardık. adam resmen ses kirliği yaratıyor. anlamadığım camide kimsede kulak yok mu bu adamın rezalet bir sesi olduğunu fark etmiyor? yerine acilen makamında güzel sesiyle okuyup ezan dinlemenin lezzetini almak istediğimiz bir müezzin talep ediyorum muhterem sözlük.
hesabın var mı? giriş yap