• döviz bozdurduğu zaman taşımakta zorlanabilirler başka bir dertlerinin olması mümkün değil bizim ülkemizde.
  • şimdi şu para pul olaylarını geçersek, ki ben de çok sinir oluyorum en çok da akpye oy vermelerine. size iki farklı gurbetçi aile hikayesi anlatayım.

biri anne tarafımdan zamanında bizim kızı almanyaya gitsin diye aynı köylü bir adamla evlendirmişler. orada temizlik işine girmişler, daha çok ofis stad gibi büyük alanların temizliğini yapıyorlar. 4 tane çocukları var, kendisi hem okuma yazma bilmiyor hem de tek kelime almanca bilmiyor. orda türk ailelerle görüşmeye devam edip kendilerini bir gram geliştirmeden, üç kuruş parasını bile türkiyede harcamak isteyen, yılda bir ay buraya gelince çılgınlar gibi alışveriş yapan (kültablası aldığını bilirim), orda da en kalitesiz ürünlerle yaşayıp giden dört çocuklu bir türk ailesi. dört çocuk da şımarık, cahil, kilo problemi çeken çocuklar. biri mafyaya bulaştığı için hapse girdi çıktı. biri kendini doğru düzgün seven birini bulamadı (çünkü ailesinden hiç sevgi görmedi) hep yanlış ilişkiler yaşadı en sonunda bir oğlu ile şimdi yalnız yaşıyor. biri zır cahil hala annesinin yanında asosyal oldu evden çıkmıyor. bir tanesi hepsine göre daha iyiydi şimdi o da memleketinden bir kız istedi onla evlendi. yani kazandıkları çok parayla hiçbir gelişim göstermeden arada kalmış gurbetçi aile örneğimiz buydu.

diğer aile de baba tarafımdan. karı koca zamanında işçi başvurusu yapıp önce biri sonra biri gitmişler. fabrikalarda çalışmışlar. onların da dört çocuğu var. biri almanyada uçak mühendisi oldu bir almanla evlendi diğeri kendine iş kurdu. öbürü yaptığı yatırımlarla yaşlanınca geldi türkiyede fabrika kurdu. hepsinin de çocukları var. mükemmel almanca konuşurlar, okullarında başarılı çocuklar. hiçbiri ben köyümden kız istiyorum diyip ısmarlama evlilikler yapmadı, kimi nerde seviyorsa öyle evlendiler. hiç saçma harcama yaparken görmedim onları, veya saçma giyinir konuşurken de görmedim. oylarını da chpye verirler sağolsunlar. okumuş kendini geliştirmiş almanyaya adapte olabilmiş bir aile bu da. hiç arafta kalma sorunu yaşamamış. hatta geçen gün trt belgeselde çıktı da röportaj verdi akrabamız.

yani gurbetçi kardeşlerim gurbetçiler şöyle böyle diye dert yanacağınıza adapte olun kendinizi geliştirin şu cahilliğinizden kurtulun. ayrıca paranız on katına çıkmış sizin ben her türlü derdinizi seviyim e mi
  • dil = kültür.

bir dili çok iyi öğrendiğiniz halde şakalarını anlamıyor, kendinizi gerizekalı gibi hissediyorsanız dil öğrenmeyi bırakın. kültür öğrenmeye başlayın. insanlarla kaynaşın. çünkü şu an, gittiğiniz yerin yerlisi gibi yaşamak yerine, oranın dilini bilen bir turist gibi yaşıyorsunuz demektir.

halbuki bunu aşıp, kültürü benimsediğinizde artık gerçekten çok kültürlü ve bir çok insanın sizde bir şey bulduğu birisi olmuş olacaksınız.

bunun için de ilk olarak, "tek bir yere ait olabileceğinize" dair fikri kafanızdan silmeniz, bir yere ait olmak zorunda olmadığınız, dünyanın bütün şakalarını anlayabileceğiniz gerçeğini kabul etmeniz ve kendinizi rahat bırakmanız gerekmekte. gerisi gelir.
  • dil konusu benim icin hic zor olmadi. universiteyi de burada okudugum icin zaten yerel halktan sectim arkadaslarimi. esim de burali. o yuzden kendisini disa kapatmamis, kafa olarakta yurtdisina cikabilmis insan dili ogrenir, kendisini her anlamda ifade edebilir.

benim en sinirimi bozan nokta her yil turkiyeye geldigimde edirnede durup kendime bir kontorlu hat almak zorunda olmam. gurtbetci hatti falan cikarsalar guzel olur.
  • 1- mesafe ( bu aslinda büyük problem değildi covid sıkıntı çıkardı)
    2 - dil zayif oldugu için çocuğun derslerine yeteri kadar yardimci olamamak.
    3 - gerçek gurbetçi denen hayvan sürüsünün yediği haltlar yüzünden ön yargı ile karşılanmak.
  • tam zamanli calisma vizesi almanin zorlugu. bu olmadan kimse duzgun bir ise almiyor tabi ki. bir de harbiden ete alismamis bunyede et yiyince olusan gaz.
  • avrupa'da akdeniz ülkeleri dışında bir ülkede yaşıyorsa havanın her daim kasvetli, bulutlu ve soğuk olması. türkiye'nin en büyük avantajı ikliminin sıcak ve güneşli olması.

aklıma bunun dışında başka bir şey gelmiyor.
  • en büyük zorluklarindan biri etrafinin diger sözde gurbetcilerle dolu olusu. aralarinda cok temiz insanlar da var ama kalanina rahatca küfür edebilirsiniz.
  • kurulu düzeni bozamamaları ve asla da bozmayacak olmaları yeğenim.
hesabın var mı? giriş yap