• album yapilirken, bob rock denen adam bu sarkinin ilk sarki olmasini ozellikle istemis. james ve lars'da siddetle karsi cikarak yarim saatte besteledikleri enter sandman'i ilk siraya koymak istemisler, ve dediklerini yapmislar. buradan bob rock'a cok guvenmemek gerektigini anliyoruz.
  • şimdi bu şarkıya dandik, vasat vesair tanımlamalarda bulunulmakla beraber babaların* da bu şarkıdan çok hazzetmedikleri belirtilince tekrar bir dinlemek geldi içimden. sonra bir daha, derken birkaç kez daha.
    ...
    içinde bulunduğu albümdeki şarkıları kendimce gruplandırınca don't tread on me, through the never, the struggle within şarkılarıyla aynı gruba koyuyorum bu şarkıyı. albümün en kısaları bunlar. holier than thounun da bunların herhangi birisinden daha kötü veya vasat olmadığına kanaat getirdim. sonra sözleri itibariyle de james'in farklı bir güfte çalışması. kişisel bir yaşantı ya da mesele anlatımına sıkça rastlarız james'te gerçi; fakat bu şarkıda muhatap da çok "kişisel". yani doğrudan birine kızılmış ve "kimsin lan yarraam, önce bi kendine bak" demiş ve bu anlatım sadece sözlerde değil, şarkının temposunda da kendini gösteriyor: öfkeyle karışık "la bi siktir git aynaya bak" havasında gidişatı var. ayrıca james şarkıyı söylerken rapçileri hiç aratmıyor. yani o lafları bir başkası söylese zaten rap olur ama james lafları hakkını vere vere ve şarkı tadında söylemiş. yani bu şarkı vasat masat değil.
  • bole, en dogruyu ben bilirim, cunku benim standartlarim (gavurun moral standards dedigi) okkkadar yuksek ki yani ben yilda bir kez tuvalete giderim ve o da makaron seklindedir adeta, bu yuzden de sizler fenayken ben cok sahaneyim tribindeki insan.

pious. smugly moralistic.
  • örnekle anlatmak gerekirse,
    "he has a holier than thou attitude, i put him." lafzı "kodumun herifi bulunmaz hint kumaşı sanki." anlamına gelmektedir.
  • neden sevilmediğini anlayamadığım şarkı. halbuki şarkının solo kısmının şekli başka hiç bir metallica şarkısında bulunmamaktadır. solo önce ritim gitardan geliyor, ikinci aşamada elektro ve sonunda kısa da olsa bas solosu bulunuyor. şahsen büyük zevkle dinlediğim şarkıdır.
  • bence metallica'nın gözden ırak kulaklardan ırak kalmış bir şarkısı daha. aslında insanın kendisine yaptığı bir eleştiri niteliğindedir. kendini çok övme sen kimsin gibilerinden. kulağa çok hoş gelen bir melodisi vardır.
  • metallica'nın, sözlük kişileri tarafından pek sevilmeyen, güzide eserlerinden biridir. solo öncesi 2:26 da başlayan riffler armağanım olsun öyleyse.
    bu da 2009 meksika konserinden canlı performans.

who the hell are you?
  • sözlük ulemasının beğenmediğini şaşırarak okuduğum enfes metallica şarkısı.
  • araba kullanırken güzel gider,coşturur adamı. bir de sonlara doğru olan bass bölümü güzeldir.
  • hakki yenen metallica mucizelerinden.
hesabın var mı? giriş yap