• güzelyalı'nın merkezi gibidir. bir yer tarif edilecekse bu park referans noktası olarak alınır. ortasında bir süs havuzu vardır. etrafında yaşlı amcalar torunlarıyla güvercinleri beslerler. ayrıca doksanlarda bu parktaki oyuncaklar o kadar hayvani boyutta ve korkutucuydu ki, biraz daha aşağıda kalan normal boyuttaki oyuncakları tercih ederdi çocuklar genelde.
  • parkın arkasında bir park daha var. bu iki park arasında bir vakfa ait eski bir bina vardı maalesef muzaffer tuncağ belediye başkanıyken orası kocaman yeni bina dikildi. aslında yıkılıp parka dahil edilse ve ortada kalan sokak da katılsa idi çok büyük park alanı olacaktı. maalesef şehirde birçok bürokratta vizyonsuzluk var ya da rant sevdası.
  • üstüne kazayla cami yapılabilecek olan park.
  • çoğu zaman güzelyalı parkı olarak da geçen, önünde her daim piyangocusu ve simitçisi bulunan, bir dönemin klasik buluşma noktası.
  • benim ve oğlumun da çocukluğuna tanıklık etmiş, hatta zaman zaman ailelerin küçük çocukları için kaydırak gibi kullandığı bir adet tarihi aslan heykeline de ev sahipliği yapan ve daha çok mübadele ile selanik ve girit'den gelen göçmenlerin yerleştiği güzelyalı semti'nde 1920'lerde yapılmış, güzelyalı'nın kalbinin attığı yer. çok seviyorum

hayal meyal hatırladığım, dedemin elini tutup geldiğim buraya. o zamanlar pazar yeriydi ve çok sevdiğim 'bardacık' almak üzere dolaşırdık birlikte. 70'li yılların başı, bambaşka bir izmir.

yine de ruhunu koruyan bir yer olduğuna inanıyorum. gene dedeler torunlarını getiriyor, gene kuşlara yem atan mutlu çocuklar ve senkronize halde uçan kargalar, güvercinler, kumrular...

ilaveler ise mini bir amfitiyatro, kondisyon aletleri, havuz ve göztepe takımı efsane kadrosunun heykeli.

özellikle 28 haziran 2013 tarihinde dr. hakan tartan tarafından açılışı yapılan ve yepyeni bir çehreye bürünen bir asra şahit olmuş bu parkta şampiyon kulüpler kupasında tarih yazan efsane göztepe kadrosunun rölyefi mükemmel. sanatçı can akdaş tarafından yapılmış. peyzaj konusunda da çok başarılı bir proje. çünkü parkta kullanılan çiçeklerde göz- göz' ün renkleri olan sarı ve kırmızı tercih edilmiş:)

*o aslan heykelinin fotoğrafını çekip, koyacağım bir iki gün içinde.
hesabın var mı? giriş yap