• hemen çıkmasın bence, önce bir süre israil'den silah ve mühimmat satın alalım. hem onlardan eksilmiş, hem de bizden artmış olur. bir taşla iki kuş.
  • nükleer güce sahip bir ülke vs nükleer güce sahip olmayan bir ülke.

en büyük dostu a.b.d olan bir ülke vs en büyük dostu k.k.t.c olan bir ülke.

silah üreten bir ülke vs o ülkeden silah satın alan bir ülke.

ana muharebe tankı m1a2 olan bir ülke vs ana muharebe tankı m60 olan bir ülke.

uzun menzilli hava savunma sistemi üreten ülke vs uzun menzilli hava savunma sistemi 1960'lardan kalma hercules olan bir ülke...

daha da gider bu. sonuç? fail.
  • (bkz: tukurugumuzde bogariz)

amerikan ucak gemilerini de pastirmali ter kokusuyla menzil disinda tutar,
    uzun menzilli roketleri, kisa sureli 31lerin seri atmiklariyla dusurur,
    denizaltilarini suya iseyerek paslandirir bozariz.

casus uydularin panellerini sumukle sivayip, mac yayinlarina dogrulturuz
    insansiz hava araclarina nagmeli osuruklarla, gegiriklerle insanlik dersi verir, kendi tarafimiza cekeriz
    nukleer ve kimyasal basliklari capak, parmak arasi kiri, gobek deligi pamugu ve kulak yagi karisimiyla kaplar, guvenligini test etmek icin o basliklarda cay demleyip iceriz. fakat hepsini bitirmez, isgale gelen ozel birliklere ikram ederiz. begemezlerse cayli kusmukla onlari hapseder, istiklal marsini tersten okuturuz.

bu cagda savaslar boyle kazaniliyor; rakibin kirli oynuyorsa sen daha da kirli oynayacaksin, igrendireceksin adamlari, illallah dedirteceksin pislikten. ortalik yatisinca hamama gidip temizlenirsin
  • 3. dünya savaşı başlar. ayrıca almanlarla müttefik olursak bittiğimizin resmidir.
  • kim kaybederse kaybetsin kazanan amerika birleşik devletleri olacaktır.
  • israil savaş araçlarının birbiri ile savaşması durumudur.

rte:sahi bizim israil'e bakıma giden heronlar ne oldu?
    ismet yılmaz:%&
  • israil savaş sırasınca bize silah satmaya devam edecekmiş.
  • son yaşanan olaylarlar * dolayısıyla yeniden gündeme gelen konu. gündeme geldi gelmesinede öyle birşey olması çok çok zor.

giriş notu : savaş taraftarı bir insan değilim, bu entry de kimseyi kışkırtayım gaa getireyim gibi bir amacımda olmadı. sadece istatiski bilgiler verdim okadar.

yinede meraklısına birkaç basit örnek vermek gerekirse.

kara kuvvetleri karşılaştırması :

israil aktif personel sayısı : 176.500
    türkiye aktif personel sayısı : 1.043.000

israil askere uygun vatandaş sayısı : 1,226,903 erkek, 1,192,319 kadın - 17–49 yaş aralığında
    türkiye askere uygun vatandaş sayısı : 17.223.506 erkek, 16.995.299 kadın - 16–49 yaş aralığında

tabi savaşta her zaman sayıların önemi yok ;

techizat karşılaştırması

türkiye piyade tüfekleri
    hk g3, hk33, ak-47, colt m16, colt m4a1 ( çok ezici çoğunlukla g3 tabi, diğerlerini özel kuvvetler felan kullanıyor)

israil piyade tüfekleri
    imi tavor tar-21, imi galil, colt m16, colt m4a1 (adamlar kendi silahlarını kendi üretiyorlar. )

turkiye ana muharebe tankı : leopard 2a4 - 298 adet
    israil ana muharebe tankı : merkava mark 3 ve mark 4 - 1030 adet

diğer tanklar

türkiye :

leopard 1a3t1/tu120 - 77 adet
    leopard 1a3t1 - 150 adet
    leopard 1t volkan - 171 adet
    m-60t sabra 3 tankı - 170 adet ( bunlar modernize edilmiş tanklar)
    m 60a3 tts - 658 adet ( bu rakama aldanmayın çağının çok gerisinde kalmış kullanışsız tanklar)
    m 60a1 rise passive - 104 adet

israil :

orta and düşük seviye tankları - 1980 adet

hava kuvvetleri karışılaştırması

türkiye
    f-16c/d fighting falcon

blok 30 - 37 adet
    blok 40 - 101 adet
    blok 50 - 72 adet (bkz: f-16 block 52)

f-4e 2020 terminator - 50 adet
    f-4e phantom ii/tm - 40 adet

israil

boeing f-15 eagle - 37 adet
    boeing f-15 strike eagle - 89 adet

f-16 fighting falcon - 241 adet

deniz kuvvetleri karşılaştırması

türkiye

14 adet denizaltı
    20 adet fırkateyn
    7 adet korvet

israil

tam olarak bir bilgi vermeyecem ama oldukça modernize deniz kuvvetleri var.

son not : askeri uzman değilim bir yorum yapamayacağım. ama kabaca bizimkiler sayıca daha üstün, israilse daha modernize bir ordu gibi gözüktü bana.

kaynak : http://www.wikipedia.org/ ve http://tr.wikipedia.org/wiki/
  • facebook'a koyacağımız türk bayrakları ve '' işte bordo berelilerin muhteşem eğitimleri '' başlıklı vidyolar ile psikolojik olarak önde başlayacağımızı düşündüğüm savaş. sonrasında ne olur bilemiyorum tabi.
  • hayatım boyunca hiç ülkemin katıldığı aktif bir savaş görmedim, umarım görmem de. ama kıbrıs çıkarmasına şahit olan babam ve emsallerinin anlattığı ambargo ve kıtlık hafızamda yer etti. 2. dünya savaşı zamanını net olarak hatırlayan büyük annemin anlattıkları da aklımda. girmediğimiz halde, savaş ihtimali bile ciddi bir kıtlığa sebep olmuş.

eski savaş öykülerinden, strateji oyunlarından ben de zevk alırım. ama iş gerçek bir savaş ihtimaline dönüştüğünde durup düşünmek gerek. ekonomik kriz uçurumunun kenarındayız zaten. sıcak paraya dayalı ekonomimiz yabancı sermayenin ve özellikle yahudi iş adamlarının piyasadaki paralarını çekmesiyle ne hale gelir biraz düşünmek gerek.

kapanacak iş yerleri, işsiz kalacak yüz binlerce belki milyonlarca insan... vurulacak şehirler, ölecek olan binlerce insan, çıkacak isyanlar, iç savaş, yağma...

yukarıda yazdıklarım abartı bir senaryo gibi mi geldi size? düşünün israil ile gireceğimiz bir savaş sonrasında iran'ın tutumu ne olur? peki abd'nin, rusya'nın ? nato ülkeleri kadim dostları türkiye ile birlikte israil'i bombalar mı zannediyorsunuz ? bu konuşulan savaş ihtimali aynı zamanda 3. dünya savaşı anlamındadır. mevcut durumda bile diyarbakır'da özerk mahkeme kuranların o savaş günü geldiğinde '' gün birlik olma günü '' diyeceklerini mi zannediyorsunuz? daha bir kaç ay önce '' karabağı biz aldık, ağrı dağı gelecek nesillerindir '' beyanı veren ermenistan'ın insani yardım yollayacağını mı düşünüyorsunuz? boğazına kadar isyana ve boka batmış bir türkiye'ye yunanistan'nın ezeli kardeşlik ve komşuluk çerçevesinde sabır dileyeceğini mi umuyorsunuz yoksa ?
hesabın var mı? giriş yap