şükela:  tümü | bugün
 • 1944 tarihinde basılmış borges* eseri
  ficciones fabl, hayali ansiklopediler, detektif hikayeleri, varolmayan kitaplar hakkında yorumlar gibi kısa öyküler ve ahlak hikayelerini içermektedir. borges bu kitapta form ve içerik olarak birçok türü * denemiştir.
 • "borges okumanın zorluklarına giriş" alt başlığıyla basılabilecek bir kitap. öykülerin alışılmadık düzeni değil bu kitabı okumayı zorlaştıran. aksine onlar borges'in ustalığını tescilliyor. zor olan, hemen her satırda yazarın okuyucuyu başka bir yazara, başka metinlere göndermesi. adam akıllı okumak için dilbilimden ortaçağ felsefesine, latin amerika tarihinden hristiyanlığın gizlerine birçok alanda bir şeyler bilmek gerekiyor. kitabı bitirene kadar akla karayı seçmem bundandı. yine de hakkıyla "okuduğumu" söylemem zor. bir sayfa borges, üç sayfa incil, bir sayfa borges beş sayfa felsefe tarihi, araya da defne yaprağı.
 • okurken baş dönmesi, boşluk, sersemlik hali ve aynı zamanda başka alemlere yolculuk yapmış hissi veren borges hikayeleri toplamı.
 • sr.borges'ten hiç bi bok anlamadım deme seviyesi.
  son öyküye - ya da adı her neyse- geldiğimde kitabı yeniden okumaya karar verdim. başka bahara tabii. teşekkürler luis.
 • borges. ..
  ben adını her duyduğumda kocaman bir sütlü kahve kupasını kaldırıyorum şerefine.. ve elimde olmadan aynı soruyu sorarken buluyorum kendimi:
  " ya o seni düşlemekten vazgeçerse" tlöndeki okullardan biri,işi zamanı reddetmeye kadar vardırır,gerekçe olarak şimdiki zamanın belirsiz olduğunu ,geleceğin "şimdi" de varolan bir umuttan, geçmişinse "şimdi" de varolan bir anıdan başka gerçekliği olmadığını öne sürer... başka bir öyküde borges mahkumun yanağındaki yağmur damlasını dondurdu..tlönden bir filozof çıkmadı ve sibel borgesi,yazdıklarını ve seçtiklerini çok severdi..borges heryerde istemesenizde okuyorsunuz zaten:)
  #sibelinkitaplari #borges
 • ömrünün yarısından fazlasını kör olarak geçirmiş bir yazarın elinde olan en önemli şey düşüydü ve bu düş dünyası onu edebiyatın gözle görülmeyen ama gerçekmiş gibi hissedilen bir ülkesinin kralı yaptı. bu ülkeye “gerçeküstücülük” adını da verebiliriz. her edebiyatseverin bir kez bile olsa bu ülkeden yolu geçmeli bence.

  kitabı merak edenler için;
  https://www.instagram.com/…hyf2/?taken-by=bookogina
 • okurken düşündürten, düşünürken kaynağına inmek için kendini debelenirken bulan, kaynağındaki özü kavramaya yeltenmişken eserdeki bağlantıyı yerine oturtmaya çalışırken bolca kaybolunan bir öyküler toplamıdır. okumak için salt derya deniz olmak yetmez yıllanmış bir düş gücü ve yüksek oranda empati de gerektirir. nihayetinde, bir hikayesini okudum lakin bu ne şimdi, neye vardık diye akıl tutulması yaratır. düşünsel eşeleme gücünüzü artıran bir borges eseridir, emeğinizin karşılığını alacağınız vadetmez.