şükela:  tümü | bugün
  • şu an gümüşün sudan ucuz olduğunu söyleyenler var. sudan ucuz yorumu değişik bir tabir. demek ki 'birilerine göre' gümüşün değeri olması gerekenden 30 kat, 50 kat daha düşük. bilmiyorum.

yatırım tavsiyesi veremem, zaten ben ekonomist de değilim; ama hafızam beni yanıltmıyorsa 2029 yılında gümüş rezervlerinin tükeneceğini okumuştum. hali hazırda gümüşün sağlık, teknoloji, sanayi gibi birçok alanda kullanılıyor olması onu aranan bir metal haline getirdiğinde arz talep dengesi üzerinden şu anki değerini kat kat katlayıp misli misli artırmalıdır.

deneme amaçlı 10 kilo gümüş alacağım, hesaba da hiç dokunmayacağım. şu an için pek bir para değil belki, ama 2030 yılında o 10 kilo gümüş -kim bilir- bir tripleks ev alabilir değere ulaşacak. hadi bakalım, nasipse.

*bu entry 2030 yılında düzenlenmek üzere tarihe not düşülmüştür.
  • kıvanç tatlıtuğ'un oynadığı karakterin ameliyat masasından saçları jöleli kalkmasıyla beni benden alan dizi.
  • ustteki entryi okuyunca askerlik gunlerim aklima geldi. sicmasini bilmeyen adamlar ogut veriyor, ulkenin cidden yuzde 80 zir cahil. asil gercek para altin ve gumustur eline para diye verdikleri seyin a4 kagidindan farki yok suan. tarihin tekerrur etmesi yakin gorunuyor, parayi ya da bitcoini tekrar altina ve gumuse endekslerlerse sasirmamak gerekir.
  • pek az şeyde vardır, bu değerli metalin kararmışındaki asil duruş..

içinde saklı o donuk pırıltıya ve üzerinden yansıyan soluk ışık parçacıklarının davetkar haline bayılıyorum.. güzelliği setretmek gibi, gizli olan letafetin karşı konulmaz çekiciliğini anlatıyor sanki..

aslı ayna gibi parlak ama kararmış metal gibi gösteriyor kendini..
    aslını bilenlere kendi halini anlatır gibi..

belki de bu yüzden karardığında daha olgun ve çekici, parlatıldığında ise yeni yetme ergenler gibi çiğ gelir bana..
  • mehmet'in 3-4 yaslarindaki oglu mehmetcan'in oyuncaklarla oynayan, hic ses cikarmayan ve hatta konusmayan embesil bir cocuk gorunumu vermesiyle sinirleri zorlayan dizi. neyse ki, son bolumde nihan (annesi) ona mehmet'in nerede oldugunu sormus ve oglundan "gitti" yanitini almistir. ayni sahneden baska bir ayrinti daha vererek, bu mehmetcan meselesine senaristlerin ciddi anlamda kafa yormalari gerektigini vurgulayalim: nihan (artik bir onceki gece ne olduysa onu bilemiyoruz daha) sabah uyandiginda, yaninda bulmayi umdugu eski kocasi mehmet'i yatakta goremeyince meraklanir, yataktan kalkar, salona gider ve... evet! hic uyumadan gece gunduz oyuncaklariyla oynayan robot mehmetcan, her zaman gormeye alistigimiz sekilde legolariyla oynuyor... be oglum, sen ne zaman uyandin da ne zaman ve nasil (kendi basina) giyindin? salonun ortasindaki sehpanin uzerinden baska oyuncaklarinla oynayacak yer yok mu? hic arkadasin, anaokulu vs gibi yasina basina uygun ortamlarin yok mu? neden hayatini bir dekor olarak surduruyorsun?.. bunun gibi bircok soru geliyor insanin aklina... yazik cocuga yahu... senaristlerin bu konuda bir seyler yapmalari lazim. cocugun ileride psikopat olmasini engellemeleri lazim... biraz sosyallestirilmesi, konusturulmasi, bir seyler yapilmasi lazim iste yahu... bilemedim pek.
  • geçen yıl mezun oldum ve yıl sonu çalışmaya başladım. son bir kaç aydır birikim yapmaya başladım araba almak için. araba fiyatları uçtu gitti zaten orası ayrı bir üzüntü. tlde kalmayayım param pul oluyor dedim altın gümüş falan aldım.
    yani hayatımda ilk kez gümüş aldım ve gümüş düştü. altın aldım düştü. artık bu hayattan ne bir umudum ne bir şey kaldı. 90lar nesli olarak sanırım karın tokluğuna köle gibi çalışacağız. karın tokluğu derken de sağlıklı kaliteli beslenmeye kalksan onu bile yapamıyoruz. pardon ama biz ne için çalışıyoruz? doymak bilmeyen orospu çocuklarını doyurmak için mi?
  • ekşicilerin her zamanki gibi kaçırmadığı bir diğer sıcak fırsat.
  • "arkadaşlar merhaba, gümüşte al sat yapıp parayı bulmayı düşünüyorum ama 1 kg gümüş kaç gram yapar bilmiyorum. yeşillendirirseniz sevinirim."

olm siz geri zekalı mısınız?

soru sormalık forum sitesi bile kalmadı amk. aç google a bak ne merak ediyorsan. ne bilgi sahibi ne fikir sahibiyken ekşi sözlükte entry yazmanın manası ne?

mutlu musun kanzuk?
  • eski al satçı zihniyet ve o ekolün trendist analistlerinin anlamadığı bir dönemden geçiyoruz.

corona sürecinin ruhunu şubattan beri fark eden çok az kişi 1’ini 2 yaptı. özellikle gümüşle.

şahsen onlardan biriydim ve etrafıma yalvardım gümüş alın diye. çok ekonomist tanıdıkları olan bu insanlar bana götleriyle gülmüşlerdi. (hatta sevdiğim bir abim aynen şöyle demişti: sanayi durdu bu işten anlayan arkadaşlarla konuştum, gümüş 3 yıl boyunca artmayacak. adam bunu dedikten sonra bir ayda yüzde 50 arttı. ama hep en çok onlar bilir neyse...)

şimdi ben onlara kalbimle üzülüyorum sadece...

ama dediğim gibi corona olayının ne olduğunu anlayamayan bir insanın yaptığı ekonomi analizlerinin gazete fal sayfasından fazla bir değeri yok. ana akımı da maalesef onlar oluşturuyor.

bu arada gümüşü fiziki almak isteyenler için şu videomu bırakayım.
  • değerli madenlerin fiyatı düşerken, gümüş diğer madenlerden daha hızlı değer kaybetme eğilimindedir, boğa piyasalarında ise -örneğin altına göre- daha hızlı bir şekilde değer kazanması gerekir.

peki bu bilgi nasıl işimize yarar?

cevap veriyorum: bu ve buna benzer bilgiler hiç bi işimize yaramaz. gümüş değer kazanacaksa kazanır, fiyatı düşecekse de düşer. analizdi grafikti zarttı zurttu bi sike yaramaz. biz aldığınızda değeri düşer sattığımızda da artar.

özetle: amk ben böyle yatırım aracının. hiç bulaşmayın derim :/