şükela:  tümü | bugün
 • google'ın yeni işletim sistemi. masaüstü ve mobil cihazlar için geliştiriliyormuş.
 • pembeciklerin sevgisini taşıyacak, mavicikleri kıskandıracak işletim sistemi.

  fuşya ne lan?!?
 • erkeklerin de fuşya'nın ne olduğu hakkında fikir sahibi olabilmeleri için çıkarılacaktır.

  seksist değil realistim.
 • google'ın çeşitli insanları da formatlayabilmesini umduğumuz işletim sistemi.
 • google'ın microsoft'a karşı küçük hamlelerinden birisidir. pek tabi ki bu işletim sistemi, windows'u tahtından edemeyecek olsa dahi windows'un tekelini kırmak için bir deneme sayılabilir.
 • zannedildigi gibi linux tabanli degildir.

  vakti kerahetinde gömülü sistemler icin tasarlanan little kernel projesi vardi, onu temel alan bir mikrokernel yapmislar, adina da magenta demisler. hem cep telefonlarinda ve tabletlerde, hem de masaüstü bilgisayarlarda kullanilabilecek bir sistem gelistiriyorlar. microsoft windows 10 da bunu denedi ama pek randiman alamadi, google nekadar basarili olacak, görecegiz.

  kaynak koduna rahatca ulasabilirsiniz.
 • google fuchsia'yı pixelbooklarda test ediyor. bir yıldan fazla zamandır gizemli çalışmaları süren
  fuchsia'nın önümüzdeki haftalarda özelliklerinin paylaşılması bekleniyor'muş.

  kaynak
  türk telekom - avea mobil teknoloji haberleri

  android işletim sistemine oldum olası sıcak bakmadım. çok fazla açığı var ve güvensiz.
  geliştirilen uygulamalar adeta bir çöp yığınını besliyor. çünkü android mobil işletim sistemi cep telefonları için geliştirilmişti. daha sonra cep telefonları büyük bir satış patlaması yaşadı. ve özellikle bu cep telefonlarını çocuklar, -gençler de değil çocuklar- hatırı sayılır oranda kullanmaya başlayınca, android işletim sistemi de yüzdesel olarak bakınca, çoğunlukla 18 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanıldı.

  böyle olunca geliştirilen uygulamalar ciddiyetten uzak, laubali bir yapıdaydı.

  en basit örneği; (bkz: android) markete girince, uygulamaların isimleri, açıklamalar kısımlarında yazanlar, ilgi çekmek için 1 yıldız verdiğini söyleyenlerin saçma yorumları gibi şeyler.

  yani bakalım, artık bu android'in tekelinden çıkıp daha güvenli ve gelişmiş bir mobil işletim sistemi yapılırsa iyi olur. bana göre geç bile kalındı. bunun nedeni de basit, android marketin iyi gelir kaynağı olmasından ötürü üzerine düşmediler. ayrıca apple'ın (bkz: app store) isimli uygulama marketi varken android'i sonlandırıp yeni bir girişime girmeyi riskli buldular diye tahmin ediyorum.

  ama artık -ki gizli bir şekilde geliştirilmesi- app store ile mücadele edebilecek ve android'e göre daha iyi bir işletim sistemi olabileceğine dair umut vaat ediyor.

  düzeltme: yazının estetik görünümü, yazıyı göndermeden önce yapılamayan hizalamalar vs.
 • bir yerde yarım bıraktığınız uygulamaya diğer cihazda kaldığınız yerden devam edecekmişsiniz,

  bunlardan kasıt ofis programları ise boş haber zaten var ama yok tüm uygulamalar ise o biraz sıkar, bu senkronizasyona dayanacak bir pil üretmedikçe gereksiz bir özellik.
 • chromebook'larda kullanılan chrome os'in mi yoksa hem android hem chrome os'in mi yerine geleceği henüz belli olmayan google'ın yeni işletim sistemi. eğer android işletim sisteminin yerini alması planlanıyorsa ve -android uygulamalarının sorunsuzca çalışmasının mümkün olup olamayacağını bilmiyorum ancak- android için hazırlanan uygulamalar kullanılamayacaksa sonu windows phone'a benzeyebilir. ayrıca böyle bir şey olacaksa google'dan neden android'i bırakıp yeni bir işletim sistemine geçtiğiyle ilgili tatmin edici bir açıklama beklerim çünkü android'e nefret besleyen bir kesimi bir açıdan haklı çıkarmış olacak bu gelişme.