• pasaport kuralı yüzünden, her yıl başvurup bu yıl başvurmayan 2 tanıdığım var. bir de 10 dolar gibi bir başvuru ücreti gelse gerçekten niyeti, planı olan insanlar seçilecek.
  • bana çıkması durumunda beni ciddi manada rahatlatacak, çok işime gelecek loto. kanada'dan anında uçarım abd'ye arkama bile bakmam.
  • çıkmayacağını bildiğim halde içten içe 6 haziranı beklememe neden olan karttır. umut fakirin ekmeğidir napalım bekleyelim o zaman.*
  • (bkz: yeşil kart)
  • ulkede yasanan son olaylardan sonra goruyoruz ki ulkeye alinacak gocmenleri random degil belirli bir kritere gore sececeklerini dusunuyorum. egitim durumu bilgisi verildi, pasaportumuzu verdik . bunlarin bir amaci oldugunu dusunuyorum. kanada'da olan sistemi yavastan getirecekler, ya da getirdiler haberimiz yok .
  • az önce aracı sitelerden birine bakıyordum, çıkan kişilere baktım, hani bu adamlar gerçek mi diye beş kişiyi buldum (evet işsizim) şu an bulduğum kişilerin sadece bir tanesi amerika’da yaşıyor ya da oraya gitmiş gelmiş, geri kalanlar burada yani dört kişi. madem bu ülkede kalacaksın madem gitmeyeceksin yada kenarda yeterli paran yok?? güzel kardeşim neden başvuruyorsun ? neden insanların hakkını yiyorsun? bazı insanların en büyük hayali bu orada adam gibi bir yaşam kurmak, hele bir tanesi dikkatimi çekti tam reis 1453 modunda bir eleman iş yeri sahibi yani düzenini kurmuş kendi işinin patronu. gerçekten günahtır, madem o kadar 1453 modundasın neden başvuruyorsun?bu gerçekten bir insanın geleceğiyle oynamaktır sadece türk biri için konuşmuyorum , üniversite sınavına kendini denemek için giren kafayla aynı zihniyet.

bazıları orada homeless olacak adaylar diyor, sevgili yüksek zekalı arkadaşlarım?, oraya giden adam ilçe değiştirmiyor veya köprüden avrupa’ya kasına geçmiyor? kendine yeni bir hayat kurmaya gidiyor? herhalde orada ne gibi zorluklarla karşılaşacağını? az çok tahmin ediyordur?.

eğer gitmeyecekseniz, 15.000 dolarınız yoksa veya büzüğünüz yemiyorsa başvurmayın,?? yarın bir gün konsolosluktan? neden deport yedim demeyin.
  • son 4 yıldır düzenli olarak başvurduğum göçmenlik vizesidir. çıkarsa kredi çektirir yine giderim 70000 tl para mı amerika için pehh. iş bulduktan sonra ayda 150-200 dolar göndersem kredinin taksidini de öderim, kafa rahat.

not: kalacak yerim var
  • 6 yıl önce öylesine başvurup çıktığında oldukça şaşırmıştım. görüşmelerde de durumu pek çaktırmayınca, damarımı kessen abd akıyor falan çekince, yeşil kartı kaptım. bir kaç kere gir çık yaptım turistik gezi için, en son girdiğimde uyardılar, eğer bu kalıcı olmazsa yeşi kartın iptal olacak, bu turistik vize değil diye ayar çektiler.

he he öyledir dedim geçtim.

3 yıldır da gitmiyorum, tırstım biraz son girişimden sonra, ya başıma kötü bir şey gelirse, hapis mapis sınırdışı falan gibi.

şu anda girebilir miyim emin değilim. iptal olmamıştır umarım.

kısacası, dışı sizi içi beni yakan bir kart.
  • davulun sesi uzaktan hos gelir. kimse size greencard cikti diye ayaginizin altina kirmizi hali sermeyecek.

burada bir halt olamadiysan, kendi isin duzenli gelirin veya cesaretin yoksa dunyanin hicbir yerinde bisey olamazsin. kendinizi kandirmayin.

ornek vereyim;

turkiyede 2 iste calisir misin? gunduz 08-17 arasi garson 18-01 arasi motorkuryelik yapar misin?

cogunluk yapmam der.

peki amerikaya kapagi atanlar neden yapar? kendi ulkende 2 iste calisabilecekken kendi kulturunde kendi ulkende yapabilecekken neden macera?

yurtdisina giden yerlesenlerin klasik geyigi, tek goz odada kaldim, 2 iste birden calistim.. ee sonuc turkiyede iyi kotu anca bir ev alabildim.

burdaki ornekleme tamamen isci vasifsizlar icin.

muhendis yazilimci isen zaten heryer amerika sana.
  • abi türkiye'de insan niye 2 işte birden çalışmaz? çünkü bu iki işte adamın anasını sikerler ve 1. işten sonrasında 2. işe halin kalmaz. çünkü türkiye'de her iş kolunda 3 kişilik iş 1 kişiye yüklenir.

dönelim abd'ye. oraya giden "vasıfsız" diye nitelendirip örnek verilen tiplerin çoğunun motivasyonu "çok para kazanmak" açın youtuber'ları izleyin. 5-6 saat uber yapıyorlar, günlük 50-60 $ alıyorlar. sabah da başka işte çalışıyorlar. 1500 de base maaş + garsonlukta %20 tip var öyle düşünün. yani herifin maaşı geliyor aylık 3-4k civarına. 2000$'a yaşar mı? yaşar. ama herif 4000 kazanmak istiyor. hatta taşı sıkıp suyunu içiyor ki kısa sürede paranın amına koysun.

temel motivasyon bu. macera arama değil, para arama. türkiye'de 2 işte alacağın 5000tl seni bir sikim yere taşımaz, ama abd'de 2 işte alacağın 4k paranın yarısını biriktirme ihtimalin yüksek. 5 sene bu tempoda çalışsan, kenardaki paran 100 küsür bin dolar. git istersen bazı eyaletlerde evini al bu paraya. türkiye'de 5000 maaşla 5 senede ne alırsın? babayı.

ayrıca mesela ben yazılımcıyım diyelim. ve siktiğimin yerinde sürekli freelance iş kovalamak istemiyorum. gidiyorum bir şirkete, 3 sene tecrübeli adama verecekleri para 10k. kusura bakmayın ama, kimse size yazılımcısınız diye abd'den kalkıp 60k usd maaşlı uzaktan çalışma işi ha deyince vermiyor. o işler herkese nasip olmuyor. yani her yer size amerika da değil.
hesabın var mı? giriş yap