• eğer gerçekleşirse sektörde luis figo'nun barcelona'dan real madrid'e transferi etkisi yaratacak olay. taş taş üstünde kalmaz. dengeler değişir.

bilmeyenler için türkiye'deki bira sektörü üzerine bir iki bilgi vereyim. bira sektörü türkiye'de iki firmanın tekelinde bulunuyor: türk tuborg ve anadolu efes biracılık. türk tuborg'un iyi bir reklam stratejisiyle başlattığı yüzde yüz malt hareketi onların pazarda daha büyük paylar almasını sağladı, yine de türk tuborg'un yaptığı en büyük atak türkiye'de dağıtımını üstlendiği import biralardı. carlsberg, guinness, hoegaarden, leffe, corona, weihenstephaner. pazardaki gücüne güvenen anadolu efes grubu zaten yüzde yüz malt olayına tepki vermekte geç kalmışken, (yaptıkları hamle de efes malt diye bir bira üretmek, ki bu adamlar haklı biz biraya şeker katıyoruz, aha bu da şekersiz yeni biramız demek) bir de türk tuborg'un dağıtımını yaptığı import biralarına da yenik düştüler. yaptıkları hamleler hiç tutmadı. guinness karşısına kozel dark koydular, yemedi. weihenstephaner karşısına erdinger koydular yine olmadı. leffe'lerin karşısına amsterdam'ı getirdiler, aynı tadı vermedi. kendileri bir şeyler yapmak istedi, efes red ale-white ale-amber ale. (bkz: efes brewmaster series) yine olmadı. düşünceme ve tecrübeme göre bu dönemde anadolu efes grubu'nu ayakta tutan güçlü mazisi ve bomonti oldu. bu grubun en çok satan birası şüphesiz ki bomonti'dir. beck's, miller, grolsch, peroni, amsterdam navigator, samuel adams, kozel, erdinger (hatırladıklarım bunlar) gibi kalburüstü import biraları olmasına rağmen, bir türlü o maya tutmadı.

şimdi gelelim esas mevzuya. bir aydır falan konuşulan bir mevzu var. hoegaarden ve guinness'in türk tuborg ile olan sözleşmelerinin bittiği ve bu iki bira firmasının anadolu efes ile anlaştığı söyleniyor. hoegaarden'in bir aya yakın zamandır ülkeye giriş yapmaması, yakın zamanda tuborg'un hoegaarden benzeri 1664 kronenbourg blanc hamlesi bu iddiaları kanıtlar nitelikte. eğer gerçekleşirse yılın transferi olacağını düşünüyorum. çünkü tuborg hoegaarden'ın boşluğunu kronenbourg ile dolduramayacağı gibi, guinness'in alternatifini de kısa vadede yaratamaz hatta belki de hiç. (belki bir ara ülkeye giriş yapan bir diğer stout irlanda birası murphy's bu noktada bir alternatif olabilir, çünkü ülkede bir irish pub kafası var ve ülkedeki tek irlanda birası guinness, o yüzden bar açacak adam gidiyor tuborg ile anlaşıyor, sırf guinness için)

belki bu anlattıklarım çoğunuz için bir anlam ifade etmeyebilir ama bu sektörden yoluna devam edecek kişiler için heyecan verici bir durum ya da sadece benim için. şimdilik aktaracaklarım bu kadar.
  • weihenstephaner benim için ab-ı hayattır, guinness futbol izleme sebebimdir; ancak her iki firmanın yöneticilerinin ağız tatlarından mahrum olduklarını düşünüyorum.

kardeşlerim, abilerim, aplalarım: dünyada ve özellikle orta avrupa'da pilsner urquelldiye bi gerçek var. yıllardır orada bak.

türküye'de avrupa görme bekaretinin ilk bozulduğu yer 399 yuroluk orta avrupa turu. efes veya tuborg her ay sadece bi çalışanını şu tura göndertip gelirken valizini doldurtmuş olsa şimdiye ülkemize gelmişti.

biraların şahı bi markadan bahsediyorum güntekin. 15 dakikada 2 litre içmişim, tık etmedi. tabi restoranda karşı masadaki canlı hayatta gördüğüm en güzel 5 avrattan birinin oturması da etkilidir. önündeki yalaktan su içen at gibi sürekli içtim.

pilsner urquell gidip o melekle tanışmama vesile oldu. cesaret verdi. şimdi o melek çocuğumu taşıyo. şaka şaka, feysbuka ekledim sevgilisiyle resimlerini beğeniyorum 2 senedir.
  • türkiye pazarı için yüksek fiyatlı olduklarından beşiktaş'a transfer edilen mitroviç etkisi yaratacaktır. dolapta bekleyecek ama oyuna giremeyecektir.

tanım : kahrolsun ötv
  • tuborg un elindeki en onemli uc cesidin, hoegarden, weihen ve guiness oldugu dusunulurse, gerceklesmesi halinde bir yasima daha girecegim transfer olur bu..
    hatta su anda heyecanlandim bile..
    sonrasinda tuborg un kendini toparlamak icin verecegi promosyon butcelerini dusunemiyorum bile..
    piiuvvvv.. bekleyip gorecegiz..
  • stella artois getiren hükmen galip sayılır.
  • krombacher'i transfer edenin hükmen galip sayılacağı eşleşme olacaktır.gerisi fasa fiso.
  • hiçbir yerde bulunamayan hoegaarden'ın bulunabilmesine vesile olacak gelişmedir. elimi attığım her şeyi kuruttuğum gibi buna da sebep oldum sanmıştım.
  • turkiyede uretilecekse gecmis olsun. yarrak seviyesine yaklasir zaman icinde. eskiden bir grolsh zevkimiz vardi. sonra efese gecti fiyati dustu ve bokum gibi bir bira oldu. daha boyle cok ornek var ve maalesef istisnasi yok.
  • yine de neredeyse on yıldır ağzıma sürmediğim, pirinç kırığından yapılma, glikoz şurubu katkılı bira görünümlü sıvı efes pilsen'e bakış açımı değiştirmez.
hesabın var mı? giriş yap