• üst edit: bugün abimden aldığım bilgiye göre bahşişleri artık günlük, haftalık ve aylık olarak görebiliyorlarmış. sosyal medyanın gücüyle bunu da başarmak güzel iş. destek olan herkese teşekkürler.

edit: debeye girince şaşırsam da, ekşi sözlük yazarlarına öncelikle teşekkürü borç bilirim. umuyorum ki çalışanın emeğini ödemeleri konusunda gerekli adımları atarlar. kurumsal firmaları şahıs firmalarından ayıran birkaç fark olmalı diye düşünüyorum. ayrıca şöyle bir haber de var gerçekten üzücü. bu tarz durumlarda kullanabileceğiniz bir link de bırakayım buraya bir yazar arkadaşımız iletti. bir gelişme durumunda yeni bir edit gireceğim tekrar. ayrıca bu entry'e de göz atmak isteyebilirsiniz.

edit 2: şöyle bir haber sitesi de dün durumu haber etmiş. gerçi görece fazla tıklaması olan bir sitede bunu haber yapmak pek mümkün değil o yüzden daha bilinmedik yerlerin haber yapması üzücü. ayrıca taciz olayı ile ilgili yaptıkları açıklama dışında hala bu konuda bir açıklama mevcut değil. bana kalırlarsa da açıklama yapmayacaklar. ben olsam '' böyle bir durumdan şüphelenen kuryeler şuradan bize ulaşsın gerekli kontrolleri yapalım'' demeleri bile yeterli ama nerde?

firmada çalışan bazı kuryelere ses olmak için bu başlığı açma ihtiyacı hissettim. onlardan birisi de bu firmada çalışan abim. bu insanların özellikle kuryelerin ne yazık ki sesini duyurma durumu pek olmuyor. daha öncesinde getir ile alakalı bir rezalet daha (bkz: getir'in corona fırsatçılığı) sözlükte gündem olmuştu. bu anlatacağım durumlar franchise bayilikle değil, birebir merkezleriyle alakalı bir durum.

öncelikle firmanın mart ayında (tam da insanların evlere kapandığı dönemde) bir yeniliği olmuştu. artık kuryelere siparişten sonra veya önce bahşiş verilebiliyordu ve firmanın aktardığı kadarıyla vereceğimiz bahşişlerden herhangi bir kesinti olmadan tutar doğrudan minettar olduğumuz kuryelerimize gidecekti. firma yetkilileri (yanlış hatırlamıyorsam ceo'su) bu yönde beyan vermişti. bu bir süre zaten bu şekilde gitti ancak yaklaşık olarak 1-2 aydır (normalleşme süreçleri zamanı) kuryeler aldıkları bahşişlerde ciddi tutarsızlık fark ettiler. bir şeylerin farkında olmalarına rağmen kanıtlayacakları durum olmadığı için seslerini pek çıkarmadılar ta ki bir kurye süreci açığa çıkarana kadar.

aşağıda paylaştığım video'da kurye kendisi için bir sipariş oluşturuyor ve sipariş kullandıkları uygulamada kendi üzerine düşüyor (bu şekilde olabiliyormuş soran olursa diye dipnot düşeyim). ardından kendine verdiği bahşiş bir sonraki hafta bahşiş ücreti alırken kesilen dev farkı gördükten sonra bu durumu diğer şubelerdeki kuryelere de yaymaya başlıyor ve orada bir örgütlenme çabalarına giriyorlar. zaten şüpheleri olan insanlar ''hakkımız gerçekten yeniliyor'' diyerek de seslerini kendi çaplarında duyurmaya çalışıyorlar. sosyal medya üzerinden getir'in hesaplarına sürekli yorum yapan ve daha efektif kullananlar bir şekilde sonuç alıyor ancak içinde abimin de bulunduğu sosyal medya ile haşır neşir olmayanların akıbeti biraz havada kalıyor. kuryeler için açılan ''şikayet hattı'' üzerinden yaptıkları görüşmelerde ise ''sorununuzu bölge müdürünüze iletin, buradan yardımcı olmuyoruz'' gibi yanıtlar alıyorlar.

ekteki görsel'de getir yapılan yorumlara istinaden bayrama denk geldiği için bankasal bir hata olduğunu ileten bir açıklama yapıyor ve düzeleceğini iletiyor durumun. ancak sözünü ettiğim hakkını aramaya çalışan abim ve birkaç arkadaşı için haftalık 6 tl, 2 tl gibi komik rakamda tutarlar alıyorlar. siparişlerinde bir azalma olmamasına rağmen günde en az 20 sipariş taşıyan bir kuryenin haftada 6 tl alma durumu ve başkalarının yaşadıklarını göz önünde bulundurunca, burada bir hak yeme söz konusu olduğu benim nezdimde aşikar. yarın bir gün tekrar evlere kapanmak zorunda kalırsak (umarız olmaz), işte o zaman bu insanlar yine ekstra efor sarf edecek. herkesin hak ettiğini alması zor bir durum olmasa gerek. son olarak sadece bahşiş üzerindeki sorunlar değil, attıkları paket üzerinden de ücret alan kuryeler kaç paket attıklarını göremiyorlar ve ay sonu o ücrette de yöneticilerinin insafına kalıyorlar. bunu da eklemeden geçmek istemiyorum.

bir sonuç çıkacak veya bir şey olacak beklensitiyle entry girmiyorum. farkındalık yaratıp, gerçekten verdiğiniz bahşişlerin emekçilere doğrudan aktarımı hususunda bilinmeyenleri anlatmak istedim.

not: instagram üzerinden bir haber profili paylaşım yapmış ancak gönderi maalesef silindiği için sabah bana atılan gönderiye ait ekran videosunu yüklemek durumunda kaldım. fotoğraf ise sosyal medya üzerinden getir'in dikkatini çeken kuryeler sayesinde yapılan açıklama. ancak buna benzer açıklamaları zaten kuryelere yöneticileri de sürekli söylüyormuş.

söz konusu video
    görsel
  • gidip b.ktan b.ktan reklamlara kim bilir ne kadar para harcıyorlar sonra da koca şirket olarak; en ağır işi yapan, kendini tehlikeye atan kuryenin bahşişine göz dikiyorlar. yazık, günah.

rezalet puanım: 9/10
    ortaya çıkaran kuryeye puanım: 10/10
  • kuryenin de 3 kuruşuna göz dikmezsin be!
    yuh olsun!
  • abi ne zaman dürüst, namuslu olacak ülkemin insanları.
    tanım: büyük rezalet
  • elden bahsis verilerek cozulecek rezalettir.
    artik getir bey efendileri de boykot edecegiz desenize.
  • getir kullan(a)mıyorum çünkü adresimi bir türlü kaydedemedim ama banabi’yi haftada 2-3 kullanıyorum ve sadece bunu düşünerek bahşişi sistem üzerinden hiç vermedim..

poşetleri getiriyor arkadaş, alıyorum, “ayağına sağlık, ben sistem üstünden vermeyi sevmiyorum” deyip elden takdim ediyorum, adamın gözleri parlıyor.. klasik güzeldir karşim, tamam paranoyak olalım da bu çocuklar da yüzümüze öksürmüyor neticede..

teknoloji falan filan ok de hangi memlekette yaşadığımızı unutmayalım lütfen..
  • bahşişleri nakite çevirecek, bir alternatif bulunduğu anda ise getir’den vazgeçtirecek durum.

yahu bıkmadınız işçinin üç kuruşuna dahi göz koymaktan. ürünün parasını almışsın benden hayvan gibi damacana taşıyan adama bahşiş vermişim ona mı çökeceksiniz?
  • az önce kapıya su getiren arkadaşımla konuştum. bugüne kadar 150-200 lira arası bahşiş alırken bu ay sadece 30 lira yatırmışlar. sadece ben bu arkadaşa bir dünya bahşiş vermişimdir.

olayın iki boyutu var; getir bu arkadaştan çaldığı gibi benimde gönlümden kopan bahşişi çalıyor.

ya bir açıklama ve düzeltme yapılır ya da rakip firma aramaya başlanılır.
  • getir olsun,banabi olsun bu pandemi olayından önce normal getiren kişiye bahşiş verirdim.sonra online bahşiş sitemine geçildiğinde iki firmadan siparişi getiren kişilere sordum.ikiside evet bize geliyor dediler.sonra hep böyle devam ettim ne yalan söyleyim şüphe duymadım.eğer bu dediğiniz ortam varsa ki öyle gözüküyor.ben gene eski usül yaparım.gelen kişi kimse ona veririm.
  • doğrudur yanlıştır bilinmez ancak getir açıklaması şu şekilde;

--- spoiler ---

kuryelerimize bahşiş ödemelerimiz her pazartesi günü yapılmaktadır. bayram gününe denk gelen 3 ağustos pazartesi, bazı teknik aksaklıklar yaşanmış ödemelerin bir kısmı kuryelerin hesaplarına eksik geçmiştir. durum fark edilerek sonraki gün tüm ödemeler yapılmıştır.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap