şükela:  tümü | bugün
 • hukuk kurali normanin ortaya çikis gereksinimlerinden baslayip, mevzuatlasmasinin altinda yatani inceleyen, daha sonra kuramsallasmasinin analiziyle olayi bitiren felsefe bransi.
 • iuhflilerin iki kredilik 2. yıl 1. dönem dersidir.
  aynı zamanda hegel 'in konu üzerine önemli bir eseri vardır.
  (bkz: hukuk felsefesinin prensipleri)
 • tamam, hukukun temelidir. hatta en temeli, dursunu, kremiti, kermiti, çimentosu olabilir.

  işte, ne diyodum, entrynin girişinden bile ne kadar sıkıcı bir ders olduğunu varın siz anlayın a dostlar. hatta sıkıcılığını geçtim sikici bir ders oldu.

  günümüzün hukuki temelini öğreniyosun, eyvallah. nerden gelmiş-nereye gider öğreniyosun, eyvallah. ama yeter ulen. yılların hukuk fakültesi öğrencisi olarak nice kafamın basmadığı, bir şekilde köpekler gibi çalıştığım dersler oldu. ama hiç birinde bukadar sıkılmadım.

  locke şöyle demiş, platon eflatun olmuş, aristoteles teletabilerin atasıdır, adını bile zor telaffuz ettiğim aquinas orta dünya da yaşamış, hobbes " kara üzüm hobbesi" eseriyle kitleleri ayağa kaldırmış.

  işte gördünüz bunca çalışmalarımdan sonra hukuk felsefesi bana bunları öğretmiştir. ha bu benim salaklığım, kafamın basmayışıdır o ayrı. ama yeter mınakoyim. biz de insanız.

  yeter artık söz fato da.
 • seçmeli olması gereken derstir.
  hukukun felsefesiyle hiç ilgilenmeyip sadece normatif kısmını, o da sınav öncesi ders geçmeye yönelik deli gibi ezberlemek suretiyle "bilmek"le yetinecek ve ileride hukuk mesleğini kurulmuş saat gibi bu ezberlere dayanarak icra edecek öğrencileri boş yere sıkıntıya sokmanın bir anlamı yoktur. zaten -ülkemiz hukuk fakülteleri mevcut ders işleme sistemi sağolsun- dersi ayıla bayıla alan çok az sayıdaki öğrenci için dahi amacına ne denli hizmet ettiği tartışmalıdır.
 • en azından temel düzeyde felsefe ve sosyoloji bilgisi olmadığı takdirde öğrenciye eziyet olmaktan başka bir işe yaramayan ders. pozitivizmin ne olduğunu bilmeyen adama hukuki pozitivizmi anlatmaya çalışınca o filozof ne demiş bu filozof ne demiş diye diye kafayı yedirtmek mümkün. hayır caanım derse yazık oluyor ona üzülüyorum.

  ihtiyaç duyulan temel felsefe bilgisinin de aslında liseden geleceği varsayılıyor muhtemelen, en azından öyle bir şey amaçlanmış müfredatta, ama herkesin bildiğini tekrar etmeye gerek yok. ha mesela bazı hukuk fakülteleri de 1. sınıfta seçmeli ders olarak felsefe sosyoloji falan verir, almak lazım.
 • bu derste/konuda güçlü olan kişinin masaya saglam oturması, temelleri kuvvetli olma ihtimali yüksektir. fikrimce kesinlikle seçmeli olmaması gereken derstir.
 • (bkz: vecdi aral)
 • marmara hukuk'ta 1.sınıfta okutulan ders. hukuk felsefesi, sosyolojiyle birleşir ve 1.sınıfın en temel derslerinden birisi olur. kesinlikle okutulması gerekir. fakat hukuk fakültelerinin 4 sene olması nedeniyle üzerine gerektiği kadar düşürülmez.
 • üzerinde uzmanlaşmaya değebilecek ender hukuk alanlarından biri. mesela icra iflas hukukunda uzmanlaşmak nasıl bir motivasyonla gerçekleşiyor pek anlamıyorum.

  çok ilginç şeyler var dünyada, dünya çok garip.
 • eğer gerçekten hukukçu yetiştirmek isteniyorsa, okutulması gerekli olan ders.