• şaka gibi bir manzara. fox tv her akşam bize farklı bir manzara sunuyor ama gerçekler çok farklı.

starbucks gibi lüks bir mekan kötü ekonomik koşullarda böyle dolmaz, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. aksini iddia etmeyin kalbinizi kırarım.
  • starbucks lüks değil. tall boy bir filtre kahve ile sabahtan akşama kadar oturma imkanı sunuyor gençlere. üstelik bedava internet ve her masada priz imkanı ile. bu dediğini no name cafelerde yapamazsın. sıra olmasının tek sebebi bu.

ayrıca bir kahve içiliyor diye ülkedeki enflasyon gerçeğini yok saymak cebindeki telefonu çıkar diyen dayı kafası.
  • 2 ay önce türkiye'deydim, her gün 120 lira'ya 3 kişi için getir'den banabi'den eve starbucks söylüyordum. yurtdışında bu kadar hızlı, pratik zekalı kuryeler yok çünkü. 2.5 dolara yarım litre latte alıyorsun, herhalde 80 milyon nüfuslu ülkede kahveye 2.5 dolar verebilecek bi %10 nüfus vardır.
  • nüfusun %60'ı yoksulluk sınırının altında.

bu açıklamadan "ülkede herkes fakir" düşüncesini çıkaran yazarlar var.

arkadaşlar 50 milyon insan fakir bu ülkede yani aylık 17 bin liranın altında bir gelirle yaşamaya çalışıyorlar.

ancak geri kalan 30 milyonun durumu iyi. demek ki bize lüks görünen şeyleri bu 30 milyon insan yapıyor.

peki biz bu 30 milyon insana bakıp 50 milyon insanı görmezden mi gelmeliyiz?

insanca olan şey gelir adaletsizliğini düzeltmek, kahve içen insanlara bakıp "ehonomi çok eyi" yorumu yapmak değil.
  • aranızda hala trollere cevap verenler var.

tanım: bir dayı önermesi
  • ne olsun isteniyor?
    ülkede dışarıda kahve içebilecek insan da mı kalmasın?
  • doğrusu starbucks'larda hala sıra olması şeklinde olan başlıktır.
  • en basitinden starbucks'ta türk kahvesi 18 tl civarı. diğer ismi olan kafelerde 19-20 tl bandında. bunun dışında diğer kahvelerinin lezzeti de bana göre rakiplerinden çok daha güzel.
    ama şunu da söyleyeyim, para verip alacağım bir hizmet için sıra beklemek de bana çok saçma geliyor. bu yüzden sıra varsa gidip de beklemem. çok şükür yaşadığım yerdeki starbuckslar'da belli dönemler dışında sıra olmuyor fazla.
  • bedava wifi klima rahat ortamcilarla bir kahveye 30 lira verilir mi diyenlerin birbirine gireceği başlık
  • her girişimde içerde yer bulamadığım için ak partili dayılar gibi söylenmek yeni troll hobim. en yakın zamanda çizgili polo tişört ile inandırıcılığımı arttırmam lazım.
hesabın var mı? giriş yap