şükela:  tümü | bugün
 • nika isyanını binlerce kişiyi kılıçtan geçirerek bastıran generalidir. italya ve afrikada da savaşmıştır
 • i.s. 533 'de kuzey africa'yı vandallardan geri almış generaldir.
 • hakkında bir çok efsane ve bir de opera vardır. perslerle savaşmış, kuzey afrika'yı ve italya'yı yeniden roma toprağı yapmıştır. buna karşın eşi antonina'ya karşı olan zaafıyla da ünlüdür. eşinin sevgilisi kaçıp kendini manastıra kapayınca belisarius imparatora gidip yalvarmış, oğlanı manastırdan çıkartıp tekrar eşiyle buluşmasını sağlamıştır. bu noktayı tekrar gözden geçirince bu adamın adını niye nick olarak kendime seçtiğimi bilmediğimi farkettim. generalin ilerleyen zamanla birlikte (ii. italya seferinde kara bile çıkamamıştır) gözden düşmesinden sonra sokaklarda kör bir şekilde dilendiğine dair bir söylence vardır ama doğru değildir.
 • belisarius ozellikle balkanlar ve italyayi fethetmistir.

  bilinen ilk komutanlık başarısı i.s. 530 yılında sasani ordusuna karşı dara'da (bugünkü nusaybin yakınları) kazandığı zaferdir. ertesi yıl yenilgiye uğramasına karşın parlak bir askeri kariyer elde etmişti.

  imparatoriçe thedora'nın çocukluk arkadaşıyla yaptığı evlilik, doğu roma imparatorluk sarayında etkin olmasını sağlamıştır.

  i.s. 533 yılında küçük bir birliğin komutanı olarak kuzey afrika'da düzenlediği saldırılarla vandal krallığı'na ağır bir darbe indirmeyi başarmıştır.

  i.s. 535 yılında italya seferine çıkan belisarius, sicilya'yı ele geçirdikten sonra italya topraklarında ilerleyerek roma'yı ele geçirmiştir. 537-538 yıllarında kenti kuşatan gotlar karşısında kenti başarıyla savunmuştur. italya'daki durumları iyiden iyiye zora giren gotlar, imparatorları olması koşuluyla silah bırakmayı kabul etmişlerdir. belisarius, teslimi kabul etmekle birlikte gotlar'ın imparatoru olmayı reddetmiştir. ancak bu tavrı, hem gotlar'ın husumetine yol açtı hem de imparator i. justiniaus'un, ileride tahtına gözdikeceği endişesiyle ona cephe almasına neden olmuştur.

  italya'dan geri çağırılan belisarius, 549 yılında yine italya'da görevlendirildi. imparator i. justiniaus, yeterli malzeme ve desteği sağlamadığından belirgin bir başarı göstemememiştir. geri çağırılan beliarios'un askeri kariyeri bu dönemde kesintiye uğramıştır. ancak 599 yılında hun akınları dolayısıyla yeniden göreve getirilmiştir. küçük birlikleriyle ustaca manevralar ve savaş hileleriyle hun akınlarını püskürtmüş, bu tehdit geçtikten sonra yeniden ordudan ayrılmıştır.

  ölümüne kadar sakin bir yaşam süren belisarius hakkında çeşitli söylentiler, öyküler yayılmıştır.

  belisarius'un savaşlarıdaki belirli bir özellik, düşmanına göre daha küçük bir kuvvetle bu savaşlara katılmış olmasıdır. belisarius'un komutanlık tarzında en belirgin özellik ise, çoğunlukla taktik savunmayı seçmesidir.

  kaynak : wikipedia
 • yıllar boyunca imparatorlugun bir dogusunda, bir batısında, bir guneyinde savaşmadığı savaş, tepelemediği ordu kalmamıştır. emekli oldugunda bile istanbul'a kadar gelen kutrigurları tepeler. o kadar büyük bir generaldir.

  theodora hep buna takıktır. yok para vermez, yok servetine el koydurur, zaferlerini kutlatmaz falan. theodora ölünce jüstinyen'de rahatlar ve belisarius'a yine aynı sıcaklıkta davranmaya başlar.

  jüstinyen' o kadar sadıktırki ostrogotlar italya'yı önüne sererler kral olması için. oda kabul ediyormuş gibi yapıp italya'da ki son ostrogot şehri olan ravenna'yı teslim alır. ama o theodora hep gölge düşürür bu güzelliklere. ahhh ahhh
 • flavius belisarius kimi askeri tarihçilere göre yeryüzünde yaşamış olan en yetenekli on generalden biridir.

  belisarius'un askeri zaferlerinin tamamına yakınını sayıca az olduğu hâlde kazanmıştır. ilginçtir, bu general girdiği savaşların çoğunda saldırı değil savunma pozisyonunda yer alır. bu aslında disiplinli olan romalılar kullandığı bir taktikti ve inanılmaz disiplinli olan piyadelere aynı ölçüde disiplinli olan cataphractları ekleyin. savaş alanında rakipleri belisarius'un ordusunu yaramazken zamanla piyadelerin elektrik süpürgesi olan cataphractlar olaya müdahil olurlar ve bu da düşman safında kargaşaya neden olur. böylece rakip safları kırılır ve sonuç bizans galibiyeti olur.

  vandalları afrika'dan sildiği gibi ostrogotları da italya'dan silmiştir. nika isyanı'nda ise isyancıları istanbul'dan silmiştir. hem nika isyanı hem de italya seferi esnasında kendisi kadar yetenekli olan ve bir bakıma ekürisi olan bir başka general vardır ki onun için:

  (bkz: narses)

  bu yetenekli general daha önce yazılmış entrylerde de belirtildiği gibi sirk cambazı imparatoriçe theodora yüzünden parasız pulsuz ve itibarsız bir şekilde hayata veda etmiştir.
 • bizans imparatorluğu'nun yetiştirdiği en kayda değer general olan bu şahsın en önemli özelliği kısıtlı imkanlarla büyük başarılar elde etmesidir. ms 533'te afika'da vandallar'ı mağlup edip bölgeyi bizans sınırları içerisine aldıktan sonra sicilya ve italya ana karasına yönelmiştir. yalnızca 7.500 askeriyle 100.000 kişilik ostorogot ordusunu da sırasıyla ms 535'te palermo'yu, ms 536'da roma'yı ve ms 540'ta başkent ravenna'yı alarak hezimete uğratmıştır.

  tüm bu bilgiler ışığında gönül rahatlığıyla yakın zamanda dizisinin veya filminin çekileceğini söyleyebiliriz
 • (bkz: belisario)
 • justinianus'un saglam komutanlarindan. nika isyanini bir diger komutan narses ile bastiriyor. 40.000den fazla kisiyi olduruyor. 533'te afrikada vandal filosunu deviriyor, 535'te sicilya'yi ve roma'yi omuzluyor. galya'nin bi cok yerini parselliyor. justinianus'a buyuk stratejik avantaj sagliyor ki kartaca ve ravenna'da eksarhliklar kurulabilmesinin bir nevi onunu aciyor.
 • anadolu topraklarında yaşamış reislerden biriymiş zamanında. hector'un uzak torunudur kesin.