• bir$eye kar$i ho$ duygular beslemek.. orn: "ali ay$e'den delicesine ho$laniyor, fakat hatunla konu$mak yerine oraya buraya sacma $iirler yazma denyologunu tercih ediyordu"
  • aşık olmaktan daha güzel ve heyecanlı olan durum.
  • insanın en zayıf noktalarından birisidir. ilk görüşte insanın dilinin tutulmasıdır. bir nevi hayranlıkla bakakalmaktır. daha dün insanın monoton bir hayatı var iken ertesi gün kalbin kıpır kıpır olur olmadık yerde heyecan içerisinde olmasına yol açar. çok güzel bir duygu olmasının yanında insanı şekilden şekle sokar.

duygularını hemen açıklamak, söylemek istersin fakat bir türlü dogru zamanın ne zaman olduğunu bilemezsin. bir yandan biraz daha çok tanımayı isterken bir yandan sabırsızlanır bir yandan da karşılığı gelen masum bir öpücük ile yüreğine su serpmek her şeyi oluruna bırakmak istersin.

(bkz: masum bir öpücük)

yalancı bir aşktır ama gerçeğini bulabilmek için bir umuttur. aşık olduğunu sanar bir an önce mutlu olmak ister kişi. yolda yürürken karşılaşmayı isteyip dört gözle yollarda aratır onu.

ilk goruste ask mıdır? elbetteki hayır. herkes büyük bir hoşlantı ile başladıkları ilişkileri aşk olduğunu sanar ama tanışma sonrası hoşlantı eğer ileriye giderse işte ozaman ask olur. hassittir lan der gibi oldunuz değil mi? ne yalan söylemek gerekir aynı şeyi söylememek elde değil.

-olm aşık oldum
    +kime?
    -kantine bir kız girdi seni beklerken ona
    +ya bi sktir git
    -kim peki tanıyor musun?
    +hayır
    -ee nasıl aşık oluyorsun peki?
    +içim kıpır kıpır
    -senin içine sçayım ben, hoşlanmışsın sen okadar..
    +bir sürü kız var ama bu öyle böyle bir hoşlantı değil işte
    -lan kantine berrak tuzunagac da girse ona da aşık olursun ozaman
    +o ayrı abi... *

biri ilişkiye başlarken senden hoslaniyorum demek karşı taraf için ilk önce itici gelse de sağlam bir ilişkiye temel atmak için önemli olan sanki budur.

en güzeli ise siz hoşlandığınızı karşı tarafa söyledikten sonraki o beklenen cümleyi almaktır. her zaman ben de senden hoslaniyorum diye cevap gelmeyebilir tabi söz konusu insanı dumur eden şeyler de yaşanabilir.

-hımm şey selena
    +efendim salih
    -senden çok hoşlanıyorum
    *
    +ben de senden hoşlanıyorum
    -ben demesem sen söylemicek miydin şimdiye kadar
    +söylerdim ama kız tarafı naz yapar bilmez misin?

ya da şöyle olabilir;

-selena sana bir şey söyliyeceğim
    +tabi seni dinliyorum
    -senden çok hoşlanıyorum
    +ama şey...
    -ney?
    +ben seni arkadaş olarak görüyorum
    -hönkk sadece hoşlandığımı söyledim
    +hımm iyi ozaman napayım kolay gelsin sana..
    -saolasın bacım... *
  • alâmeti "gözlerinin içine bakamamak" şeklinde zuhur ediyormuş. beden dilciler öyle diyor.
  • aşık olmanın bir alt level idir. bu hastalığın belirtileri ; hoşlanılan kişi etraftayken mütemadiyen saçma hareketlerde bulunmak, uzaktaysa devamlı müddette kişiyi göz hapsine almak, devamlı iletişim halinde olmak istemek, yanına erkek sinek dahi yaklaşsa kıskanmak, derse / işe gelmezse o günün renksiz, anlamsız geçmesi, karşılıklı konuşurken gözlerinin içinde kaybolmak, bu zaman zarfında konuşulanların tek bir kelimesini bile dinlememek ve iç organların katı halden sıvı hale geçmesi (içinin yağları erimek) gibidir. en etkili çözümü yeterli zaman diliminde hoşlanılan kişiyi iyice tanıyıp daha sonra onun hastamız hakkında ne düşündüğünü öğrenmektir. son adım tüm cesaret toplanıp, hoşlanılan kişiye açılmaktır. geçmiş olsun...
  • %80'i aşık olmaktır aslında bunun ama kimse ilk görüşte veya ilk başlarda birine aşık olduğunu kabul etmek istemez. saçma bulur.

önce hoşlandığını, sonra sonra bunun aşka döndüğünü düşünür.

aşka dönmek nedir yahu? öyle bir şey yok. aşk hep oradadır. sadece kabul edip etmemekle alakalıdır.
  • saçma sapan seylerin yapilmasina neden olan hadise.hoslanilan insan görüldügünde saçmalanabiliyor.selam versem mi vermesem mi diye düsünülür karsilasildiginda ve bön bön suratina bakilir hoslanilan insanin,ertesi gün naber die yanina gidilir,sonraki gün o nasilsin die sordugunda kaçilabilir.dengesizlesmek serbesttir ve çogu zaman istemdisidir zaten.
  • naif bir duygudur.
    kırılmaya, bükülmeye pek elverişlidir.

sevmeye evrilmesi için biraz yolu vardır. eğer bu yol iki tarafın emeği ile ve hakkıyla katedilirse güzel şeyler olabilir.

yol kesilirse, küçük bir iz bırakır ve unutulur bir biçimde.
  • bir çekim var, bir şeyler var ama tam emin değilim demek gibi geliyor bana hoşlanmak. çekimser, temkinli, olsa olur ama olmasa da çok sorun değil demek gibi geliyor. belirsizlik gibi, sonrasında illa "ama" gelecek cümlelerin girişi gibi. içinde bile emin olamamak gibi. bir sevmek gibi değil mesela, aşk zaten çok alakasız. hafif dozda sevgi, biraz mantık gibi hoşlanmak. öyle deli dolu değil, gözü kara değil.
  • kişiyi kıpır kıpır yapan bir duygu durumu. ısrar yoktur hoşlanmakta. görünce hoşlandığın şeyi ya da kişiyi kıpır kıpır olursun. tutku barındırmaz bu durum. sevgiden farklı olarak da, vazgeçilebilirdir, sanımca.
hesabın var mı? giriş yap