şükela:  tümü | bugün
 • tam olarak koordinatı şöyle: https://www.google.com/…f295909d:0xd9b72d06f221bcfc

  eskiden u1 geçerdi, şimdi u12 yazıyor google. inanmayıp da neetcen sözlük, adamların yıllardır istasyonu caddesi aynı.

  nerden mi emin oluyorum. 1940'da kaleme alınmış kürk mantolu madonna kitabı berlin de geçiyor. gerçi oradaki karakter wittenberger platza bu istasyondan geçen m29 (grünewalde gider, bense hiç potzdamer platz ötesine geçmedim bu hatla) hattını kullanarak gitmiyor ama ortada bir asırlık tren istasyonu var.

  o değil de sözlük 87 senesinde bu istasyondaki fotoğraf otomatında çektirdiğim fotoğrafı hatırlıyorum. kardeşle makinanın para alma para verme haznesini kurcalıyorken avucumuzu tıpkı las vegas para otomatlarının yapması gerektiği gibi bozuk para doldurduydu.

  makina para veriyor diyip ergen aklıyla yeniden ziyaret etmiştik fotomatı. bu sefer avuçlarımızı para doldurmak bi yana, paramızı yutmuştu meret. üstelik çektiğimiz fotoğrafın banyosunu da düzgün etmemişti... açık renk çıktı fotoğraflar.

  hah, demin makinamı açarken karşılaştığım solgun fotoğraf, işte o fotoğrafı hatırlattı bana sözlük. fark windozun açılış fotoğrafının solgun tarafı benken, o fotoğrafın banyosunu düzgün yapmayan fotomat sorumluydu bu işten.

  unutmadan, yerlileri buraya kısaca görli diyor. misal kottbusser tor istasyonunun kısa adı da kotti
 • hemen altinda cilgin atan bir hamburgerci dükkani olan u1 istasyonu. yakinlarindaki görlitzer park ve bu parktaki illegal uyusturucu ticareti sebebi ile son günlerde polislerin kol gezdigi yerdir ayni zamanda. 1 mayis curcunasinin kalbi burada atar. ayrica berlindeki en iyi falafeli burada yiyebilirsiniz*
 • 80'li yıllarda gurbetçi vatandaşlar "gülizar bahnhof" derlerdi buna.
 • metrodan indikten sonra skalitzer strasse'ye çıkarken sizi afro-alman vatandaşların öpücüklerle karşıladığı u1 hattı istasyonu. ne varki, caddelerine çıktığınız zaman birçok otantik restorant ile karşılaşırsınız. berlin'de kore, hint, singapur, vietnam, meksika sofralarına ulaşmanın yolu bu bahnhofdan geçer.