• şu an gümüşün sudan ucuz olduğunu söyleyenler var. sudan ucuz yorumu değişik bir tabir. demek ki 'birilerine göre' gümüşün değeri olması gerekenden 30 kat, 50 kat daha düşük. bilmiyorum.

yatırım tavsiyesi veremem, zaten ben ekonomist de değilim; ama hafızam beni yanıltmıyorsa 2029 yılında gümüş rezervlerinin tükeneceğini okumuştum. hali hazırda gümüşün sağlık, teknoloji, sanayi gibi birçok alanda kullanılıyor olması onu aranan bir metal haline getirdiğinde arz talep dengesi üzerinden şu anki değerini kat kat katlayıp misli misli artırmalıdır.

deneme amaçlı 10 kilo gümüş alacağım, hesaba da hiç dokunmayacağım. şu an için pek bir para değil belki, ama 2030 yılında o 10 kilo gümüş -kim bilir- bir tripleks ev alabilir değere ulaşacak. hadi bakalım, nasipse.

*bu entry 2030 yılında düzenlenmek üzere tarihe not düşülmüştür.
  • ustteki entryi okuyunca askerlik gunlerim aklima geldi. sicmasini bilmeyen adamlar ogut veriyor, ulkenin cidden yuzde 80 zir cahil. asil gercek para altin ve gumustur eline para diye verdikleri seyin a4 kagidindan farki yok suan. tarihin tekerrur etmesi yakin gorunuyor, parayi ya da bitcoini tekrar altina ve gumuse endekslerlerse sasirmamak gerekir.
  • kıvanç tatlıtuğ'un oynadığı karakterin ameliyat masasından saçları jöleli kalkmasıyla beni benden alan dizi.
  • yönetmenliğini deniz telek'in, görüntü yönetmenliğini emre pekcakır'ın yaptığı, geçtiğimiz günlerde vefat eden emiş yıldırım'ın etkileyici oyunculuğu ile taçlanan kısa film. babasının ölümünden sonra köyde yalnız kalan annesini yaşadığı şehre götürmek için ikna etmeye çalışan ali'nin, köklerini bırakıp gitmek istemeyen annenin ve baba yadigarı köpekleri gümüş'ün hüzünlü gözleri arkasındaki hikaye.
  • üretiminin %10 kadarı başta elektronik cihazlar olmak üzere sanayide kullanılan altın için "altın insanlığa hiçbir yararı olmayan bir emtia" denilebiliyor. altın olmasa belki internete bağlanıp o entry'i giremeyecek ama olsun. muhtemelen altın deyince aklına sadece düğünlerde takılan çeyrek geliyor.

bu tür akıldan mantıktan yoksun cümleler genelde kripto para fan boylarından çıkıyor. "gelecek kriptoda ağğğbiii altın gümüş neymiş ya devri geçti onların!!11!11"
    he canım devri geçti bunların. bütün elektronik endüstrisi aptal bir sen akıllısın. uzaya fırlatılan uydulara da btc koyarsın sen, altın neymiş?

insanoğlu bu gezegen dışında başka bir yerleşim yeri bulamadığı sürece altın ve gümüş değerli olmaya devam edecek. bunların değerini eli çükünde sikimsonik coinlerle tokenlarla kafayı bozmuş ergenlere bakarak değil, insanlık tarihine bakarak anlayabiliriz.
  • değerli madenlerin fiyatı düşerken, gümüş diğer madenlerden daha hızlı değer kaybetme eğilimindedir, boğa piyasalarında ise -örneğin altına göre- daha hızlı bir şekilde değer kazanması gerekir.

peki bu bilgi nasıl işimize yarar?

cevap veriyorum: bu ve buna benzer bilgiler hiç bi işimize yaramaz. gümüş değer kazanacaksa kazanır, fiyatı düşecekse de düşer. analizdi grafikti zarttı zurttu bi sike yaramaz. biz aldığınızda değeri düşer sattığımızda da artar.

özetle: amk ben böyle yatırım aracının. hiç bulaşmayın derim :/
  • pek az şeyde vardır, bu değerli metalin kararmışındaki asil duruş..

içinde saklı o donuk pırıltıya ve üzerinden yansıyan soluk ışık parçacıklarının davetkar haline bayılıyorum.. güzelliği setretmek gibi, gizli olan letafetin karşı konulmaz çekiciliğini anlatıyor sanki..

aslı ayna gibi parlak ama kararmış metal gibi gösteriyor kendini..
    aslını bilenlere kendi halini anlatır gibi..

belki de bu yüzden karardığında daha olgun ve çekici, parlatıldığında ise yeni yetme ergenler gibi çiğ gelir bana..
  • abi siz kimsiniz bankadan alınan gümüşe falan pek güvenmiyorsunuz amına koyayım? mahalle esnafı mı bu? yan sanayici mi? neyine güvenmiyorsun? daha önce bankadan gümüş aldın da banka paranın üstüne mi yattı? öyle bir şey varsa söyleyin rezalet başlığı açalım, kampanya başlatalım, koca koca şirketlerin gümüş almak isteyen küçük yatırımcının parasını göz göre göre gasp etmesine karşı irademizi gösterelim. yok öyle değilse ne anlatıyorsunuz amına koyayım? bankaya güvenmiyormuş. merak etme, sen yatırımını bir bankada tuttuğun zaman banka senin paran üzerinden, seni müşteri olarak bünyesinde barındırması üzerinden para kazanıyor. bunlar kapitalist şirketler. şirketin kendisine güvenmiyorsan senin üzerinden para kazanma hırsına güvenebilirsin.

halihazırda birkaç bankadan hesabı açılarak satın alınabilecek madendir. merak eden gugıl'a gümüş hesabı açılan bankalar yazıp öğrenebilir.
  • mehmet'in 3-4 yaslarindaki oglu mehmetcan'in oyuncaklarla oynayan, hic ses cikarmayan ve hatta konusmayan embesil bir cocuk gorunumu vermesiyle sinirleri zorlayan dizi. neyse ki, son bolumde nihan (annesi) ona mehmet'in nerede oldugunu sormus ve oglundan "gitti" yanitini almistir. ayni sahneden baska bir ayrinti daha vererek, bu mehmetcan meselesine senaristlerin ciddi anlamda kafa yormalari gerektigini vurgulayalim: nihan (artik bir onceki gece ne olduysa onu bilemiyoruz daha) sabah uyandiginda, yaninda bulmayi umdugu eski kocasi mehmet'i yatakta goremeyince meraklanir, yataktan kalkar, salona gider ve... evet! hic uyumadan gece gunduz oyuncaklariyla oynayan robot mehmetcan, her zaman gormeye alistigimiz sekilde legolariyla oynuyor... be oglum, sen ne zaman uyandin da ne zaman ve nasil (kendi basina) giyindin? salonun ortasindaki sehpanin uzerinden baska oyuncaklarinla oynayacak yer yok mu? hic arkadasin, anaokulu vs gibi yasina basina uygun ortamlarin yok mu? neden hayatini bir dekor olarak surduruyorsun?.. bunun gibi bircok soru geliyor insanin aklina... yazik cocuga yahu... senaristlerin bu konuda bir seyler yapmalari lazim. cocugun ileride psikopat olmasini engellemeleri lazim... biraz sosyallestirilmesi, konusturulmasi, bir seyler yapilmasi lazim iste yahu... bilemedim pek.
  • basligi solda görünce yazayim dedim. az cok takip ederim gümüşü. cok severim. altindan daha fazla severim. yillardir altinin gerisinde kalmis bir emtia.

artik zaman degisti. gumus/altin rasyosu 110 seviyelerinden 75 lere kadar düstü. gumus altina oranla daha fazla degerlendi. ve degerlenmeye devam edecek. cunku gumus rezervleri altin rezevlerinden daha az. ve gumus endustride kullanilan bir emtia. yani, insanlarin boynuna taktiklari kolye sadece kucuk bir pazar gümüş icin.

gümüse yatirim yapmak istiyorsaniz iyice arastirin. turkiyede gumus turkiye finans ve kuveyt turk uzerinden rahatlikla alinip, satilabiliniyor(du). kamu bankalarinda da var .fakat ben kamu bankalariyla prensip olarak calismiyorum. özel banka ya da araci kurum disina cikmiyorum.

#111131728 entrym uzerine bir cok yazar arkadas mesaj gonderdi. sorular sordu. benim agustos ayi beklentim 5.86 ydi. ama suanda 6.50i gördü. ic ve dis piyasada herkes gumuse suanda yukleniyor. satan, yerine alamiyor. ben az satip, yerine alabiliyorsam daha fazla almaya calisiyorum.

gumus disinda sterlin, euro, isvicre frangina yatirim yapiyorum. bu ulkede herkesin gozu dolardayken. ve elimde gumus altin varken, dolar almamayi tercih ediyorum.

suan turkiye finans gumus konusunda tedarik sorunu yasamaya basladi. ellerindeki gumus kritik seviyelere dustu. bunlar benim gozlem, hesap,arastirmalarim sonucu kendi fikrim. ic piyasada gumusun karaborsa olmasi cok olası.

biz bunlari yasiyorken borsaya girmeyen kucuk yatirimci da parayi nereye yatiriyim? diye dusunuyor. tabi onlar da salak degil. gumusun yukselisini goruyor. altinin onsu 2050 dolarken, 28 -30dolar arasindan gumusu almayi daha uygun goruyor. getiri kisa vadede daha iyi. yani herkes aliyor. kimse satmiyor.

suan gumus 5.80 olsa ne olur mesela? elimde gumus var doviz var. dovizi satar gumus alirim. ama boyle bir pozisyon bile yok. emirler uzerinden bazen birseyler yakaliyorsun. hepsi bu.

ben artik gümüsün 8 tl seviyesine hiz kesmeden gidecegini dusunuyorum. bazilari asi bulununca duser diyor. "bu seviyeden alinmaz " diyor. hatta turkiyede kendini otorite sana islam memiş gumus 5 lira olunca geri cekilcek diyordu. evet gorduk cekildi. gümüs her seviyeden alinir. altin her seviyeden alinir.

karari siz verin! siz kazandiniz, sizin paraniz, ne istiyorsaniz onu alin. belirleyici konu ne kadar alacaginiz, ne kadar bekleyeceginiz/vadeniz. bugun alayim , 3 gun sonra satayim derseniz. o zaten benim gozumde yatirim degil. cok da pisman olursunuz.

neyse, altin beklentim de yil sonuna kadar 500tl onu da belirteyim. dolara da iki cift laf edeyim. dolar kisa sure icinde 7.5 seviyesine ulasacak demistim . yine ayni gorusteyim. yil sonu 8tl diyordum. belki 8.30 olarak degistirebilirim. ama ulke olarak

(bkz: bu kış zor geçecek)
hesabın var mı? giriş yap