• bir yil arayla iki kez en iyi kadin oyuncu oscar ödülünü kazanmis, korkunc derecede yetenekli ingiliz kadin oyuncu.
    sunday bloody sunday filmindeki "bazi insanlar her hangi bir seyin, hicbir seyden daha iyi olduguna inanir; ben hicbir seyin her hangi bir seyden daha iyi olabilecegine inanmaya basliyorum" gibisinden antolojilere gecmis repligin sahibi.
  • 9 mayıs 1936 doğumlu, 1970 ve 1973'de en iyi kadın oyuncu oscar ını kazanmış aktris.
  • özellikle women in love'da feci şekilde catherine zeta jones'a benzer.
    sadece görünüş olarak ama, yanlış anlaşılmasın..
  • ağlamam da gerekiyorsa, gülmem de gerekiyorsa, seks hayatımı düşünüveriyorum- glenda jackson
  • ken russell'in kult oyuncularindan. zor rollerin unutulmaz kadini.
  • şurada, sinema ve siyasi kariyeri julio cortazar'ın öyküsü glenda'ya öyle tutkunuz ki ile hoş bir şekilde bağlanan aktris.
  • ingiliz kadın sinema ve tiyatro oyuncusu. londra'da tiyatro eğitimi gördü. çeşitli topluluklarda oynadıktan sonra peter brook'un öncü tiyatrosunda ve, royal shakespeare company'de görev aldı. 1967'da marat/sade filmiyle sinemaya geçti ve güçlü oyunculuğuyla ilgi uyandırdı. 1968'de ken russell'in women in love (aşık kadınlar) 1972'de de melvin frank'ın yastık kavgası (a touch of calss) filmiyle iki kez oscar aldı.
  • 1936 yılında ingiltere'de doğan oyuncu. duvar ustası bir babanın ve temizlikçi bir annenin kızıdır. 18 yaşındayken royal acadamy of dramatic art'a seçmelerine katılır ve kazanır. ilk kez separate tables uyarlamasında rol alarak hem eleştirmenler hem de izleyiciler üzerinde olumlu bir izlenim bıraktı. bundan sonra bir çok yapımda rol almasına rağmen asla şöhretin esiri olmadı. 1992'de işçi partisi'nde parlamento'ya aday olmak için oyunculuktan emekli oldu. 1997'den 1999'a ulaştırmadan sorumlu dışişleri bakan yardımcısı görevinde bulundu. kendisi oscar kazanan tek ingiliz parlamento üyesidir. uzun ve sağlıklı ömürler olsun...
  • bugün 87 yaşında hayata veda etmiş iki oscarlı aktris.
  • marat/sade filminde fevkalade hopscotch filminde ise komediyi iyi kıvıran ve bir zamanlar oynamış olduğuthe romantic englishwoman filminde rol arkadaşı michael caine ile the great escaper filmiyle son filmini çevirmiş olan merhum oyuncu.
hesabın var mı? giriş yap