şükela:  tümü | bugün
 • gavur memleketlerde parfum ya da gozluk de giyim esyasi olarak nitelendirilir. parfum surmek, gozluk takmak o diyarlarda hep giymekle dile getirilir.
 • (bkz: giydirmek)
 • (bkz: çaput)
 • giyilmese de olur.
 • neden? bu nesneyi kullanıyoruz da, neden işte?

  kanımca, kıçımızı örtmek için kullandığımız kumaş parçalarına verdiğimiz isim giysi. diğer bütün taraflarımızı açık bıraksak da kıçımızı mutlaka kapatıyoruz. demek ki en bir öz amaç bu bölgeyi örtmek.

  kadınların bu bölgesi ise en önemlisi; kafesten çarşafa, kilitli kemere kadar her bir haltı burayı kapatmak için kullanmışız tarih boyunca. her ne kadar saçın telinden erekte olabilenler çıksa da, bu bölgemiz açıkta iken dolaşmamız durumu çok kritik. mesela bazı geceler pantolonumu giymeyi unuttuğumu görürüm kabuslarımda. tecavüze uğrama tehlikemiz bile var. teknik olarak buna karşı çıkmak mümkün değil; kapatacağız, elimiz mahkum.

  ancak benim takıldığım başka bir nokta var. bu giysilerden, yine pantolon örneğinden devam edersek, diyelim ki elimizde beş tane var:
  - 2 x jean (siyah da olabilir)
  - spor bir kumaş pantolon,
  - siyah bir iş görüşmesi pantolonu
  - kadife bir pantolon

  yine diyelim ki bugün bugünkü gibi bir sıcak, nemli, iğrenç bir yaz günü olsun. sevgiliyle beyazıt'ta sürtecek, gece de taksim'de içeceksiniz. kadife pantolon giyilmez, eh sıcak tabi. iş görüşmesi pantolonu hiç olmaz. spor kumaş pantolon da ütüsüz, siz bir makaleye dalıp ütüleyecek vakit bırakmamışsınız. kot pantolondan birini arkadaşa şaklabanlık yapacağım diye uçan tekme atarken bacak açtırmışsınız. eh elinizde tek seçenek kalıyor: kötü görünümlü denim.

  bu mereti giydiğinizde, sokakta ilerlerken kendinizi çok aşağılık hissedersiniz. başınızı önünüze eğe eğe, pantolonu çekiştire çekiştire sevgiliyle buluşursunuz. kızcağız, pantolona bakar, elinizden biraz mesafeli bir şekilde tutar, ama eline ilk fırsat geçtiğinde, "cicim balım bu pantolonu çok mu aradın?" gibi bir soru sorar ve zaten rezil başlamış gününüz büsbütün felaket bir hal alır.

  daha da beteri, biz manyak mıyız neyiz, bu giysi denen haltı bir kimlik meselesi sanmışız, bu pantolonla gittiğimiz arkadaş toplantısında "eleman da çok bozuldu", "karizmayı filan iplemiyo artık", "depresyonda kesin" gibi fısıltılar duyar, iyice geriliriz.

  niye bu kadar hasta bu insan denen tür yahu?
 • insanlarin orjinal olmaya yonelik kullandiklari, amactan araca sapali cok olmus tekstil urunu. son zamanlarda insanlar aldiklari tisortun, pantalonun, kazagin bir baskasinda olmasindan oylesine cekinir hale gelmislerdir ki magazalar hakkinda yorum yapilirken "aman urunlerini alirken dikkat edin sokakta her iki kisinin birinin uzerinde gorebilirsiniz" tarzi yorumlarda bulunmaya baslamislardir.
  sahsen baskalariyla ayni giysiyi tasima fikrini sicak gelmese de isin ozunde aslolan "tasiyan kisidir" diyorum. diger bir deyisle kisinin uzerindeki giysiyi nasil tasidigidir. ornege gecelim: gecen gun bir kizin uzerinde mavi'nin cikardigi dandirikten istanbul yazili yavan yesil bir tisort gordum. direkt gidip kizla konusasim geldi; ta ki baktigimin fotograf oldugunu farkedene kadar. bircok kiside ayni tisortu gormeme ragmen bu bayana yakismisti. olay tasiyanin burundugu havadaydi. velhasil kelam, giysi sizde o havayi yaratabiliyorsa cekinmeyiniz aliniz.
 • vestiphobia'ya sebep olan nesne
 • kadınlar için yapılanları gün geçtikçe küçülen şeydir.
 • toplu taşıma araçlarındaki zorunlu tenasül organı yakınlaşmalarını makul kılan örttürgeç.

  geçen pazar sirkeci'ye cd almaya giderken farkettim bu acı gerçeği. metrobüste oturmuş, kulağımda kulaklık bir sonraki duraktan binecek olan güzel kızları beklerken, metrobüsün şirinevler durağına varmasıyla araç doldu taştı. oturduğum koltuk alçak olduğu için başıma dikilen lavuğun fermuar hizasına geliyordu yüzüm. o an düşündüm ki giysi sadece bizi soğuktan koruyan, çirkinliklerimizi kapatıp bizi güzel gösteren ve adep yerlerimizi örten bi araç değil aynı zamanda yüzüme 20cm uzaklıkta bulunan bir penisi gayet normal bir şeymiş gibi karşılamama sebebiyet veren bir yılanmış. töbe haşa 20cm diyorum güzel kardeşim yüzümle bir penis arasında 20cm var ve bunu normal kılan tek şey bir pez parçası. olmasın.
 • ananeler bunların sele köşelerinde, sandık diplerinde veya gardolapta sırasını bekleyenleri için, "giy de eskisin yavrım." der.