şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir akp başarısıdır. hanehalkının bunu hiç farketmemesidir asıl enteresan olay. para verip bindiği belediyenin ticari aracını proje diye kakalıyor adam gırtlağına kadar borca batarak aklını yitirmiş vatandaşa, rant projelerini icraat diye iteliyor. her tarafa alışveriş merkezi yaparak ulaşılan ithalat manyaklığını da büyüme diye iteliyor. iki tane köfteci dışında tamamen yabancı sermayeye hizmet eden alışveriş merkezlerinden bir tanesinin ağaçlar yok edilerek yapılmasına karşı çıkan vatandaşı öldürüp terörist vatan haini ilan edebiliyor.

  maddi gücü yetersiz yandaşların, her sektörün en az çeyrek asırlık deneyim sahibi firmalarının bile çekildiği ihaleleri kazanması sağlanıp, oara bulamayınca devlet kefil gösterilerek borç bulması sağlanıyor, daha sonra zarar eden bu firmaların zararları da bir şekilde "hallediliyor".

  31 yıllık tahvil ihraçlarıyla doğmamış çocuklar borçlandırılırken, devletle hükümetle hiçbir şekilde alakası olmayan, bağımsız ve çoğunluğu vatandaşın mevduat karşılıklarından oluşan merkez bankası rezervini kendi başarısıymış gibi iteliyor. memleketi gırtlağa kadar borca sokup fahiş faizlerle yabancılardan borç almasına ve bütün imkanları borç veren yabancı sermaye lehine düzenleyip faiz lobisinden bahsetme komedisine bile inandırıyor vatandaşı. (bkz: faiz lobisi/@oci)

  artmaya devam eden ve edecek olan 400 milyar dolara yakın dış borç, her yıl artarak eklenen şimdilik her yıl 70 milyar dolar cari açık, ve yüzmilyarlarca lira kredi/kart borcu olan vatandaşa "bunlar atayis, camileri gapatacahlar" dediği anda bütün akan sular duruyor, nehirler tersine akmaya başlıyor, bütün tersanelere giriliyor, bütün kaleler zaptediliyor. sen istediğin kadar, devletin kendi kurumlarından edinilebilecek bu bilgileri vatandaşa anlatmaya çalış, "camileri gapatacahlar" diyor, dinsiz ilan ediyor rakiplerini. kitapta yazan müslümanı dinsiz ilan edenin dinden çıkmış olduğunu, bunların müslüman bile olmadığını anlatamıyorsun, kul hakkı yiyen kelle kesen hırsızdan müslüman olmayacağını bile anlamıyor adam. ilk emir olarak ve 60 surede 171 ayette "oku" denmiş, kredi kartı ekstresini bile okumayan vatandaş bütün bu günahlara ve kendilerini sömürmesine destek veren 20 milyon insan var..
 • bilgi düzeyi miting konuşmalarının bir gram ötesine gidemeyen kitle tarafından milyonlarca tl krediler arsalardan bahsedilmesiyle hanehalkının gırtlağına kadar borca girmesi arasında bağ kurmaya çalışılmış, gerçeklerle de hiçbir şekilde bağdaşmayan sonuçlarla savunulmaya çalışılmış gerçek..

  lan nerde o imkanlar teşvikler senin haberin var mı? sektörüne ve firmasına bakılmaksızın 12 sene boyunca akyandaşlar ve cemaatci kankalarına verilmiş teşviklerden mi bahsediyorsun yoksa esnafa çiftçiye verilen, çiftçinin yandaş sermaye gruplarından iş makinası alması için verilen kredilerden mi? yoksa ezelden beridir verilen esnafın evine mobilya almak için kullandığı krediden mi bahsediyorsun?

  alternatif maliyet diye birşey var duydun mu hiç? adam 7 üniversite bitirip 7 dil biliyor ve gidip bir şirkette yöneticilik yapıyorsa ve memnunsa bu seni ilgilendirmez. zaten o şirket de o adama ihtiyacı var ve işi yapan adam o zaten. rahatını bozmaya değecek birşey çıkarsa da yerinde durmaz sen kafanı yorma. serbest piyasa bu zaten, senin istediğin ve senin arkasında durduğun sistem bu, cebinde parası olan adam eğitimsizse zaten artık kendi başına bir sik beceremeyeceği için okumuş adamları bulur çalıştırır. dil bilmeden mi yapılacak o ithalat ihracat işleri? kafası inşaatla bozulan beyin ötesini göremiyor sanırım..

  sunulmuş imkanlar ayrılmış milyarlar var da millet kullanmamış atıl kalmış gibi konuşuyorsun da, masaya koyacak yarrak varsa çıkarıp koyarsın, yoksa atıp tutmakla konuşulmuyor ekonomi, kahvehanede karı kız öğüdü vermiyorsun, karşına adam rakamlar koymuş açıklamalarını da rakamlarla yapabiliyorsan yaparsın. aylarca babayiğit arayıp milyarlarca lirayı başka ülkelerdeki teröristlere, yandaşlara, ottan boktan inşaat projelerine, saraylara uçaklara savururken yediğin haltı şimdi spor ayakkabıya bilmemneye vergi artışıyla toparlamaya çalışırsın anca. sen götüne başına süreceksin de adam enayi mi en az 200bin araç satamazsa milyarlarca dolar yatırımı götünde patlayacak? bir taraftan enayi arayıp bir taraftan saçmasapan yerlere milyarlar saçarak, ihracatın %80'ini gerçekleştiren adamları vatan haini ilan ederken, ülkeyi ithalat manyağı yapan her yeri şantiyeye ranta çeviren adamları kahraman ilan ederken düşünecektin cari açığı.

  ithalat patlamasını, kredi kartıyla ve tüketici kredisiyle yapılan harcamaları büyüme diye kakalayınca sonun budur. bunu daha bu ekonomi küçültücü politikalara girmeden çok önce anlatan sayısız ekonomist var bu ülkede. üretemiyorsan sike sike küçülmek zorunda kalırsın, tarih öncesi gümrük politikalarına bel bağlarsın. millet gırtlağına kadar borca batana kadar milletin parasını iç edip sonra taksit sınırlaması yaparak toparlanmıyor ekonomi..
 • 2002 yılında hane borcunun, o hanenin gelirine oranı %4,3 imiş. bugünse aynı oran %46-48 aralığında, yani neredeyse gelirin yarısı.

  kaynak: yıllara göre hane halkı borcunun gelire oranı
 • merkez bankası’nın 2017 3. çeyreğine ilişkin finansal hesaplar raporu’na göre, türkiye’de hane halkı kesiminin 541,7 milyar liralık bir borcu bulunuyor. borçlu olunan kurumlar arasında da ilk sırada bankalar geliyor. ailelerin borçlarının %90’dan fazlası, yaklaşık 491,8 milyar lira ile bankalara, kalanı ise finansman şirketleri, toki ve varlık yönetim şirketlerine dağılmış durumda. örneğin borçların %38’ini ihtiyaç kredisi oluşturuyor. ailelerin toplam 206 milyar lira ihtiyaç kredisi borcu ve 16 milyar lira da toki’ye borcu bulunuyor.

  detay: http://dogrulukpayi.com/…50-milyar-tl-ye-ulasmistir