• 1)sünger bob konuşuyor.

sorarım size, sünger konuşur mu amua goyim?

2) kuzuların sessizliğinde kuzu yok.

3)sarı mersedes filmindeki araba bal köpüğü renginde.
  • mantık hatası değil belki ama şöyle ki;
    olayın ana kahramanı geçmiş zamana ait başından geçen bir olayı hatırlayacak diyelim, daha önce de filmde bu olayı hep birlikte izlemişiz. flashback esnasında adam da kalkıp aynen bizim görüş açımızdan hatırlıyor her şeyi.
    ben nasıl izlediysem o da aynen o şekilde kendini dışardan görüyor falan.. bilmiyorum pek saçma geliyor bana.
    ha ne yapmak lazım derseniz, uzaktan izleyen ve olayı yaşayan olmak üzere iki görüş açısıyla çekilse o ''anı'' sahneleri orjinal olabilir mesela.
    evet ben çok mantıklıyım.
  • dizilerde vurulan, ölen adamların haftaya başka bir diziye başlaması.
    böyle bir hatayı nasıl gözden kaçırırlar aklım almıyor!
  • wolverine'in demir pençelerinin aslında sinir sistemine bağlı kemik yapısı üzerine işlenmiş adamantium olduğunu bilmeyenlen... (ki filmde bu dönüşüm adım adım gösteriliyor)
    interstellar' da defalarca açıklanmış mesajlaşma olayını hiç anlamamış insanların (ki filmin danışmanı kip thorne)
    (bkz: atla gel şaban) filminin isminin o sırada vizyonda olan filmlerdeki şaban ekolü yüzünden seçildiğini bilmeyen (yani mantık hatası yok dönemi için pazarlama mantığı var. pan's labyrinth filminde hiç pan olmaması gibi) insanların yorum yaptığı başlık. mantık hatası olması için filmdeki niyazi ye herkesin şaban demesi gerekir ama filmin içinde şaban geçmiyor. pan geçmediği gibi. kaldı ki filmin kendisi absürt komedi zaten.
    belki filmlerde sorun yoktur da siz film izlemeyi bilmiyorsunuzdur. şu bilgileri imdb de trivia kısmında bile bulabilirdiniz.
    edit : entryler
    görsel
    görsel
    görsel

trol editi : 'şaban' birbirinden farklı "karakter" değil aynı tiplemenin değişik versiyonlarıdır. şarlo gibi.. keşke biraz sinema kültürünüz olsa...
  • (bkz: oyuncak hikayesi)
    buzz lightyear oyuncak olduğuna inanmıyordu. gerçek bir koruyucu olduğuna inanıyordu ama buna rağmen insanların yanında diğer oyuncaklar gibi donup kalıyordu.

(bkz: karınca adam)
    karınca adam atomlar arasındaki boşluğu azaltarak küçülüyor. eğer durum böyle ise uçan karınca üzerine binemez. (kendi kilosunu koruduğu için)

(bkz: labirent ölümcül kaçış)
    filmde,
    thomas : zirveye tırmanmayı deneyen var mı?
    newt : denedim. sarmaşık en üste kadar gitmiyor.
    diyalogları geçiyor ama tüm sahnelerde sarmaşıklar üste kadar uzanıyor.

(bkz: kara şövalye yükseliyor)
    207 gündür yer altında hapsolmuş olarak kalan polis kuvvetleri kurtarıldıklarında hepsinin traşlı ve temiz üniformalarını giydikleri görülüyor. onlara yardım paketi yollandı ama sadece yemek ve içmek için malzemeler yollanmıştı.

(bkz: tomb raider)
    lara'nın filmdeki tek amacı üçgeni yok etmektir, böylece ılluminati kötü gücünü kullanamayacaktır. üçgen 2 parçadan oluşuyordu ve filmin yarısında ilk parçayı bulmuştu. filmin diğer yarısında ikinci parçayı bulmaya çalışıyordu. tamamen gereksiz. ilk parçayı yok etse zaten ikinci parça çalışmayacaktır.

(bkz: harry potter)
    snape, harry'nin annesinin gözleri gibi göründüğünü söylemişti. fakat annesinin gözleri kahverengi harry'nin ise mavidir.

(bkz: armagaddon)
    sondajcıları astronot olarak eğitmek astronotları sondajcı olarak eğitmekten daha zordur. yani nasa kendi bünyesindeki astronotlara delik delmeye öğretmeliydi.

(bkz: e.t.)
    e.t. uçmak için özel bir güce sahipti ama uzay gemisine uçmak yerine saklanmayı tercih etti.

(bkz: esaretin bedeli)
    duvarda deliği gizleyen poster. kahramanımız kaçtığında arkasından kim onu mükemmel şekilde arkasından yapıştırdı?

(bkz: frozen)
    elsa gücü kontrol edemediği için odaya kapatıldı ama anna'nın hiç bir bağlayıcı sebebi olmamasına rağmen onu da sarayda kilit altına aldılar.

(bkz: avengers) sonsuzluk savaşı
    thanos sonsuzluk taşlarını aldığında demir adam, örümcek adam, galaksinin koruyucuları, dr strange sadece thanos'un kolunu kesmediler? öl yada öldür düşüncesinin hakim oluğu bir filmde acıdıklarını sanmıyorum.

(bkz: transformers)
    megatron ingilizceyi nasıl öğrendi?

(bkz: cindirella)
    ayakkabı numarası eşsiz olamaz.
    sihir bozulduğunda herşey gece 12 de eski haline dönüyor ama ayakkabı hariç? neden?

(bkz: jurassic park)
    t-rex adım attığında yer sallanıyor ama ziyaretçi merkezine kimsenin haberi olmadan girebildi.
  • esaretin bedeli

incil'in içini deşip, çekici oraya saklayacağına, kazdığın tünelin içine koysana. müdür (mesela favori kısmını söylerken, göstermek için) içini açıverse yiyicen yarrağaa. mal.
  • sadece olay örgüsündeki belli noktalarda değil, filmlerin ana konusunda da görülebilen hatalardır. minority report (bkz: azınlık raporu) bu filmlerden biri olarak gösterilebilir.

--- spoiler ---

filmde, anneleri bağımlı olan çocukların üzerinde yapılan çalışmalarda bu çocuklardan bazılarının belli bir sınırlılıkla geleceği tahmin edebildiği öğreniliyor.

bu çocuklar arasında, gelecekte işlenecek cinayetlere dair görüntüleri görebilen agatha, arthur ve dash isimli üç precog var. üç çocuğun durumu sadece bir anomali olmasına rağmen koskoca bir ülkenin adalet sistemi onların üzerine inşa ediliyor. precogs ölümlü olduğu için onlar öldükten sonra sistemin akıbetinin ne olacağı belli değil. bu anomalinin yapay yollarlar yeniden oluşturulabileceğine dair bir bilgi de verilmiyor.

--- spoiler ---

filmi tazeyken sinemada izlemiştim, o günden beri bu konuyu mantıksız bulurum.
  • rol icabı ölüp rüyaymış gibi geri dönmeler.
  • wonder woman adlı vasat ötesi film sayesinde ateşin süper kahramanımız üzerinde yoğunlaştırılması saçmalığını fark ettim.

bu olay başını süpermen'in çektiği türlü türlü süper kahraman filminde yapılıyor. sebebi belli, kahramanımızı ultra süper güçlü göstermek. işe yaradığını da söyleyebilirim, öyle ki eylemin mantıksızlığını bile görmemizi engelliyor.

şimdi bu olay niye mantıksız? insanlık tarihinde binlerce çatışma yaşanmış, ve bu çatışmaların her birinde silah ve zırh karşı karşıya gelmiştir. şuna eminim ki, hiç bir asker bir kaç atıştan sonra delemediği bir hedefin üzerine ateş yoğunlaştırmamıştır. çünkü bu hareket her şekilde mantığa ve insan doğasına aykırı.

düşünsene, cephede karşına tank çıkınca piyade tüfekleriyle başlıyorsun mermi yakmaya, var mı böyle olay, yok. veya karşında tam levha* zırhlı bir düşman var, yok yere elindeki kılıçla babayı göğsünden kesmeye çalışıyorsun, var mı böyle olay, yok. örnekler geçmişten geleceğe, bıçaktan sığınak bombasına* kadar kadar genişletilebilir.

insanlar her zaman, ya hedef değiştirmiş ya da hedefe zarar vermek için daha uygun olan silahı seçmiştir. kimse tutupta kale kapısına binlerce ok atmamıştır.
  • şurda 1.47 'de jack sparrow elleri birbirine bağlıyken acaba ipten nasıl kayabiliyor ?
hesabın var mı? giriş yap