• "gözden kaçmıştır,niyet öyle değildir" sözleriyle savunulan skandaldır.

talim ve terbiye kurulu'nun incelemesinden neden devamlı bu tarzda şeyler gözden kaçmaktadır?kafaları böyle talimde ahlakları böyle terbiyede olduğundan mıdır?

düzeltme-kingerx uyardı kaynak kitap olduğu için talim ve terbiye kurulu'nun incelemesine tabi değilmiş.
  • ön edit ; akpli degilim. 1 oyum bile kendilerine kismet olmamistir.

arkadaslar bu kitap ders kitabi degil. yardimci kaynak olarak kirtasiyelerde satilir. uzerinde talim terbiye kurulu tarafindan onaylanmistir yazmaz. talim terbiye kurulunun 1. siniflar icin hazirladigi mufredata gore hazirlanmistir yazilir.

bu kaynak kitabi isteyen alir isteyen almaz. bi ibnelik soz konusudur. fakat bence bu kez bu ibnelikten meb ttkb degil kitabi hazirlayan yazar ve mavideniz yayinlari sorumludur.

eger bi ogretmen velilerine bu kitabi alin diye tavsiyede bulunmussa kitabi incelememis veya gözden kacirmistir. dolayisyla o da bu ibnelige dahil olmustur.
    ders kitaplari sıkı bir incelemeden gecirilir. orada bile incelenen kitapta pek cok konu uzerinde tartismalar yapilir. hatta bu kurullarda bile gözden kacan detaylar olabilir (ki bu son yillarda cok azaldi)ama bu kaynak kitap meselesinde yapilacak olan meb ttkb ye ilgili kitap hakkinda sikayette bulunmaktir. derhal kitabi toplattirabilir.
  • bildiğim kadarı ile bir kurul tarafından denetlendikten sonra yayımlanan kitapta olan sapıklık.

bu kitabın kurul tarafından onaylandığını düşünürsek, iki ihtimal var :

1- kitaplar yeteri kadar denetlenmiyor, yani kurul görevini yapmayıp sallıyor,

2- kuruldaki kişiler küçük gelin konusunun ilkokul kitabında olmasının bir sakıncasını görmüyorlar.

iki durumda da bu kurulundaki insanların acilen görevden alınması ve yerlerine işlerini doğru düzgün yapan ya da sapık olmayan insanların getirilmesi lazım.

eğer bu kurul görevden alınmıyorsa o zaman aynı mantık kurulun bağlı bulundukları makamlarında yukarıdaki iki madde ile değerlendirilebileceğini göstermiştir, aynı silsile yolu ile yukarıya doğru gidiniz.

edit: gelen bilgiye göre kurul yardımcı kitapları denetlemiyormuş, şikayet olması gerekiyormuş.
  • akp kadrolu bürokratlar görevde kaldığı sürece ülkenin felakete sürüklendiğini gösteren basit ama etkili bir örnek.
  • yasalarla sağlayamayanların istediklerini küçüklükten başlayarak algıyla yapmaya çalışmasıdır.
    hiç şaşırmayın arkadaşlar, çıkarılmaya çalışılan yasayı hatırlayın.
  • çocuğu ilköğretime akp döneminde devam eden genç çiftlere kolaylıklar diliyorum. ben olsam bu eğitim sisteminde cezası neyse ödeyip okula göndermezdim.
  • ha yazdıkları yetmemiş bi de çizmiş herifçioğulları elinde çiçeği ve duvağı ile filan. ders kitabı veya yardımcı kaynak bu rezalettir.

ağır rezalet.
  • sol portal'in değil, evrensel'den elif ekin saltık'ın özgün haberidir (sol portal, haber yapmaktan çok, referans veriyor ve çoğu zaman bunu da 5k 1n ilkesine uygun olarak yapma becerisinden yoksun):

https://www.evrensel.net/…itabina-cocuk-gelin-girdi

habere göre, mavideniz yayınlarının 1. sınıflar için yardımcı kitap olarak kullanılan ‘etkinliklerle okuma yazma’ setinin 12. fasikülünde yer alan ifadedir. haber şöyle devam ediyor:

"‘özge küçük gelin oldu’ cümlesiyle eşleştirilecek olan bir kız çocuğuna gelinlik giydirildiği bir görsel kitapta yer alırken, yayının bu şekilde talim terbiye kurulundan nasıl geçtiği ve kitapçılarda satıldığı sorusu akıllara geldi. öğrencileri için tatil kitabı ararken bu etkinlik ile karşılaştığını söyleyen ve durumu gazetemize bildiren eğitimciler, görselin gözden kaçacak basit bir durum olmadığını söyledi."

eğitim-sen'den bir kadın eğitimci de konuyla ilgili olarak "toplum modeli çocuk üzerinden inşa ediliyor" demiş.

oysa ki, doğruysa, bu çocuk gelin kavramının, dolayısı ile çocuk istismarının, meşrulaştırılmasıdır. ciddi bir vakadır.
  • edit: artık her şeyi siyasetle harmanlayıp tartışıyoruz ne hale geldik. bir hikaye vardı net hatırlamıyorum. okul müdürü müfettişle sınıfa giriyor teftiş için. müfettiş bir öğrenciyi seçip sorular soruyor ve sorduğu her soruda öğretmenle müdür bir kat daha kızarıyor çünkü cevaplar onlara göre çok müstehcen. çocuğun verdiği cevaplarınsa onların düşündükleriyle alakası yok. böyle bir toplumuz işte artık. toplumun 'neredeyse' her kesimi, her şeyi cinselliğe ve siyasete bağlıyor. 1. sınıf çocuk bunu sizin anladığınız gibi anlamıyor kusura bakmayın. tekrar söylüyorum kitapta başka yerlere çekilebilecek içerikler yayınlanması hoş değil ama bulduğunuz her içerik üzerinden çamur atmak da aynı ölçüde yanlış bana göre. entry'de siyasi görüşü görmeden rahat edemeyen yazarlara da selam ederim. ilk entry'yi değiştirmeden bırakıyorum buyursunlar.

bir çocuk kitabında her yere çekilebilen bir içerik yayınlanması hoş değil ama 1. sınıf çocuğun bunu bizim anlayacağımız gibi anlamayacağı da bir gerçek. son zamanlardaki tartışmalardan biz bunu çocuk gelin olarak algılıyoruz.

resimdeki 'küçük gelin' gelinlik giymiş bir çocuğu ifade ediyor, hani düğünlerde gelinin peşinden koşan küçük gelinlerden. her ne kadar biz (benim için böyle en azından) küçük çocukların düğünlerde gelinlik, nişanlık tarzı şeyler giymesinden hoşlanmasakta onlar bunu bir evlenme aracı olarak değil; ilgi odağı olmak, güzel olmak olarak görüyorlar. ben buradaki 'küçük gelin' ifadesinin 'çocuk gelin' anlamında olmadığını düşünüyorum, öyle olduğuna inanmak istiyorum en azından.
hesabın var mı? giriş yap