• açıkçası sezon tamamlandığında şampiyonluk ihtimali bir hayli az gösteriliyordu %60-%70 falan, herkes hadi oğlum houston yaparsan sen yaparsın bir şeyler diyordu ama tek bir kişi dahi rockets'ı favori göstermemişti her ne hikmetse. neyse efendim sonuç olarak yılın ve hatta belki spor tarihinin en büyük sürprizine imza atmış takımdır, yahu gsw sen nasıl final yaptın hala saşıyorum yaaa.
  • nba'in yeni nefret objesi haline gelmiş takım. genel olarak insanlar fıtratında zayıftan yana olma hissi var ama gsw'nin problemi gerçekten bu mu tartışılır çünkü henüz çok da büyük başarıları yok. evet, son seneleri ciddi şekilde domine ettiler ama sonuçta şimdilik 2 defa şampiyon olabilmiş bir takım. geçen senelerde çok uzun yıllar bu takıma rakip çıkmaz deniyordu ama gelinen nokta da c.paul gibi yaşı geçkin ve j.harden gibi ciddi defoları olan iki süperstar bile neredeyse onları eliyordu ki takımın geriye kalan kısmı gerçekten zayıf. mesela soru şu k.irving cleveland'ta olsaydı, gsw halen bu kadar kuvvetli favori olur muydu? ya da seneye houston mevcut kadrosuna lebron ya da başka bir süperstarı katarsa gsw yine de mutlak favori olacak mı? bunları dışında gsw bu kadroyu çok uzun yıllar korumakta maddi olarak ciddi şekilde zorlanacak (bkz: #74188820) yani kısaca ifade edilirse insanlar bu takımdan başarıları ve gelecek senelerde mutlak favori olması sebebiyle nefret etmiyor. yakın tarih de bile çok daha dominant ve başarılı takımlar(shaq-kobe lakers'ı) gördük peki gsw neden bu kadar iğrenç bir takım? bence cevap oyuncularda..

(bkz: draymond green): (bkz: bandwagoner)'ın sözlük tanımı olabilecek bir oyuncu. evet, takım için önemli bir parça ama kendi içinde yaşadığı ezikliği her zaman dışa vuruyor. gsw değil de başka bir takımda olsaydı/olsa kariyerinde all-star vb. büyük onur yaşamayacaktı. hatta bugün takımdan ayrılsa (bkz: harrison barnes)'a benzer bir kariyer yaşayacak.

her maç rakiplere meydan okumaları gerçekten rahatsızlık edici, bugün durant-curry gölgesinde olmazsa ortalama bir takımı play-off iddiasına bile taşıyabilecek bir oyuncu değilken gelene atar gidene atar; babasının kucağında ..... bezliyken gelene geçene ananı .... diyen ahlaksız çocuk gibi. atarlarının bir anlamı olduğunu sanıyor ya da curry-durant olmazsa bir hiç olduğunu kendisi dahil herkesin bildiğini bilmiyormuş gibi davranmayı seviyor.

(bkz: klay thompson): acıların çocuğu , hep isyankar, hapçı-çeteci bir imaj çizmeye çalışıyor ama hep babası yüzünden zamanında onu hep mahrumiyet içinde büyütmüş olmalı , küçükken yaşadığı acıları anlayamazsınız.

işin dalgası bir yana konuşmalarını dinlerseniz kusma hissi yaşıyorsunuz,babası eski bir nba oyuncusu; kendi zamanında ortalama insanlara göre çok daha iyi ekonomik şartlar altında yaşamış bir insanın ne tür dertleri olabilir? bayağı ciddi dertleri olabilir ama nba'in politikasından dolayı nba oyuncuları kendi geçmişindeki ciddi sıkıntıları gizliyorlar (bkz: #69585363) k.thomson'a gelinceye kadar bir dünya gerçek sıkıntı yaşamış oyuncu var. lebron'a sert çocuk tribi çekecek kadar gerçek hayattan kopmuş durumda. o yüzden her konuşmasında, tavrında ağzına kürekle vurma isteği uyandırıyor.

(bkz: kevin durant) : senelerin melek yüzlü oyuncusuydu ama okc ayrılığı sonrası gsw tercihi onu ciddi şekilde yıprattı,okuduğum kadarıyla bu hamle sonrası menajerine onu engellemediği için küfür bile etmiş/pişman olmuş ama iş işten geçti ve bütün basketbol severler onu nba'in katili olarak görüyor. r.westbrook'un bu durumdan yararlanma isteği ile iyice göze battı ve muhtemelen baskı altında olduğu için eski sempatik tavırları kayboldu. nba'in en sevilmeyen oyuncuları arasında.

(bkz: stephen curry) : çocukluğundan beri hak ettiği değeri hiç görmedi (bkz: #68478039) ama demek ki bu ona o kadar koymuş ki son senelerde ego patlaması yaşıyor, eski efendi çocuk imajından bayağı uzaklaştı, yine de takımın da diğer oyunculara göre son derece sempatik kalıyor. (bkz: baz etkisi)

(bkz: david west) : dört tane all-star oyuncu ve birçok değerli yan parçası olan takım yeterince güçlü değilmiş gibi bir de bunu takıma min. kontratla ekledi ki takıma katılmadan +10 milyon $ oyuncu opsiyonu vardı. nba'in içine eden bir başka oyuncu.

(bkz: zaza pachulia) : gsw'nin ne olduğunu anlamak için anahtar oyuncu. senelerce nba'in en sempatik oyuncuları arasında ol ama gsw'e transfer olunca saçma açıklamaların, kasıtlı rakip sakatlamaların merkezindeki oyuncu ol. nba'in en nefret edilen oyuncuları arasında.

(bkz: javale mcgee) : onun sevilmemesinin gsw ile alakası yok ama gsw tam olarak ona göre bir takım.
  • bu takımın bir araya gelmesi tamamen bir yönetim başarısıdır. bu takımın mevcut 4 yıldızından 3 tanesi draft edilmiş olup, o 4. süper yıldızında gelmeden önce bu takımın bir diğer yıldızı da draft edilmiştir.

stephen cury ( 2009 yılı 7. sıra draftı )
    draymond green ( 2012 yılı 35. sıra draftı)
    klay thompson ( 2011 yılı 11. sıra draftı )
    harrison barnes ( kevin durant ) ( 2012 yılı 7. sıra draftı )

golden state 'in en değerli oyuncusu monte ellis iken takım yönetimi monte ellis'i müzmin sakat andrew bogut'a karşılık takas etmişlerdi. o zaman ki gazetelerde herkes bunun golden state için bir salaklık olduğunu ve takımın en değerli oyuncusunun bir hiç yerine gönderildiğini belirtmişlerdi. tabi ki kimse stephen curry'in nasıl bir potansiyele sahip olduğunu bilmiyorlardı. takım yönetimi her sene takımın çekirdeğine önemli yatırımlar yaptı ve sonuç ortada. durant sonradan bu takıma transfer oldu ama durant'tan öncede bu takımda harrison barnes gibi bir oyuncu vardı. harrison barnes'ın fazla para istemesi nedeniyle yollar ayrıldı ama golden state için bu bir nevi upgrade oldu. çünkü harrison barnes, 10 üzerinden 7 ise kevin durant 10 üzerinden 10'luk bir oyuncu idi. nitekim durant sayesinde 1 şampiyonluk geldi ve şimdi tekrar şampiyonluğun en güçlü adayları konumundalar.

bu takımın yönetimi geleceğe nasıl yatırım yapılırın kağıt üstünde ki karşılığı. mevcut çekirdeği koruduklarında 2-3 sene daha bu seviyede olacaklarını belirtmek gerekiyor.
  • formalarından, klay thompson'ın dribblinginden, draymond green'in ortaokul seviyesindeki lay-up'larından falan çok sıkıldım. walla herkesin içindeki ölü gsw sevgisini kaan kural'ın ayakta tuttuguna inanıyorum. saygı duyuyorum o ayrı ama sıktınız be abi. sıkılma hakkım oldugunu düşünüyorum.
  • hahahah cok iyi yaa.

takim artik oyle boyutlara gelmis ki haterlari buralara gelip carsaf carsaf entry girmeye , moderatorlerde bu kusulan nefreti eksi seylere tasimaya baslamis.

oncelikle şunu soyleyim ustteki entrynin her satirina katiliyorum. bu takimin omurgasini olusturan ve su an super yildiz tanimlamasi yapilan adamlar draft edilerek bu takima monte edilmis tek tek bir el isi hali gibi dokunmus ve artik neticede durant in pastada ki cilek konseptiyle takima eklenmesiyle takim tamamlanmistir. bunun boyle oldugunu butun haterlar bilmesine ragmen golden in esamesi okunmazken lebron , wade , bosh uclusunun olusturdugu super miami hakkinda tek kelime etmiyorlar.

arkadas biraz objektif olun. bu takimin olusturulmasi bu noktalara gelmesi tam bir yonetim ve planlama basarisidir. nokta , bitti. bunun aksini hic biriniz iddaa edemezsiniz. curry , green , thompson bu herifler madem cok kral adamlardi niye ilk 5 te dahi draft edilmediler de onlari izleyen ihtiyacina gire planlama yapan , potansiyellerini dogru degerlendiren golden state takimi aldi ? once bunlari sorun kendinize.

tabi sizin kuyruk acinizi biliyoruz. lebron denen basketbolu tek kisilik bir oyun sanan denyonun maruz kaldigi aptal saptal takimlar yuzunden bunlari yaziyorsunuz. haterliginizin sebebi bu. hepiniz lebron hayrani olmaniza olmaniza hatta utanmadan " mj" le karsilastirmaniza ragmen aranizdan bi kiside cikip yaaa cavs in sansi yuksek bu finalin favorisi , gsw i tokatlicaz diyemiyorsunuz. ıste nefretinizin sebebi bu. 2 yil once olan malum final serisinde hakemlerin ve nba yonetiminin sirf bir american dream yaratma amacli cabalarini green e verilen cezalari calinan calinmayan aptal saptal dudukleri unutmadik.

ıste artik oyle bir noktadayiz ne duduk ne hakem ne nba yonetimi ne american dream hic kimse bu seride gsw in inunde duramaz. cunku boyle bir olanak yok. cavs 1 adamin etrafina kurulmus bos beles bir takim. tecrubesiz , dogru duzgun yildizi olmayan boston karsisinda nasil perisan olduklarini izleyeyi daha bir kac gun oldu . ulen bi adam 48 dakika nasil neden niye sahada kalir bunu dusundunuz mu hic ? hani diyo ya filmde allah mi lan bu şaban ? cavs in plansiz programsiz şu aptal saptal takimi kurmasininin yillardir lebron etrafinda dogru duzgun gelistirme yapamayip elindeki kyrie gibi yildizlarida kacirmasinin suclusu sanki gsw mis gibi gelmis buraya ofke kusuyorsunuz. yazik gercekten yazik. nba tarihinin gelmis gecmis en iyi bir kac takimindan birini izliyorsunuz bari takdir edin amk.
  • haterlarını hoplatma sezonunun sonuna yaklaşan takım. rakip taraftarları saran umutsuzluk o kadar yoğun ki eski lebron haterlarının %90'ı son 4 yılda 180 derece dönüp fanboylara dönüşüverdiler.

edit:
    üşenmedim yukarıdaki sözde nba fanının linkini verdiği, kalem kağıt ve hesap makinesiyle oluşturulmuş, bu beladan ne zaman kurtuluruz anafikirli entrisini okudum. kendisine kötü haberlerim var.

öncelikle kendisinin umduğu gibi klay thompson'ın max kontrat almayacağı, aksine alabileceğinden 50 ila 80 milyon arası feragat etmeyi planladığı haftalar önce ortaya çıktı. haber henüz resmiyet kazanmasa da klay kameralara açık açık para yerine başarıyı tercih edip warriors'ta kalacağını açıkladı.

ikincisi durant'ın isteyeceğini umduğu max kontrat. bu konuda da yazarı büyük bir hüsran beklemekte. zira durant'ın önceki yaz yaptığı indirimle gösterdiği üzere, silicon valley'deki yatırımlarının kendisi için çok önemli olması yüzünden kendisi san francisco bay area'dan ayrılmayı aklından geçirmiyor. bu nedenle kontratında arttırım istemeyeceği neredeyse kesin gibi.

üçüncüsü, yazarın muhasebesinin oldukça dar görüşlü ve görmek istediğini görmeye odaklı olması. kendi rakamlarıyla, şu anda, mevcut lüks vergisiyle bile warriors'un yıllık karı 90 milyon dolar. bunun içinde takımın san francisco'nun merkezinde, körfez kıyısında inşa ettiği yeni ultra-modern salonun inşaat masrafları da var. peki bu salon seneye tamamlanıp, götürü kalemi olmaktan çıkıp, darphaneye dönüştüğünde o yıllık 90 milyon olan kar sabit mi kalacak? geçen sene takımın değerinin 750 milyon dolar yükselmesi yatırımcıların konuya hater gözlüğüyle değil mantıklarıyla bakmalarından ileri geliyor. yoksa, türkiye'deki rakip taraftarlara kalsa, takım iki seneye kadar kepenk kapatacak.
  • tuhaf sevenleri olan takım. aslında belki ''ben de bugünün bütün gsw taraftarları beri çocukluğumdan beri gsw taraftarıyım'' neden hater oldum ki?

sataşmaya mahal olan konuya gelince bahsi geçen girdide basketbol bile pek yok, gsw' sevmeyenlerin neden gsw'i sevmediklerini anladığım kadarıyla açıklamaya çalıştım yazar gelip bana gsw'nin nasıl kurulduğunu anlatmaya çalışmış !

bir de övüle övüle bitirilemeyen bir öngörü , usta yönetim var ki benim de dikkatimi çekti !

gsw;
    -diğer takımların aksine yeni yayın anlaşması ile salary cap'in uçuşa geçeceğini bilmiş.
    -gsw, oyuncular birliğinin aç gözlülük yapıp maaş artışlarının sürece yayılmasını kabul etmeyeceğini de bilmiş.
    - k.durant, draftından önce senelerce yaptığı her hamlede durant'e kıl payı yetecek o payı ona ayırmış.
    - s.curry'i yeri gelince m.ellis'in bile arkasında opsiyon düşünmüşler ama aslında ne cevher olduğunu en başından bilip gizlemişler ama bu gizem hala çözülmemiş.

gsw'nin bugün başarılarında birçok sebep var ama ana sebep tartışma konusu değil o da (bkz: şans)

-lebron'un sakalları da hiç güzel değil diyerek ''lebron'a alakalı-alkasız'' sataşma bonusumu da alıp girdiyi sonlandırıyorum.
  • çok da nefret edilecek takım değil. nba’deki oynanan basketbola ayrı bi renk getirdiler ama draymond green şerefsizi takımdan nefret etmek için de başlı başına ayrı bi sebep. adamın diğer takım oyuncularına ergence tavırları, mal mal sataşmaları insanı cidden rahatsız ediyor. iki sene önceki playofflarda steven adams’ın kasıklarına kasıtlı bı şekilde tekmeyle dalması üstüne zaza pachaulia’nın bilerek kawi leonard’ı sakatlaması( kawi sakatlanmasaydı, finali görebilecekler miydi? o da ayrı bi soru işareti) beni bi taraftar olarak rahatsız ediyor.
  • basketbol katili bu ekibin dağılmasını isteyen sadece ben miyim ? nba'de tekelleşmenin ne menem bişey olduğunu göstermek adına kitap yazıyor adamlar. tamam kd çok güzelsin de git be kardeşim bırak şu iki fındık faresi tek başlarına napıyor bir görelim artık
  • cavs'ın kendileri ile bu final serisinde başa baş oynayabilecek güce sahip olduğunu söylediğimde eleştirenler olmuştu. işte manzara ortada. gsw öyle sandığınız gibi yenilmez bir takım değil. houston'daki loserlığı ile nam salmış adamlar bu gsw'yi, (espn'e göre) 18.000 maçta 1 kez gerçekleşebilecek 27 üçlük arka arkaya kaçırma mucizesi sonunda elinden kaçırmıştı. o houston kadrosu ile cavs kadrosu arasında da kağıt üzerinde pek fark yok. hatta cavs'ın süperyıldızları rockets'ınkileri donunda sallar.

bu arada gsw'nin yıllarca övdüğümüz kadro mühendisliğinin bu sene duvara tosladığını da söylemek gerek. hele iguodala'nın yokluğunda öyle rezil bir benche sahipler ki, ağlarsınız. takımda 4 tane, potaya 45 santim uzakta top alsa bomba zannedecek uzun var. ancak 45-50 santimden top kullanabilen livingston'ı da ekleyince kanat rotasyonun halini siz düşünün.

hiç lebron'a falan da gerek yok; gelecek sene rockets ya da sixers paul george'u alsın, bu gsw'yi rahat geçer.
hesabın var mı? giriş yap