• alakasız zamanlarda, alakasız ortamlarda başlaması nedeni ile belli bir nedeni yokmuş gibi görünen, kuru kuru 3 - 5 aydır devam eden, bazen 2-3 gün hiç olmayınca unutulan ama ertesi sabah gene başlayınca sinir bozan, doktorların "bir şey yok" demesine rağmen insanı kurgulardan kurgulara (bronşit, akciğer kanseri vs.) sürükleyen sinir bozucu öksürüktür. ama cidden geçmiyor arkadaş, ne iş anlamadım, insan 4 aydır öksürmez ki. ne sigara var ne bir şey, acaba habire üşütüp duruyor muyuz bu soğuklarda. enteresan...
  • geçmeyen öksürük. göğüs hastalıklarına gidilebilir. geçmiş olsun.

gitmeden önce internete bakmaya karar verirseniz zahmet etmeyin, ben size olası hastalıkları yazayım. lenfoma, akciğer kanseri, akciğer metastazı, gırtlak kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri ve diğer tüm kanser türleri, burun, ayak parmağı, tırnak, kirpik kanseri dahil.

devlet hastanesine giderseniz de astım, üst solunum yollarından falan şüphelenir, büyük bir panikle kanser mi diye sorarsanız mal mısın canım der gibi bakar. o yüzden dememek lazım. ben demiyorum artık.
  • bir türlü geçmiyorsa reflüden dolayı olması muhtemel öksürüktür o.
  • aralıklarla 6 aydır öksürüyorum. bazen o kadar şiddetleniyor ki sabaha kadar uyutmuyor. akciğer filmi temiz çıktı. kalbe, kan değerlerine, her şeye bakıldı. hiçbir şey yok. kafayı yemek üzereydim ki kayınvalidem bir gün hatmi çiçeği getirdi. çok işe yarayacağını düşünmesem de demleyip içtim. içine biraz limon ve taze nane de koydum. o da ne! yarım saat geçmedi ki göğsümün yumuşadığını ve öksürmediğimi farkettim. akşam üzeri içimiştim ve o gece %90 oranında iyiydim. ertesi gün tekrar demleyip içtim ve artık veremli gibi öksürmüyordum. bir kaç gün daha devam ettim hatmi çiçeği içmeye. gerçekten sonuç muhteşem. allah her hastalığın şifasını doğaya koymuş. biz neden bu kadar unuttuk ve uzaklaştık doğadan?!
  • üst üst edit: ilaçlar işe yaramadığı için bıraktım, doktora da tekrar gitmedim. benim durumumda astım veya hayvanlardan kaynaklı bir şey olmadığını söyleyebilirim zira eve de iki kedi aldım. ancak öksürük kendiliğinden geçti, şu an iyiyim.

üst edit: göğüs hastalıkları uzmanına gittim. ciğerlerimin falan tomografisi çekildi. solunum fonksiyonu testi de yapıldı.

tomografiden bi şey çıkmadı her şey normal. hatta orada alerjik rinite dair bir şey de görmedim dedi, kbb alerjik rinit demişti hemen.

solunum testini yaparken zorlandım çok ama yine de fena değil dedi sonuç için. astım başlangıcı olduğunu düşündü. şimdilik günde bir kez inhaler, gece yatmadan evvel de alerji için hap verdi. ismini vermeyeyim şimdi doğru olmaz, herkesin derdi, bünyesi farklı sonuçta.

ben kedi, köpek, muhabbet kuşu, karga, hatta tilki bile beslediğim için sürekli hayvanlarla iç içeyim çok seviyorum. artık hayvan yok dedi :(
    son derece üzücü bir durum benim için.

bunları kullanıp bir ay sonra tekrar gideceğim, faydasını görürsem kesin tanı astım olacak. benim durumumda olan birçok kişi mesaj atmıştı, hepinize tek tek dönemem muhtemelen, siz de bir göğüs hastalıkları uzmanına giderseniz iyi olur diye düşünüyorum. önlem amaçlı da hayvanlardan biraz uzak durmanız iyi olabilir.
    ---

iyi bir doktoru bırak normal randevu bulamadığım için artık buraya yazıyorum. belki bir önerisi olan falan olur.

bu şekilde öksürüyorum:
    https://voca.ro/131vhas6jcrs

kuru öksürük değil, gıcık değil, başka bir şey bu. yakında ciğerlerimi elime alacak gibiyim. hatta bazen öksürdükten sonra kalbime ağrı giriyor, öksürmeye de korkar oldum.

hayatımda hiç sigara içmedim. alkol almıyorum, uyuşturucu kullanmadım.
    covid geçirmedim, geçirdiysem de asemptomatik geçirmişimdir, 3 biontech aşım var.
    bu geçmeyen öksürük dışında başka bir şikayetim, bir semptomum yok.
    ilgisi var mı bilmiyorum ama tiroid sınırda yavaş çalışıyor onun için kontrole gidip kan veriyorum.

bu durum için kbb'ye gittiğimde alerjik rinit diyerek bana ilaç verdi, bir ay boyunca düzenli kullandım ama öksürük konusunda hiçbir iyileşme olmadı.

hatta sonradan ilaçların içinden çıkan o kağıdı okudum, birisi öksürük baskılayıcı bir şeymiş, 7 günden fazla kullanmayın da diyormuş ben onu da 30 gün kullandım.

iki senedir kırsalda havası temiz bir yerde yaşıyorum. sürekli çay, kahve, su bir şeyler içiyorum bir fayda etmiyor. buhar belki iyi gelir diye duşta özellikle buhar altında duruyorum fayda etmiyor.

zerdeçallı süt, bal, ballı süt, pekmez, hiçbir şey geçirmiyor. bu neden olur, ciddi bir şey midir, hangi bölüme gidip ne istemeliyim ne söylesem bana derman olurlar, ne yapsam rahatlarım, herhangi bir şey söyleyip bana bi el atarsanız çok sevindirirsiniz beni.

bu öksürük yaklaşık 2 senedir bazen çok sık bazen daha seyrek de olsa devam ediyor. ancak son bir haftadır hiç olmadığı kadar sıklaştı, öksürmekten yoruldum artık.
  • 3 aydir devam eden oksurukleriniz ne durumda cok merak ediyorum. benimki de 3 aya yaklasti. bu surecte 10a yakin doktora gorundum ama evet gecmiyor. oksururken oldurmuyor, gece uykumdan uyandirmiyor, genelde konusurken geliyor ve oksurmekten konusamiyorum. boyle olup da oksurugu gecen var mi?

edit: 2 hafta kadar mide koruyucu kullandim ve bunun son haftasini yurt disinda gecirdim. dondugumde gecmisti. hava degisikligi mi yoksa ilac mi etkili oldu bilemiyorum ama sonunda gecti.
  • orta boy, hasarsız bir kırmızı turpun tepesini kesip içini oyun. turpu oyarken çok inceltmeyin. beyaz tabakası bir miktar kalsın. içerisine yarım limon suyu, 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı ve geri kalanına bal ekleyip karıştırın. turpun tepesini de kapak yapın. 12 saat bekletin. 12 saat sonra dışına süzülen suyu kaşık kaşık için. geçmiş olsun. :)
  • alışkanlık haline getirip fark etmediğiniz öksürüktür.çevrenizdekilerin sureklı oksuruyorsun demesıne once karsı gelırsınız sonradan onların gunde kac kere oksurdugunuzu saymalarıyla bırlıkte acı gercegı kabul etmek mecburıyetınde kalırsınız.sonrakı asama zorla doktora goturulmektır.
  • 2. kutu antibiyotik bitti. kutu kutu öksürük şurupları bitti. kortizonlu alerji iğnesi, alerji hapları bitti. geçmiyor efendim. geceleri 4-5 kez öksürerek uyanıyorum, 15-20 dakika öksürüğü dindiremiyorum. yani uykularım da bitti. şu an çok ağır ilaçlar kullanıyorum ama bana mısın demedi. altıma işiyorum artık öksürürken. bıktım.
hesabın var mı? giriş yap