• ezelden idolüm olan cantona'nın hakem olduğu, cage'li nike reklamlarında yaptığı "scorpion king" vuruş anını uzun süre wallpaper olarak kullanmış biri olarak kendisini izleyecek olmak eğlenceli olacaktır diye düşünüyorum. fakat daha eğlenceli bir şey var ki, fenerbahçe sol kanadıyla ilgili yapılacak olan tartışmalardır ;

- ben sana bişey söyliyeyim mi ? bu roberto carlos adam filan değil
    - ehehe yapma hocam
    - ne yapma ? orda uğur boral gibi pırıl pırıl bir çocuk var. milli takımın geleceği. onu geçtim wederson var türk olmuş, oynat milli takıma hazır olsun. bu roberto carlos ahı gitmiş vahı kalmış adam filan değil.
    - hocam çok kariyerli

bu üstteki tartışmayı kesin görürüz pazartesi akşamları. şöylesi de mümkün ;

- roberto carlos'u bu maçta oynatmazsan hangi maçta oynatacaksın bana bi söyler misin ?
    - ama kupada gençlere şans veriyor.
    - ya bırak. ben bi adama milyon dolarlar vermişim. 3 kulvarda yarışıyorum hepsinde başarı istiyorum. milyon dolarlar vermişim brezilyanın sol bekini almışım, ama oynatmıyor antrenör. böyle saçmalık olmaz.

çok eğlenceli olacak yine programlar çok.
  • taraflı tarafsız bir çok insana yaman çelişkiler yaşatan transferdir. ancak oyun ve skor ya da ekonomik olarak fenerbahce'ye faydalı olsun ya da olmasın, bu tür transferler futbol dünyamız açısından çıtayı yükseltecektir. boğazımıza kadar battığımız endüstriyel futbol ortamından geriye dönüş olmayacağına göre, en azından boğulacaksak da büyük denizde boğulalım. umalım ki bir aksilik olmaz ve pek de süper bir tarafını göremediğimiz ligimizden bir efsane daha geçer.

düşünün, ligin son sıralarındaki mütevazi bir anadolu kulübü oyuncusunun roberto carlos'lu bir takımı yenme başarısını gösterme arzusunun ne kadar önemli ve olumlu olduğunu. elbette kimse bunları düşünerek transfer yapmaz, ama bu olumlu sonuçları da yadsımamalıyız.
  • türkiye transfer borsasını yine karıştıran olaydır.. ricardinho'nun 20, delgado'nun 10, ilic'in 6.5 alex ettiği bir lig'de, ibrahim üzülmez 11, orhan ak 8.3 roberto carlos edecektir.. baki mercimek konusuna değinilmek bile istenmemektedir..
  • süper wederson'un genç wederson kategorisine düşmesine sebep olmuş transfer. (bkz: genç semih)
  • (bkz: zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış)

gassaraylılar, bejekalılar siz genç, dinamik sabrilerle, bakilerle ilgilenin biraz diyor, ezeli ezikliklerinizi sergilemeye devam etmeniz için entrymi burada kapatıyorum.
  • olaydır.

eskiden bir pepsi reklamında çocuklar mahalle arasında top oynarlarken,
    oradan geçmekte olan roberto geçerdi topun başına.
    serbest vuruş için.
    çocukların bacakları korkudan şıkı şıkı birbirine vururken gülümserdim.

evet yaşlanmıştır roberto. hangimiz yaşlanmadık ki?
    roberto yaşlı, neden geldi diyenleri de anlamam fener taraftarı değilse.
    sanki rakibinin iyiliğini bu kadar çok düşünürlermiş gibi.

ben kendisine istanbul da rastlama ihtimalimi sevdim.

bi de en büyük cimbom.
  • is yapacak bir transferdir.tamam carlos eski carlos degildir ama turkiye ligi de ispanya ligi degildir.wederson yedek kalacak ona uzuluyorum ben(ne de olsa turk).avrupa maclarinda galatasarayda millet dizleri titrediginde topu hagiye atardi civanim da korkmadan oynardi.oyle oyle takimdaki digerlerinin de ozguveni geldi.senelerce sampiyonlar liginde dunya kupasinda oynamis bir carlos da bu tarz maclarda tecrubesiyle kendine guveniyle takim uzerinde olumlu etki yapacaktir.ha gonul isterdi ki brezilyanin 21 yas alti takimindan birileri gelse gozumuzun onunde yildiz olsa falan.ama fenerbahce maddi durumunun verdigi kendine guvenle de yildiz yahut yildiz eskisi transferi yapar yildiz adayi degil.onu da yapar gerci de yedek dururken paslanir adam.ama parasi kalmaz fenerbahcenin carlosta. sponsorlukla tribun gelirleriyle falan cikaracaktir. hala dogru bir transferdir efendim.
  • roberto carlos belki de dunya futbolunda kanat bek oyuncusu konseptinin degismesindeki en onemli adamdir. benim futbolu izledigim, bildigim son 15-20 senenin en onemli sol bekinden soz ediyoruz. boyle bir futbolcunun turkiye ligine gelmesi gayet olumlu bir istir.

transfer haberini okuyunca elimden geldigince real madrid'li taraftarlarin yazdigi forumlari okudum. gordugum kadariyla bir kere bu adamin takim icin azimle mucadelesine hepsinin buyuk saygisi var. real madrid'de en cok macta forma giyen yabanci oyuncu olmasindan tutundan da, bircok real madrid taraftarinin favori oyuncusu olmasindan soz ediliyor.

son yillardaki performansina gelince. son yillarda artik defansta cok fazla hata yaptigindan sikayet edenler var. 2005-2006 sezonunu ve dunya kupasini cok kotu gecirdiginde herkes hemfikir. son sene ise onceki iki sezona gore daha iyiymis. genel olarak son sene her iki uc macta bir eski gunlerini hatirlatan bir performans sergilerken yine de defansif yonden fazla hata yaptigini dusunuyor gorus bildirenler. tabi ki o en kral gunlerinde olmadigi konusunda herkes hemfikir.

sonucta roberto carlos, kariyerinin son yillarini turkiye'de gecirecek olan, uzun yillar mevkisinde dunyanin tartisilmaz en iyisi olmus bir adam. turkiye'de fiziksel olarak cokup iyice kotulesebilecegi gibi, formunu koruyup turk futboluna bayagi seyler katmasi da mumkun.

pierre van hooijdonk, nicolas anelka, mateja kezman ve son olarak roberto carlos. carlos fenerbahce'nin son yillardaki dorduncu dunya capinda ismi olan transferi. pierre van hooijdonk ilk sene takimin liderligini alarak bir sene buyuk katki yapti. ikinci seneyse gittikce fiziksel olarak bitti. yine de turk futboluna faydasi oldu. sonraki ikisinden beklenilen alinamadi, oyle ya da boyle.

roberto carlos'dan da cok buyuk verim alinacaginin bir garantisi yoktur. elde patlayabilir, ya da cok basarili olabilir. riskli bir is oldugu aciktir ve baska turlu de roberto carlos alinamaz zaten. ne olursa olsun fenerbahce'ninki bir tarzdir. kariyerinde sorun yasayan, ya da yasi ilerlemis dunya capinda oyunculardan verim almaya calisilmaktadir. bu en azindan bir yonetim politikasidir. herkes boyle bir takim istemiyor olabilir. ama fenerbahceliler istiyor, yonetimleri de istiyor ve aliyorlar.

ben sahsen seneye roberto carlos'u turiye ligi'nde gorecek olmaktan memnunum. umarim basarili da olur. simdiden basarili ya da basarisiz olacaginin bir garantisi yok neticede. defansif yonden hatalar yapacagi kesin, ama bu kariyer ve tecrubedeki oyuncunun fenerbahce'ye katacagi cok sey oldugunu dusunuyorum.
  • tuncay şanlı'nın milli takım kampındaki aşırı gerginliğinin sebebi. kendisine fenerbahçeli tuncay diyen yabancı gazetecilere "ne fenerbahçesi" diyen tuncay'ın kulüpteki herkes gibi bildiği transfer.

fenerbahçe yönetiminin tuncay şanlı ile yapacağı pazarlıktan 18 saat önce açıklanan sağlam bir poker hamlesi.

wederson transferi sonrasında roberto carlos'un da sol kanata gelmesi ve tümer'in varlığı tuncay şanlı'ya elinde döper var koçum; al şunu da devam et taktiğidir.

bu transfer ya tuncay'ın fenerbahçe'yi defterden sildiğinin kanıtıdır ya da fenerbahçe'nin tuncay'a yerli oyuncular arasındaki en yüksek ücreti kabul et ama alex-kezman'ın rakamlarından vazgeç hamlesidir.

sol kanatta 4. adam uğur boral da pazarda limon satar artık.
  • bence iki yönü var:

birincisi carlos fenerbahçe'de başarılı olur mu? bence fazlasıyla olur. ondan önce aynı bölgede ümit özat'ın oynadığı düşünülürse çıta zaten fazla yüksek değil. bunun yanında roberto carlos hem hırslı, hem çalışkan hem de futbol zekası olan bir oyuncu. zayıf yönü olan savunmayı bomboş bırakması ise fenerbahçe'de çok sorun olmayacaktır zira fb'nin maçlarının büyük çoğunluğu tek kale oynanıyor ve ondan beklenen de hücuma katkı sağlaması. ayrıca carlos tecrübeli, ideal bir takım oyuncusu ve sempatik bir kişi. takım kimyasına katkısı da pozitif olacaktır. ilerlemiş yaşı ve doymuşluğuna rağmen canını dişine takıp oynayacağını tahmin ediyorum.

şimdi işin diğer yanına bakalım. evet ben de söyleyeceğim, carlos 34 yaşını doldurdu. türkiye ligi seviyesinde bile en fazla 2 sene daha oynayabilir. bu sürede alacağı paranın, fb ne açıklayacak bilmem ama 7-8 milyon dolardan az olması pek inandırıcı değil (çok daha fazla da olabilir). peki carlos ile fenerbahçe kendine ne sağladı? orada ümit özat oynarken de şampiyonluğun her sene en büyük adayıydı. stad neredeyse her maç komple doluyor ve kombineler peynir ekmek gibi satıyor. forma satışlarının (ki her zaman abartılır) ne kadar artacağı tartışmalı, zira hiç bir türk takımı real madrid'in beckham transferinde olduğu gibi yeni oyuncusunun formalarını dünyanın dört yanında satamıyor (bizzat real eski başkanı fenerbahçe'nin anelka transferi için benzer açıklama yapmış, forma gelirine güvenerek oyuncu almak büyük hata demişti zaten). sportif başarı olarak ise, fb'nin bence mevcut kadrosuyla şampiyonlar ligi'nde carlos transferini doğrulayacak bir başarı kazanması çok çok uzak ihtimal. carlos'un üstüne bir takım inşa etmek ise, kendisinin efektif kullanım süresi 2 sene olduğuna göre ayrıca imkansız. peki o zaman carlos yerine, zaten kadron mevcut ve yakalanabilir hedefler için yeterli iken, ucuza, genç ve uzun yıllar sol kanatta oynayabilecek bir oyuncu transfer edip ona şans vermek neden düşünülmüyor?

çünkü transferin amacı roberto carlos'u almak. para hiç bir yöneticinin kendi cebinden çıkmıyor ve transfer en kolay kazanılan zafer. şampiyonlukların hem kazanılma garantisi yok, hem de transfer hem taraftarımızı hem de gazeteleri daha çok meşgul ediyor. yapılması kolay. para bastırılıp ismi belli futbolcuyu almak kadar kolay bir şey yok. o paranın nereden çıktığı ise belli.
hesabın var mı? giriş yap