şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'ye döndüklerinde ceplerine daha fazla para girmesi. kısacası kur farkının işlerine gelmesi. başka bir açıklaması yok çünkü, güçlü bir devlet olarak görmüş olsalar, güçsüz bir devlette ikamet etmezler. güçleneceğine inansalar, ülkeye gelir öyle destek verirler.
  tanım: aslında cevabı belli olan nedenlerdir.
 • cehalet. almanya'ya niteliksiz eleman göçü oldu yıllarca ve bu niteliksiz elemanlar çoğaldı niteliksizliklerini çocuklarına aktardılar. almancılar arasında üniversite eğitimi görmüş olan çok küçük bir yüzde.

  şu habere göre almanya'da almancı türklerin üniversite okuma oranı yüzde 1,7. bakın yüzde 2 bile değil.
 • 1500-2000 euro kazanan anadolu çomarı buraya geldiğinde 7500-10000 lira paraya sahip olup krallar gibi yaşayabiliyor da ondan. sırf akp'ye oy verdikleri için evet, chp'ye oy verenler çomar değildir.
 • intikam duygusu bence.

  bilinçli ya da değil intikam almaya çalışıyorlar hepimizden. şimdi bu arkadaşların pek çoğu tatillerinde türkiye'ye, ilçelerine, köylerine geliyorlar tatile. ve hepimizin bildiği üzere burada aitlik hissini yaşayamıyorlar. dışlandıklarını hissediyorlar ve zaman zaman dalga konusu oluyorlar. ve sanıyorum bu yüzden hepimizi cezalandırıyorlar.

  alın ulan sizin ağzınıza tükürecek bir yönetim için destek diyorlar. biz nasıl olsa burada insan gibi yaşıyoruz, hakkımız hukukumuz işliyor, özgürlüğü doyasıya yaşıyoruz, simdi siz düşünün deyip basıyorlar bence oyları.

  başka türlü bir açıklama getiremiyorum. aklım almıyor.
 • kesin dönüş yapmamaları için çok fazla sebeplerinin olmaları, böylece artık eskisi gibi ikilemde kalmıyorlar
 • türk lirası'nın değer kaybının devam etmesini istemeleri. orada sefil geçirecekleri birkaç yılla burada orta-üst sınıfa atlayabilme motivasyonu.
 • 7 yıldır kanada’da yaşıyorum.

  ailemi ziyaret ettiğim her yıl duymadığım hakaret kalmadı.

  batan gemiyi önce fareler terk edermiş, gavurlarla gavur olmuşum, asimile olmuşum, cahilmişim, vatansızmışım, türkçe’yi unutmuşum, konuşmayı bilmiyormuşum...

  bak hala yurtdışında yaşayan türklere giydiriyorlar.

  it’s been a slice, fuck you guys!
 • ekonomi çok iyi

  bak öro 1,7 tl idi, ama son zamanlarda 6 tl'ye doğru yol alıyor. artık türkiyede daha rahat para harcayacas. ne güsel. önceden helaya iki kere gidemiyorduk, şimdi beş kere gidiyos.