• bu tarifle yapılmışından çok yemişligim vardı da, ilk kez ben yaptım, aynı yediklerim gibi oldu inanamadım. havuçlu kekin en hafif versiyonu bu sanırım. bir de hemen hemen herşeyi aynı bardakla ölçüp karıştırdıgım için kolaydı yapması.

malzemeler
    3 yumurta
    yarım su bardagı şeker
    yarım su bardagı süt
    yarım su bardagı su
    yarım su bardagı sıvı yag
    1 su bardagı çekilmiş ceviz
    2 su bardagı un
    3 rendelenmiş havuç
    2 tatlı kaşıgı tarçın
    1 paket vanilya
    1 paket kabartma tozu
    birkaç damla limon suyu
    180 derecede ısıtılmış fırın
    yaglanmış kek kalıbı

yumurtalarla şekeri beyazlaşana kadar çırp, birinci püf noktası burası, çok iyi çırpılırsa kek iyi kabarıyor.
    sonra çırpmaya devam ederek sırasıyla su-süt, yağ, un, tarçın, vanilya, ceviz ve havuçu ekle. en son elinde malzeme olarak kabartma tozu ve limon suyu kalsın. şimdi, mikseri durdur ve kabartma tozunu ve onun üstüne de limon suyunu ilave et. bu ikinci püf noktası. ne için oldugunu unuttum ama önemliydi, sorma neydi diye, yap işte bişey kaybetmezsin. sadece bir dakika filan daha çırp kabartma tozu hadisesinden sonra. bu cıvık oldu kulak memesi kıvamında degil ki daha biraz daha un ilave edeyim diye de düşünme, cıvık hamur bu tarifte iyi kabul ediliyor. sonra hamuru yaglanmış kek kalıbına koyup 180 dereceye ısıtılmış fırına sür ve 150 dereceye düşür sıcaklıgı. ve evet kapagını hiç açma, 45 dakikada filan pişer. çıkarınca üstüne hindistan cevizi dökebilirsin. sonra da yersin işte frac.a selam ederek uzaklardan eheh

edit:sütsüz daha gevrek olabilir. yarım bardak su yarım bardak süt yerine direk bir bardak su kullanmanız tavsiye...
  • malzemeler:
    3 yumurta
    1 su bardagi $eker
    1.5 su bardagi un
    rendelenmi$ 1 su bardaklik havuc
    1 cay bardagi sivi yag
    1 yemek ka$igi kakao
    1 yemek ka$igi kabartma tozu
    1 paket vanilya
    1 cay ka$igi tarcin (tercihe gore)
    rendelenmi$ limon kabugu

hazirlani$i:
    firin 180 derceye getirilir.
    yumurtalar cirpildiktan sonra butun malzemeler bi kaba bo$altilir.
    hazirlanmi$ malzeme kek kabina bo$altilir
    180 dereceye gelmi$ firina konur,45 dakika beklenir.
  • birazdan mutfağa inip yapacağım ve yemek sonrası güzelce demlenmiş berrak bir fincan çayla babama ikram edeceğim kek. esasen çok naif bir kektir bu, yapımı basit ve çoğunlukla kişiden kişiye de değişmeyen klasiklerden olarak adlandırılabilir, ancak bence bizim evdeki işlevi çok büyük bu kekin; her şeyden önce sayesinde anne yad ediliyor.
  • havucun en güzel hali.
  • a101'den aldığım kırmızı seramik fırın kalıbının hacmi epey küçük. o yüzden asıl ölçüyü kafama göre azaltarak yaptım geçen cumartesi bundan. fena da olmadı sanki.

2 yumurta
    1 su bardağı şeker
    2 su bardağı un
    1/2 su bardağı sıvı yağ ya da erimiş ve soğumuş tereyağ/margarin
    1/2 su bardağı süt
    2 orta boy havuç
    rondo da mikronlarına ayrılmış ceviz içi (dolu dolu bir avuçtan az olmasın)
    bir tutam tuz (her tatlıya muhakkak)
    kabartma tozu ve vanilya
    tarçın (en az bir silme çay kaşığı miktarınca)

istediğiniz sırada karıştırın bunları, hatta hepsini aynı anda boşaltın bir kaba öyle karıştırın; ama eşit şekilde karışsın. ne diyorlar ona? hah homojenize olsun yeter. bir tek havuçları en son koyun. sonra da yağladığınız kaba koyup fırına verin.

işin sırrı ağır ağır pişmesinde. o yüzden ilk etapta 200 derecede olsun fırın. on dakika kadar sonra 180 ya da 175 dereceye indirin. yaklaşık bir saat boyunca yavaş yavaş pişsin. kontrol edin arada, yanmasın aman.

sonra fırından çıkarıp soğumasını bekleyin. kekin kaba değen kısımlarını bir bıçak yardımıyla hafifçe aralayıp kabı ters çevirin ve keki tabağa alın.

tata, alın size muhteşem ötesi bir beş çayı keki.

bunu vişne reçeliyle yiyeceksin var ya... ondan sonra da vay ben neden kilo aldım?

öhöm, konumuz karıştı.

neyse güzeldir vesselam.

(katı yağ ile ilgili çok önemli bilgi için (bkz: #50638341) numaralı entry'nin sonlarına bakınız)
  • coca cola, tarifini sırdan beter saklarken, ben yoğun baskı ile havuçlu kek tarifimi yayınlamaya mecbur bırakılıyorum. "evet ama, bizi onlardan ayıracak bir farklılığımız bulunmalı ve havuçlu kek tarifini saklamamalıyız." bu mu yani? o olsun, peki.

2 büyük boy havuç rendelenir, üzerine 2 su bardağı şeker ve 4 yumurta ilave edilir. 3 su bardağı un ile 1,5 paket kabartma tozu, 1 tatlı kaşığı tarçın ve 1 fiske tuz her bir zerre birbiriyle hemdem olana kadar harmanlanıp, önceki karışıma eklenir. üzerine 1 su bardağı sıvıyağ, birkaç avuç ceviz-fındık parçası ilave edilir.

bu kısma kadar gelişeni malzeme seremonisi olarak kabul edersem asıl püf olan, bu noktada sağ el marifetinin devreye girmesidir. (yaradılışa göre sol el de kabul edilebilir.) kek hamurları öyle sandığınız gibi çırpıcının işi değildir. şekerin malzemeyi karamelize edebilmesi için metal bir soğukluğa değil, elinizle ileteceğiniz vücut sıcaklığına ihtiyacı vardır. ayrıca takıntılıyım, elle çırpma işlemi hep aynı yönde olmalı. bir-birbuçuk dakika içinde tarihin en kıvamlı kek hamurunu elde edeceksiniz ve keki fırına verdikten sonra koşup, şahsıma bir teşekkür mesajı göndereceksiniz..
  • damla çikolata ilavesiyle lezzeti bir kat artan zaaf. yarım su bardağı şekerden fazlası konulmamalı ki, içindeki envai lezzetin ayrı ayrı tadına varılabilsin.
  • günlerdir hasya yatağımda hayallerimi süsleyendir. akşama üşenmeyeceğim erkek halimle oturup yapacağım. kocaman cevizler atıcam içine.

benim olacak o kek, binicem üstüne vurucam kırbacı vurucam kırbacı...
  • bugün denediğimdir...şekeri az olmuş ama üstüne erimiş bitter çikolata dökünceeee muhteşemmmm.
  • en sevdiğim lezzetlerden biri. insanı gülümseten ve mutlu eden lezzetlerden.

bence en basit şekilde hazırlanan ve en lezzetli halinin tarifi :

malzemeler :

2 yumurta (oda sıcaklığında olsa daha iyi tabi ki)
    1 çay bardağı şeker (esmer şeker olursa daha iyi tabi ki)
    1 su bardağı un (unu elemiş olursak daha iyi tabi ki, ve o bardak öyle dolu olmamalı)
    1 paket vanilya
    1 paket kabartma tozu
    1 tatlı kaşığı tarçın
    2 orta boy havuç

hazırlanışı :

2 yumurta ile 1 çay bardağı şekeri iyice çırpıyoruz, karışım iyice beyazlaşıncaya kadar. sonrasında 1 su bardağı unu, vanilyayı, kabartma tozunu ve tarçını ekliyoruz. bu sefer elimize bir kaşık alarak, önce kaşık yardımıyla malzemeleri karıştırıyoruz, sonrasında çok kısa bir sürede makina ile çırpıyoruz. en son rendelediğimiz havuçları ilave ediyoruz ve kaşıkla şöyle bir karıştırıyoruz. iyice yağladığımız orta boy bir borcama bu hamuru boşaltıyoruz.

borcamı soğuk fırına evet soğuk fırına (hiçbir şekilde fırını önceden ısıtmıyoruz) yerleştiriyoruz. en fazla 160 dereceye ayarlıyoruz fırını ve pişmesini bekliyoruz bir 20 dakika...

isterseniz içine küp küp doğranmış elma ya da ceviz ekleyebilirsiniz.

deneyen denemeyen herkese afiyet bal şeker olsun...

spordan geldim, simdi de havuçlu kekim... duble mutluluk hormonları salgılıyor bünyem bu akşam :)
hesabın var mı? giriş yap