şükela:  tümü | bugün
 • hollanda ulusal halk sağlığı ve çevre enstitüsü (rivm) salgının yoğun olarak görüldüğü tilburg kenti ile başkent amsterdam’daki kanalizasyon suyunda koronavirüse rastlandığını açıkladı.

  rivm virüsün bazı hastaların dışkıları yoluyla kanalizasyona karıştığını belirterek, atık sulardan uzak durulmasını istedi.

  enstitü, hollanda’da salgının yayılması üzerine mart ayı ortalarında kanalizasyon sularında inceleme yaptı.

  ülkede ilk resmi korona hastasının teşhis edildiği loon op zand ilçesinin atık su arıtma tesisin yanı sıra kaatsheuvel kasabası, tilburg ve amsterdam kentlerinin kanalizasyon şebekelerinde koronavirüs bulundu.

  loon op zand ilçesinin bağlı olduğu tilburg, hollanda’da koronavirüs salgınının en yoğun olduğu noord brabant bölgesinde yer alıyor.

  rivm’nin daha önce yaptığı atık su araştırmasında norovirüs, antibiyotiğe dirençli bakteriler, çocuk felci ve kızamık virüsü de aynı teknikle belirlenmişti.

  kaatsheuvel kasabasındaki arıtma tesisinden çıkan sularda virüsün yer almadığını ve arıtma suyu ile içme suyu arasında bağlantı bulunmadığını belirten hollandalı uzmanlar, içme sularının güvenli olduğunu açıkladı.

  su işletmeleri birliği'ne göre, kaatsheuvel deki yerel sakinler için herhangi bir risk yok.

  birlik açıklamasında, “kanalizasyon arıtma tesisinden çıkan suda koronavirüs bulunamadı. ama tabii ki, daha önce olduğu gibi buraya yüzmeye gitmemeli veya köpeğinizin tahliye edilen suda oynamasına izin vermemelisiniz” dendi.

  kaynak: https://www.google.com/…avirus-tespit-edildi,868836
 • çin'de kendini bireysel izolasyona sokmuş birisinin, apartmandaki bir komşusunun kakasından uçuşan covid19 neticesinde, kanalizasyon yolağı ile hastalandığı meydana çıkmıştı.

  yani olabilen şeyler bunlar. klozet kapağınızı her daim kapalı tutun. çamaşır suyu ile günlük temizleyin.
  alaturka için ne yapılır bilemiyorum.
 • virüsün bok ortamında bile yaşamaya devam ettiğini gösteren bir araştırma

  klozetlerin sürekli dezenfekte edilmesi gerekiyor
 • bu virüs daha nerelerden çıkacak acaba dedirten durumdur.

  ayrıca destekçisi değilim ama oytun erbaş kanalizasyona dikkat edilmesi lazım demişti. o kadar linçten sonra ben demiştim deyip yine çıkar ortaya *
 • sanki virüs değil de esaretin bedeli’ndeki andy dufresne.
 • kanalizasyonda binlerce virüs vardır zaten. corona da yerini almış. kanalizasyonda yaşayan varsa dikkat etsin tabii. bu tespit berberde saç kesiyorlar gibi bir şey olmuş.
 • b.ka battık kısacası
 • büyük şehirlerimize şiddetli yağmur yağarsa siz düşünün artık neler olabileceğini
 • umumi tuvaletler bir süreliğine kapatılmalı. ya da farklı bir çözüm bulunmalı.