• adamın biri "herkesin bir fiyatı vardır, ben herkesi satın alırım hatta ingiltere kraliçesi de buna dahil" diye sağda solda atıp tutuyormuş, kraliçe bunu duyunca adamı yakalatıp huzuruna çıkartmış basmış fırçayı, adam " bir dakika kraliçem sinirlenmeyin 1 milyar sterlin vereyim, 2 milyar vereyim" dedikçe kraliçe köpürmüş "götürün atın bunu zindana" diye bağırmaya başlamış, adamımız nöbetçilerin kolları arasında dışarı çıkarken dönüp "peki" demiş "şu buckhingam sarayının aynısını altından yaptırsam?", kraliçe durmuş "sende o kadar para var mı?" diye sormuş, adam nöbetçilere "fiyatı bulduk, şimdi iş parayı bulmaya kaldı" demiş.
    yaaaa...
  • binyılın aracı olan para nın önlenilemez yükselişinin doğurduğu yitik sonuç. ne yazık ki herkes ve herşey için geçerli.

--- spoiler ---
    -10 milyar sterline ne dersiniz kraliçem?
    +hmm..10 milyar haa..evet belki olabilir.
    - peki, 5 sterline nedersiniz?
    + neee...??!! 5 sterlin mi? sen beni ne zannediyorsun?
    - ne olduğunuza karar verdik sevgili kraliçem. şimdi fiyatta anlaşıyoruz.
    --- spoiler ---
  • utanmadan fiyatini acik acik belli eden insanlarda ortaya cikmistir maalesef (bkz: 50 cent)
  • şöyle bir öykü anlatılır:
    ressamın biri "her kadının bir fiyatı vardır; satın alınamayacak kadın yoktur" der dururmuş. sonunda bu söz ingiltere kraliçesinin kulağına kadar gitmiş ve adamı huzuruna çağırarak sormuş: "ne yani? benim de mi bir fiyatım var?"
    "elbette kraliçem" demiş adam, "onbin sterline ne dersiniz?"
    "sen benimle ne cüretle dalga geçersin!" diye kükremiş kraliçe...
    "tamam efendim, kızmayın" demiş adam, "yüzbin sterlin olsun!"
    kraliçe tam "vurun kellesini!" demek üzereyken adam:
    "10 milyar sterline ne dersiniz, kraliçem?" diye sormuş.
    kraliçe soruyla yanıtlamış: "nereden bulacaksın o kadar parayı?"
    "haa..." demiş adam, "orospuyu bulduk, iş parayı bulmaya kaldı!"
  • fiyat emtianın değerini ölçer. ücret emeğin maaş ise kadronun değerini ölçer. bunlar sık sık karıştırılır fakat çok farklı şeylerdir.

fiyatı olan bir şeyi iade edebilirsiniz. emek iade edilemez misal emek harcanmışsa onun ücreti hak edilmiştir. ücret kişiye ödenir. haliyle kişiden kişiye göre alınacak verilecek ücret değişir. maaş ise kişiye değil kadroya verilir. kadro belli nitelikleri karşılayan kişilerin iş olsun olmasın hazır halde tutulmasını sağlamak için vardır. maaş peşin ödenir. amacı maişet derdini ortadan kaldırmaktır. mesala ayyaş iaşe derdi maişet derdi maaş derdi olmayanları ifade eder. ücret ise emek verildikten sonra ödenir. ecir icar falan hep emekle ilişkilidir. dikkat edin irat mirat falan girmedik daha…

neyse yani kısaca herkesin bir fiyatı yoktur.çünkü malın fiyatı olur. ha derseniz ki kendine fiyat biçen de maldır o zaman başka. bak bunu georg simmel paranın felsefesi kitabında orospuluk düzleminde çok güzel açıklamıştır ama işte ben onun kadar güzel anlatamam.
  • doğru.

ben promosyonum mesela.
hesabın var mı? giriş yap