şükela:  tümü | bugün
 • margot robbie'nin tonya harding'i canlandıracağı biyografik film. craig gillespie, filmin yönetmenliğini yapacak.

  https://twitter.com/…iniz/status/742807634718425088
 • redband trailer'ı düşen film.

  https://www.youtube.com/watch?v=izbtlddhrvs
 • tonya harding amerikanin en yetenekli kadin artistik buz patencisi olmasinin yani sira fakirlikten antrenmana gitmek yerine garsonluk yapmakta, redneck bir aile mensubu oldugu icin camiada dislanmakta, fakir oldugu icin kocasindan dayak yediginde polis tarafindan siklenmemektedir. olaylar gelisir.
 • --- muhtemel spoiler ---

  2018'in ilk filmi oldu benim için. sevmek için başına oturdum ki gerçekten de beğenerek bitirmek istiyordum ama daha ilk 5 dakikasında belli ediyor yavan bir film olduğunu. karakterlerin ileri yaşlarındaki hallerinden kendi ağızlarından hikayeleri kendi perspektiflerinden anlatmaları da hiç olmamış. hiçbir karakterin doğru dürüst bir motivasyonu yok her şey yaptık oldu şeklinde gerçekleşiyor. belki de en çok sevmek istediğim şey olan margot robbie de maalesef kötü bir performans göstermiş ama sondaki ayna sahnesi ve ardından buzdaki performansı istisna orası gerçekten özel olmuş sanki kümülatif bir şekilde gelen tüm duygular bir anda boşalıyor ve kesinlikle duygusal olarak derinlik kazandığı nadir anlardan birisi oluyor film için. işte o sahnede ağladım... sondaki mahkeme sahnesinde de gayet iyi performans gösteriyor robbie. genel olarak film vasatın altında ve karakterin trajik hikayesi adına özel bir şey söyleyemiyor ve vuramıyor seyirciyi. o yüzden hayal kırıklığı diyebilirim film için.
  --- spoiler ---
 • hiç beklemediğim bir şekilde yılın en eğlenceli filmlerinden biri olmuş. özellikle margot robbie'nin oyunculuğu müthiş. tonya harding'in yaşam hikayesini okuyunca klişe bir şekilde film gibi hayat dememek elde değil. ama gerçekten film gibi bir hayatmış.

  --- spoiler ---

  filmde bahsedilen triple axel jump
  --- spoiler ---
 • filmde tonya'nin annesi "you fuck dumb, you don't marry dumb" demistir. hepimizin kulagina kupe olsundur.
 • 120 dakikalık, 2017 yapımı film.

  8 / 10.

  bol bol anti-kahraman ve anti-biyografi ögeleri de barındıran, başınabuyruk, orijinal ve zevkli bir film ı, tonya. lars and the real girl ile notlar arasına girmiş yönetmen craig gillespie de akıllarda uzun süre kalacak bir iş çıkarmış.

  son yılların en fazla konuşulan kadın oyuncularından 1990 doğumlu margot robbie'nin " yetenekli redneck" karakterlerkenki performansı ise hem kendi kariyerinin en iyisi hem de kendini de artık bir adım öne taşıyacak cinsten. film içinde bahsedilmesi gereken bir diğer leziz performans ise tonya'nın annesi rolünde izlediğimiz allison janney'den gelmişti. iki isim de oscar'a aday, bence ikisi de hak ediyor olabilir lakin fakat akademi mantığına göre allison janney adaylığında muhtemelen filmin oscarlarda heykeli kazanacak tek ismi olacak.

  son yılların en iyi oynanmış, ilgi çekici biyografilerinden.

  her eve imdb
 • tonya harding'in hayat hikayesini ve nancy kerrigan skandalını göz önünde bulundurunca bu kadar eğlenceli bir film olmasını beklemiyordum. margot robbie gerçekten ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu gösteriyor ve sebastian stan (kendisini çok sevmem normalde) de role cuk oturmuş. paul walter hauser da bence shawn rolüyle bahsedilmeyi hak ediyor. ancak bence filmin asıl yıldızı allison janney. filmi izledikten sonra bu rol ile aldığı ve alacağı her ödülü dibine kadar hak ettiğini göreceksiniz. oscar'ın ne kadar dandik, akademinin ne kadar leş ve ikiyüzlü olduğunu hepimiz biliyoruz ama bir oscar alamazsa bu sene, rezalettir.

  izlemesi çok zevkli, su gibi akan bir film. filmin röportaj bazlı işlenmiş olması ve yer yer fourth wallu yıkması onu diğer biopiclerden ayıran özelliklerden ve bence hoş bir dokunuş olmuş. ayrıca gayet güzel bir soundtracki var.

  ancak uyarı koyalım, bol bol şiddet var (zaten tonya hakkında biraz fikir sahibi olanlar hayatının ne kadar şiddet dolu geçtiğini az çok bilir).

  --- spoiler ---

  filmdeki favori noktalarımdan biri tonya'nın suç kendinde iken bile suçu başkalarına atmaya çalıştığını (bu sadece nancy konusunda değil, genel olarak, competition öncesi içki vs içip formunu kaybetmesi dahil bir çok şeyde) göstermesi, karakterleri zorla sempatik kılma arayışında olmaması ve hikayeyi anlatırken karakterlerin (jeff ve tonya ve bazen de annesi) birbirlerini yalanlaması.

  --- spoiler ---

  tonya kesinlikle iyi veya özenilecek biri değil. ama yaşadığı onca fiziksel ve psikolojik şiddeti, çektiği sıkıntıları vs görmek, bunlarla mücadele edip triple axel'a kadar gelmesini izlemek önemliydi bence. zaten film hiçbir zaman tonya'yı iyi göstermeye, onu haklı çıkarmaya çalışmıyor. sadece hayatını, çektiği çileleri, yaptığı hataları ortaya koyuyor. bunu yaparken de, coping mechanism olarak komediyi kullanıyor.
 • birileri oscar'a en azından aday olsun diye çekilmiş sırf.
  en nefret ettiğim proje tarzı.
 • çok güzel bir film. gerçek bir hayat hikayesini anlatıyor. dramatik olayları anlatmasına rağmen anlatımı dramatik değil, hafif bir komedi unsuru var. hikayenin kahramanları röportaj tarzında ara ara konuşuyorlar. bu konuşmaları hafif espirili, hafif vurdum duymaz tavırdalar.

  tonya'nın annesini oynayan allison janney çok başarılı. zaten bu rolüyle golden globe ödülü aldı. filmin sonunda 3-4 dakika tonya harding'in 1991 yılında amerika şampiyonasında buz üzerindeki performansı gösteriliyor ve sonrasında annesi, eşi vs gösteriliyor. allison janney hem gerçek anneye çok benziyor hem de onun çok ötesinde bir rol oynuyor.

  tonya'nın kendisi ve ailesinin eğitimsizliği, cahilliği, hayat tarzı, aile içi şiddet çok çarpıcı. zaten bu insanların başlarına ne geliyorsa cahilliklerinden geliyor. buz pateni gibi sofistike bir sporu yapan birisinin bu şekilde olmasını beklemiyorsunuz.

  tonya hiç bir şekilde zeki, disiplinli, ahlaklı bir sporcu değil. sigara, içki içiyor; disiplinli bir hayat yaşamıyor, yaptığı spora, çalıştırıcısına filan hiç saygısı yok. bu da şok edici.

  --- spoiler ---

  yine de filmin sonunda mahkemede verilen cezayı ve ömür boyu buz pateni sporundan men edilmesini hak etmiyor. o bölüm çok acıklı. daha eğitimli, düzgün insanlar olsalardı sonu böyle bitmezdi, daha bilinçli hareket ederlerdi diye düşünüyor insan.
  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap